10 bin için 2020’yi gözlüyor; Yeni Volvo XC60 sade, güven verici ve havalı

Eskiden beri sağlamlığı ile “tank gibi” oluşlarıyla ün yapan Volvo’nun 2020 hedefinde ölümsüzlük yer alıyor.

Volvo, 2020 yılında kendi araçlarının içinde yolculuk veya sürücülük yapan birinin ölmeyeceğini ve ağır yaralanmayacağını iddia ediyor. Bunun için şu anda otomobillerde uygulanan en ciddi güvenlik teknolojilerini araçlarına donanım olarak monte eden Volvo Cars, son modeli XC60 SUV aracında kaza anında önce sürücüyü uyaran dinlemezse ardından direksiyonu çevirerek, kazayı önleyen yeni gelişmiş sistemini tanıttı.

Yine 2020 yılına kadar 5 yeni elektrikli otomobille yeni Polestar markasıyla yoluna devam edecek olan Volvo Cars’ın Türkiye hedefleri de yıldan yıla büyüyor.

Volvo Otomobil Türkiye Genel Müdürü Sabri Sözen

Volvo Cars Türkiye Genel Müdürü Sabri Sözen, XC60 test sürüşlerini gerçekleştirdiğimiz Marmaris’de sorularımızı cevapladı. Sözen, bu yıl 4700 adetler civarında bir satış hedeflediklerini, 2018 yılından itibaren bu sayıyı 7 bin adetli eski rekor satışlarına çıkaracaklarını 2020 yılı gibi de 10 bin adetlere çıkacaklarını açıkladı.

Türkiye pazarına uygun ÖTV avantajlı küçük dizel motorlu otomobili bulunmayan Volvo Cars’ın yükselişinde yeni nesil motorlar ve tamamen yenilenecek modeller başrolü oynayacak.

Yeni XC90, S90 modellerinin ardından yeni XC60 ile satış hedeflerini güçlendiren marka önümüzdeki yıl XC40 SUV’unu yollara çıkaracak. 2019 yılında yeni S60 bu modeli takip edecek.

Üç ve dört silindirli motorlar geliştiren Volvo Cars, dizel motorların açığını yeni nesil turbo ve süperşarjlı motorlarıyla kapatmayı hedefliyor.

İLk teslimatları ekim ayında başlayacak olan yeni nesil XC60 modellerinin bu yıl satılacak ilk 190 adetinin tümü 2.0 190 hp’lik dizel motorlu seçenekler olacak.

Gelecek yıl 2.0 dizel motorla daha yüksek güç sunacak versiyonlar ve 454 hp gücündeki hibrit makineli XC60 modeli de ithal edilmeye başlayacak.

İşte Türkiye’de bu yıl 400 adet satışı planlanan yeni Volvo XC60 modelinin özellikleri, donanımları, fiyatı ve tüm detayları…

Volvo XC60’ı Dalaman-Söke arasında test ettik. Tarihi Doğanbey Köyü’nü gezdik. Sürprizli videosu çok yakında.

Yeni XC60 sade, güçlü, yetenekli, güvenli

Yeni XC60’ın Türkiye lansmanı, Dalaman’dan başlayıp, Datça Yarımadası’nın Gökova’yı kucakladığı eşsiz Bördübet’te tamamlanan bir güzergah üzerinde gerçekleştirildi.

Yeni Volvo XC60 Marmaris ile Dalaman arasındaki nefis coğrafyada test sürüşleriyle tanıtıldı.

İlk kez 9 yıl önce yola çıktığından bu yana 1 mlyon satan XC60, Volvo’nun küresel satışlarının yüzde 30’unu oluşturuyor.

Yeni XC60, bu yüzden Volvo’nun yeni dönem dönüşüm planının da en önemli temsilcisi.

Türkiye yollarına tümü 2.0 lt hacimli benzinli ve dizel motorlarla çıkacak. Bu yıl satışı hedeflenen ve 30 adeti için ön sipariş yazılan yeni XC60’lar 190 hp’lik 2.0 lt dizel motorlarla ithal edilecek.

2.0 lt  190 hp’lik ilk dizel üniteden sonra 2018 yılında bu motorlar Volvo XC60 ile yola çıkacak

Yeni XC60 motor seçenekleri arasına 407 hp güce sahip, 0-100 kilometreye 5.3 saniyede çıkabilen, T8 Twin Engine benzinli ve elektrikli hibrit motoru eklenecek.

 

Yeni Volvo XC60 motor seçenekleri;

 • 2.0 lt 190 hp D4 AWD
 • 2.0 lt 320 hp güç ve 400 Nm çekiş üreten T6 AWD otomatik,
 • 2.0 lt 254 hp güç üreten T5 AWD otomatik,
 • 2.0 lt 235 hp, güç üreten D5 AWD otomatik,
 • 2.0 lt 407 hp plug-in hybrid  T8 Twin Engine AWD otomatik

Volvo gelişmiş aşırı besleme teknolojisiyle dört silindirli bir motordan altı silindirli bir motorun performansını elde edebiliyor. Egzoz gazları dolmadan önce sıkıştırılmış havayı turboya dolduran PowerPulse, D5 dizel motorda yüksek turbo tepkisi elde edilmesine olanak sağlıyor.

Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Sözen, 2019 yılına kadar markalarının her modelinde bir elektrikli motor bulunacağını iddia ederek, şu bilgileri veriyor: “Şu bir gerçek ki içten yanmalı veya konvansiyonel motorlar her geçen gün geçerliliğini  kaybedecek. Biz diyoruz ki, 2019 yılından itibaren bütün modellerimizde ve bütün modellerimizi harekete geçiren güç ünitelerinde sahip olduğumuz benzinli ya da dizel motorlarının dışında mutlaka bir elektrikli motor da eşlik edecek. Diğer bir manayla şöyle özetlenebilir: 2019 yılından itibaren bütün modellerimizin ya bir elektrikli versiyonu ya da bir hibrit versiyonu mutlaka piyasada olacak”.

