1 numarası Türkiye olacak

 

Prag'da 35 ülkeden 800 gazetecinin katıldığı dünya lansmanıyla tanıtılan D sınıfında yer alan otomobil, Ağustos ayında satışa sunulacak. Yeni Superb'in Avrupa'daki bir numaralı pazarı Türkiye olacak.

Yeni Superb'in Prag'daki tanıtımında sorularımızı yanıtlayan Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, yeni Superb‘in her açıdan sınıfında fark yaratacak bir otomobil olduğunu belirterek, "Ağustos'ta Türkiye'de satışına başlayacağımız yeni Superb, bizim için her açıdan önemli bir model olacak. D segmentinde yer alan Superb Sedan’ın geçen yıl Avrupa’daki ikinci büyük pazarıydık. Bu yıl  hedefimiz bunu daha da ileriye taşımak ve lideri olmak" dedi.

2014 yılında Türkiye’de satılan her 4 Skoda’dan birinin Superb olduğunu söyleyen Senyücel, şöyle devam etti: "2015‘te 4 bin 500 adet Superb satışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2016’da bunu 5 bin 500 adet ve üzerine çıkarma hedefindeyiz. Şu Rokettube sex an Avrupa'da en büyük pazar Rusya. Ancak malum ülke konomik çalkantı içinde. Dolayısıyla bu yıl Superb'in en büyük pazarı biz olacağız.Otomobil ilk etapta 125 ve 150 beygirlik 1.4 litre TSI benzinli motorlarla gelecek. 1.6 litre dizel motor ve DSG otomatik vites seçeneğine sahip Superb Ekim ayından itibaren satışa çıkacak." Skoda yetkili satıcılarının showroom konseptlerinin yenilendiğini de belirten Tolga Senyücel, "Yeni Superb’i de öncelikle konsepti yenilenen showroomlarımızda satışa sunacağız. Müşterilerimiz bu çekici tasarıma sahip modelle örtüşecek bir showroom deneyimi yaşayacaklar“ diye konuştu.

 

Kristal sanatı farlarda

Çek Cumhuriyeti’nin dünya çapında adından söz ettiren kristal işçiliği, Superb’e de ilham kaynağı oldu. Skoda, bu sanatı Superb’e taşıyarak, otomobilin farlarında farklı bir tasarım yaratmayı başardı. Detaylı işçiliğe sahip kristal görünümlü farlar, Superb’e farklı bir duruş kazandırırken, sürücüye daha geniş bir görüş açısı sağladı.

 

Makam otomobili tadında

Üç bölgeli otomatik klimanın bulunacağı yeni Superb’de yer alan özellikler makam aracını aratmıyor. İsteğe bağlı olarak arka koltuklara entegre edilebilen iPad, iPhone için ön koltukların arkasına konulan tutucular, arka koltuktakilerin kullanımına özel harici ikinci bir USB bağlantısı ve 230 voltluk elektrik soketi, arka koltuklardaki kol dayama yerlerinde bardak tutucular yeni Superb’de düşünülmüş detaylar arasında yer alıyor. Otomobilde güvenlik ekipmanları da üst seviyede düşünülmüş. Olası kaza öncesi kemerleri gerginleştirip, açık camları kapatarak ön koltuktaki yolcuları korumaya alan Çarpışma Hazırlık Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, 210 km/s hıza kadar kullanılabilen Adaptif Hız Sabitleyici, Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi, Geri Görüş Kamerası, Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi ve 9 adet hava yastığı aklımıza ilk gelenler.

En uzun bacaklı manken ile arka koltuk testi

2001'de piyasaya çıktığından bu yana 700 bin adedin üzerinde satışa ulaşan Superb'in üçüncü jenerasyonunda  markanın gelecekteki tasarım çizgini gözler önüne seren Vision C konseptinden esinlenildi. 4861 mm uzunluğa sahip olan araç eski Superb'e oranla 28 mm daha uzun ve 6 mm daha yüksek. Yeni Superb, 1864 mm ile sınıfının “en geniş” otomobili unvanına sahip. 980 mm baş mesafesi ve 157 mm diz mesafesine sahip Superb, arka koltukta yolculuk yapacak kişiler için segmentin en geniş alanını sunuyor.

Skoda, Superb modelinin arka diz mesafesinin genişliğini göstermek ünlü top model Adriana Karembeu'yü kullandı. Skoda'nın marka yüzü olan Karembeu, yeni Superb'in arka koltuğuna oturarak, aracın rahatlığını gözler önüne serdi. 1.81 metre boyundaki Adriana Karembeu, 1.26 metrelik bacak uzunluğuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.