10 en yeni Bugatti fiyatına, bir klasik Ferrari

Klasik otomobillerin değeri bir kez daha kendini kanıtladı. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en pahalı otomobili olarak Kalifornia’da tanıtılan Bugatti Diva’nın 5 milyon dolarlık fiyatına karşın, 1962 modeli bir Ferrari 50 milyon dolara çok yakın bir fiyatla yeni sahibinin koleksiyonuna katıldı.

Klasik otomobil dünyasının uzaklardaki buluşmasında şaşırtıcı rakamlara ulaşılan bir açık artırma tamamlandı. ABD Pebble Beach’teki Monterey Otomobil Haftası etkinliği içinde ünlü müzayede evi Sotheby ilginç bir açık artırmayı yönetti.

Bu ihalede 1962 model bir Ferrari 250 GTO için verilen teklif ise beklentilerin çok üzerine çıkarak, meraklılarına dünya çapında haber olacak kadar dikkat çekti.

1962 Ferrari 250 GTO

Rüya klasik otomobil yatırımları arasında kendine üst sıralarda yer bulan araç, bugün kadar bir ihalede satılan en yüksek fiyatlı otomobil ünvanını ele geçirdi.

1962 Ferrari 250 GTO açık artırmada 48.4 milyon dolara yeni sahibine geçti. Oysa bu araç 2003 yılında 7 milyon dolara şimdiki sahibine geçmişti. Ki sahibi teknoloji şirketi Microsoft’un ilk yöneticilerinden Greg Whitten idi.

48.4 milyon dolara gitti

Dünyada en çok sahip olunmak istenen otomobiller listesinde en tepeye yerleşen 1962 Ferrari 250 GTO için ödenen rakam inanılmaz.

Bu efsane otomobilin yeni sahibi ise kendini ortaya çıkarmadı.

Bu arada dünyanın en değerli otomobilleri listesinde 1962 Ferrari 250 GTO’nun önünde 38.1 milyon dolarlık değeriyle 1963 Ferrari 250 GTO yer alıyordu. Bu efsane seri Ferrari’nin gücünü de ortaya koyuyor.

1962 Ferrari 250 GTO

Bu efsane otomobil sadece 36 adet üretilmişti. Tamamen el yapımı olan Marenello çıkışlı süper spor otomobil, Scaglietta tarafından yenilenen 4 otomobilden biri. Rekortmen klasik ayrıca 36 adetlik serinin en agresif görünümlü 7 aracından da biri.

Bu seriyi Pininfarina tasarlamıştı.

Klasik otomobilin fiyatını karşılaştırmak açısından geçtiğimiz günlerde Bugatti’nin yeni modeli Avrupa’da 5 milyon euroya (TL olaraksa 100 milyon TL’ye) satışa çıkmış ve anında kapışılmıştı.

Dünyanın en pahalı otomobili Bugatti Divo Kaliforniya’da tanıtıldı

haberimizde Bugatti Divo‘nun detaylarını bulabilirsiniz.

1962 Ferrari 250 GTO

1962 Ferrari’nin CV’sinde 2 yıllık yarış serüveninde sürekli birincilikler bulunuyor. Targa Florio yarışlarında ünlü Amirakıl yarışçı Phil Hill tarafından kullanılan otomobil katıldığı yarışlarda kazandığı birinciliklerle adını duyurmuştu.

Ferrari’nin en yüksek değerlere ulaşan serisi GTO modelleri oluyor. İnanılmaz rakamlara el değiştiren bu otomobillerden biri olan 1963 model Ferrari 250 GTO doğrudan satışla 70 milyon dolara yeni sahibine geçmişti. Yine benzer bir alışverişte bir başka GTO 52 milyon dolara el değiştirmişti.

 

Dünyanın en pahalı otomobili Bugatti Divo Kaliforniya’da tanıtıldı

Leave A Reply

Your email address will not be published.