Yeni XC60’ın içi, ağabeyi XC90’a çok benziyor. Ön paneldeki ahşap çıkıntılar İskandinav koltuk kollukları benzeri yatay çıkıntılara kavuşmuş. Kokpit, adeta evdeki bir tv ünitesi tadı veriyor.

Yeni XC60’ın güvenlik teknolojileri :

City Safety Sistemine 3 Yeni Özellik

XC60’da otomobiller, yayalar ve büyük hayvanlarla olan çarpışmaları engellemeye yardımcı City Safety sistemine 3 yeni özellik eklenmiş.

Bunlardan ilki; direksiyon yardım (Steer Assist) özelliği.

Sürücünün olası bir çarpışmadan kaçabilmesi için -ihtiyaç anında- otomatik olarak direksiyon yardımı devreye giriyor. Direksiyon desteği, 50-100 km/h hızlar arasında aktif hale geliyor.

İkincisi City Safety’e ayrıca Karşı Şerit İhlali Önleme Sistemi (Oncoming Lane Mitigation) olarak adlandırılan ve karşı şeritten gelen araçlarla çarpışmayı önlemede sürücüye yardımcı olan sistem.

Sistem, farkında olmadan şeridinden çıkan sürücüyü uyarıyor ve ona otomatik direksiyon yardımı sağlıyor. Sürücü böylelikle karşıdan gelen aracın önünden çekiliyor ve tekrar şeridine giriyor. İlk kez yeni XC60’da kullanılan bu sistem, 60-140 km/h hız aralığında aktif olarak çalışıyor.

Üçüncü yenilik ise opsiyonel satın alınabilen kör noktada yer alan bir araç olursa sürücüyü uyaran Kör Nokta Bilgi (Blind Spot Information) Sistemi.

Sistem, kör noktada bir araç olduğu zaman direksiyon yardımıyla otomobili tekrar şeridine geri döndürüyor ve tehlikeden uzaklaştırarak çarpışmayı engelliyor.

 • Büyük Hayvan Algılama (Large Animal Detection),
 • Yoldan Çıkma Engelleme (Run-off Road Mitigation) ve
 • Yarı otonom sürüş desteği yeni XC60’daki diğer güvenlik özellikleri arasında yer alıyor.
Yeni XC60 bu yıl 400 adet satacak.

XC60 modelinde otonom sürücü Pilot Assist ekstra

Volvo Cars’ın büyük ilerleme kaydettiği bir alan olan otonom sürüş özelliğine sahip otomobillerin geleceğine yönelik ilk ve sağlam adımlarından birini temsil eden Pilot Assist Yeni XC60’da opsiyonel olarak sunuluyor.

Volvo Cars’ın sürücü bilgilendirme, eğlence ve bağlantılı hizmetler sistemi Sensus’un kullanılabilirliğini artırmak için grafik yüzleri de güncellendi. CarPlay ve Android Auto sayesinde akıllı telefon entegrasyonu da araçta yer alıyor.

Ortadaki dikey büyük ekrana konumlanan ekrana sahip sistem hızlı tepkiselliği, becerikli arayüze sahip. Ayrıca Bowers & Wilkins ses sistemi, uygulamaları, Sensus Navigasyonu, akıllı telefon entegrasyonu, Apple CarPlay ve Android Auto gibi özelliklere sahip.

2017 model yeni Volvo XC60 standart donanımları

 

207 model Volvo XC60 Fiyatları

 • Yeni XC60 D4 AWD Momentum 350.000 TL,
 • Yeni XC60 D4 AWD Inscription 386.930 TL,
 • Yeni XC60 D4 AWD R-Design ise 383.460 TL
Yeni XC60 hem yolda hem arazide doğayı yaşamanızı sağlayacak özelliklere sahip. Dört çeker sistemi standart.

Volvo Car Prime ile indirim kazandırıyor

Tüm Volvo otomobil sahipleri/kullanıcılarına özel olarak tasarlanan ayrıcalıklarla, onlara hayatın her anını doya doya yaşatmayı hedefleyen Volvo Car Prime bir mobil uygulama olarak akıllı telefonlara indirilebiliyor ve Volvo kullanıcıları bütün bu ayrıcalıklara Volvo Car Prime uygulaması ile cep telefonlarından çok rahat bir şekilde ulaşılabiliyor ve haberdar olabiliyorlar. Volvo Car Prime uygulaması ile birlikte

 

 

kullanıcılarımız sadece ilgi alanlarına, hayat tarzlarına, zevklerine uygun ayrıcalıklara değil, aynı zamanda Volvo’larına ve ihtiyaçlarına uygun servis ve satış noktalarında da ayrıcalıklara sahip olabilecekler. Bu ayrıcalıklar arasında bakımlarda yüzde 10, aşınma parçalarında yüzde 15 indirim, 1yıl boyunca Volvo Car Asistans vasıtası ile yol yardımı ve çekici hizmeti, yeni araç alımlarında sadakat indirimleri gibi birçok farklı ayrıcalıklar yer alıyor.

 

Yeni XC60 ile adını yabancıların “Bird The Bad”‘inden alan ve TRT spikerlerinden Güneş Tecelli’nin öne çıkardığı Bördübet doğa harikasını bir kez daha yaşadık.
Yeni XC60 Bördübet’te bir başka harika ortamda
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.