1 milyon satış hayal oldu

 

Döviz ve araç fiyatlarındaki artış faiz yükselişleri, siyasi gerginlik, seçimler derken otomotiv sektöründe de hedefler geriliyor.

Tüketici güven endeksindeki düşüş, showroom trafiğinin azalması da sektördeki canlanma umutlarını erteliyor.

Yaşanan develüasyon sonrası Türkiye’de kişi başına düşen GSMH’nin 10 bin dolarların altına indiğini, bunun önümüzdeki yıllara da olumsuz yansıyacağını söyleyen Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Bu koşullarda bir süre önce öngörülen 1 milyonluk pazar adetlerinin mevcut koşullarda  2017’ye kadar konuşulması bile hayal olur” dedi.

Mart 40 bin çıkar

Yenilenen Megane modelinin Antalya’daki lansmanında konuşan Aybar, bazı markaların halen dövizdeki artışı fiyatlara yansıtmadığını, mart ayında satışların 2013’e oranla hayli düşük seyrettiğini söyledi. Geçtiğimiz martta satışların 68 binlerde olduğunu ifade eden Aybar, “Bu yıl  40 bin adedi bulursak, sevinmeliyiz” yorumunu yaptı. Bu ay satışların yaklaşık % 30’unun 2013 modellerden oluştuğunu belirten Aybar 2014 modellerin daha zam göreceğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“2014 yılına yönelik bir öngörü yapabilmek çok güç. Kurlardan kaynaklanan artışlar modellere yansıdı. Bununla birlikte döviz kurlarının artışı milli geliri de azalttı. Dolayısıyla bizi zor bir sene bekliyor. Milli gelirdeki bu düşüş, hedeflenen 1 milyonluk otomotiv pazarına ulaşmayı da erteletti.”

Kısar döngü var

Türkiye’deki otomobil üretiminin, tüketicilerin talep ettiği çeşitlilikle olmadığını ileri süren Aybar, bu durumun otomobil pazarını ithal ağırlıklı bir yapıya dönüştürdüğünü belirtti. “Pazar artınca, ithalat artıyor, ithalat artınca da cari açık yükseliyor. Bu bir kısır döngü” yorumunu yapan Aybar, bu döngüden çıkışın formülünü ise şu sözlerle aktardı: 

“Türkiye’de otomotiv sanayi 1.5 milyon kapasitede takıldı kaldı. Bu kapasitenin de ancak 1.1-1.2 milyonu doldurulabiliyor. Sadece Renault tüketicilerin taleplerinin bir bölümüne cevap verebilen üretim çeşitliliğine sahip. Eğer biz pazarın 1 milyon olmasını istiyorsak, mutlaka yeni model üretimleri yapmalıyız.”

Yeni Megane 51.5  bin liradan başlıyor

Renault’nun 1995’ten bu yana toplamda  9 milyondan fazla satan Megane ailesi  araştırmalarda tüketici gözünde ilk akla gelen Renault modeli olarak dikkat çekiyor. Renault Mais 2009’dan bu yana son nesilden Türkiye’de  yaklaşık 43 bin adetlik satışa imza attı.

Yeni Megane HB ve Sportourer  markanın Clio ile başlattığı yeni tasarım felsefesi doğrultusunda yenilendi.

Oyak Renault ve İspanya’da Palencia fabrikasında üretilen yeni Megane HB’de 3’ü  dizel (İki tanesi yeni Energy serisi) olmak üzere 5  motor seçeneği mevcut. 

HB modelinde 3 ekipman seviyesi bulunurken, Sporttourer’da 2 versiyon mevcut. 1 nisanda satışa sunulacak modelin fiyatları 51.5 ile 81 bin TL arasında değişiyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.