100 Ferrari satarız !

Milyonluk vergi olmasa 100 tane Ferrari satardık

 

Ferrari ve Maserati'nin distribütörü FerMas'ın Genel Müdürü Ferhat Albayrak, otomobilde son 3-4 yılda vergi oranlarının çok arttığını belirterek, "Lüks araçta vergi yükü yüzde 189'a ulaştı. Ferrari'yi parası olan belirli bir kesim alsa da, yükselen fiyatlar müşterileri etkiliyor" dedi. 2009'da California modeli piyasaya çıktığı zaman satış etiketinin 350 bin euro olduğunu aktaran Albayrak, Temmuz'da Türkiye'ye gelecek cabrio versiyonu California T'nin 468 bin eurodan (1 milyon 333 bin TL) başlayan fiyatlara sahip olduğunu belirtti. Albayrak, "Vergilerle birlikte fiyatlar çok yükseldi. 400-450 bin euroluk Ferrari 700 bin eurolara (1 milyon 995 bin TL) yükseldi. Şu an Ferrari Speciale'yi 700 bin euroya satıyoruz. Müşteriye fiyatını söyleyince bir anda gözleri açılıyor. Tabii bu fiyatın üçte ikisi vergi. Yani yaklaşık 460 bin eurosu (1.3 milyon lira) vergiye gidiyor. Aynı otomobil Avrupa'da 200 bin euroya satılıyor. Her zaman söylüyorum Türkiye'deki vergiler AB seviyesinde olsun, 100 tane Ferrari satıp, en büyük 5 pazardan biri oluruz."

2013'te 23 adet Ferrari sattıklarını hatırlatan Ferhat Albayrak, bu yıl da aynı seviyeye ulaşmak istediklerini kaydetti. Albayrak, "4 aylık rakamlar itibarıyla 5 adet aracı müşterilerimize teslim ettik, bu ay da 3 teslimat yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla ilk 6 ay sonunda 10 araca ulaşacağımızı söyleyebilirim" öngürüsünde bulundu.

 

Satışa çıkmadan 4 California T sattı

 

Yeni California T'nin Temmuz'da yollara çıkacağını belirten Ferhat Albayrak, "California T’nin Türkiye’deki satışlarımıza ciddi katkı sağlayacağı inancındayız. Henüz araç satışa çıkmadan 4 adet sipariş aldık. 2014'te 6 adet California T satarız" dedi. Ferhat Albayrak, Ferrari markasının başarısının arkasında müşteriyi özel hissetirmek olduğunu kaydetti ve ekledi: "Örneğin grey market lüks otoda her zaman markalar için sıkıntıdır. Ancak FerMas'ın rakibi hiçbir zaman grey market olmadı. Hiçbir müşterimiz de grey markete gitmedi. İkinci el değerinden, servisine kadar müşteriyi memnun etmeniz gerekiyor. Biz de özellikle fiyat konusunda belirli bir istikrarı koruyoruz. Böylece Ferarri'sini yeni bir modelle değiştirmek isteyen müşteri zarar etmiyor."

 

 

14 saniyede üstü açılıyor

 

Ferrari'nin California T, markanın uzun yıllar sonra yeniden turbo motor kullandığı bir model. Otomobil bir önceki California'ya göre 70 beygir daha fazla güç üretiyor. California T'nin kaputunun altında 560 beygir gücünde 8 silindirli motor yer alıyor. Araç 0'dan 100 km/s hıza 3.6 saniyede ulaşıyor. Sert tavan kullanılan California T sadece 14 saniyede coupe'den cabrio'ya dönüşebiliyor.

 

 

 

 

Isuzu'nun 'Anadolu' üssü

Anadolu Grubu, Japon Isuzu Motors ve Itochu ortaklığında kurulan Anadolu Isuzu Otomotiv (AIOS) Şekerpınar'ı markanın Avrupa'daki 'ticari üssü' yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda pick-up Isuzu D-Max'ın üretimine başlayan Anadolu Isuzu hafif kamyon, kamyonet, otobüsün ardından şimdi de 16 tonluk Isuzu marka ağır kamyonu üretecek.

Bu yıl sonunda 16 tonu pazara sunacak olan şirket, 2015'te 21 tonluk versiyonunu üretip 2016'da 10 binli adetlere ulaşacak.

Şekerpınar'da 18 milyon TL'lik yatırımla yeni Ar-Ge merkezini kurmaya hazırlanan Anadolu Isuzu, 2014'te 7 bin araç üretip 900 adedini ihraç edecek.

 

Türkiye'de yaklaşık 28 bin adetlik satış beklenen ağır kamyon pazarına Isuzu F serisinin girişiyle bu sınıfta halen üreten yerli marka Ford ve Mercedes'ten sonra üçüncülüğe çıkacak.

AIOS Genel Müdürü Tuğrul Arıkan özellikle küçük otobüs grubu ihracatında Avrupa Birliği ve K. Afrika ülkelerinde iddialı olduklarını hatırlatarak pick-up ve kamyonda da önümüzdeki dönemde devreye gireceklerini açıkladı.

 

Yerli otomatik D-Max müjdesi 

 

2014'te 14 bin adetlik satış öngörülen pick-up sınıfında Isuzu yüzde 20'nin üzerinde pay hedefliyor. Yerli olmanın avantajıyla bu yıl 3 bin D-Max satmayı hedefleyen marka önümüzdeki aylarda otomatik versiyonu da Türkiye'de üretmeye başlayacak. Türkiye, D-Max'in üretildiği ülkeler arasında dünyada 7'nci, Avrupa'da ilk ülke oldu. Avrupa satış adetleri sıralamasında Türkiye, İngiltere'den sonra 2'inci sırada geliyor. D-Max 163 beygir güç üreten çift turbolu 2.5 litrelik dizel motora sahip. Aracın 4×4 versiyonu 3.5 ton çekme kapasitesiyle dikkat çekiyor.

 

Elektrikli minibüsle 'babayiğit' olacak

 

Kazananın hükümet tarafınan 100 milyon TL teşvikle ödüllendirileceği TÜBİTAK destekli elektrikli araç projesinde tek finale kalan şirket oldukları duyumunu aldıklarını söyleyen Tuğrul Arıkan,"TÜBİTAK bize Haziran sonuna kadar projemizi birkaç noktada daha da geliştirme konusunda zaman verdi. Projeyi yetiştirmeye çalışıyoruz" dedi.

Projenin hayata geçirilme aşamasının da önemli olduğun vurgulayan Arıkan, satış ve pazarlama için fizibilite raporları aşaması olacağını da ekledi.

Anadolu Isuzu yüzde 100 elektrik ile çalışan midibüs üzerinde çalışıyor.

100 milyon liralık desteği kapabilmek için 6 konsorsiyum finale kalmıştı.

 

Önceki İçerik500 beygirlik yeni oyuncu Golf GTI
Sonraki İçerikFiyatı 1.5 milyon lira olan Ferrari’yi yetişen alıyor!
OTOAJANDA HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz