100 sipariş alan Çinli Skywell ET5, NFT olarak satılacak

Metaverse, NFT, coin, block chain gibi kavramlar yeni dünyanın giderek öne çıkanla kavramları. Bunlar artık otomotive de girmeye başladı. Bu kez yeni bir marka ile hızlı bir şekilde girdi.

100 ön sipariş alan ve Türkiye’de Ulu Motor tarafından getirilmeye başlanan Çinli Skywell ET5; NFT sistemiyle satılacak. Şirketin amacı otomobili NFT ile koleksiyonlara dahil etmek.

Mehmet Ulubaş

Türkiye’ye daha önce Proton markasını getirmiş olan Ulu Motor; yeni yüzde 100 elektrikli otomobil markası SKYWELL ile bir ilki gerçekleştiriyor.

Yeni getireceği araçlar için 8 yıl 150 bin km batarya garantisi, müşterilerinin ayağına gidecek servis ve mobil uygulama entegrasyonu gibi sözler veren şirket; henüz araçlar Türkiye’ye gelmeden 100’ün üzerinde ön sipariş aldığını açıkladı. Son olaraksa, ‘Benzersiz dijital varlık’ NFT ile sınırlı sayıda aracını dijital sanat eserine dönüştürmek istiyor.

Türkiye’de bir ilk olacak bu işlem ile ülkemizde satışa çıkacak ilk SKYWELL ET5 NFT sistemiyle benzersiz hale getirip; koleksiyon değeri kazandırmayı amaçlıyor. Araçların bu sayede durduğu yerde değeri her geçen gün katlanan bir otomobil halini alacağı iddia ediliyor.

NFT ile koleksiyoner garajlarını hedefliyor

SKYWELL Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “dünyada bile henüz yeni yeni büyümeye başlayan NFT’yi araçlarımıza entegre ederek sınırlı sayıda aracımızı ‘özel’ ve ‘tek’ hale getiriyoruz. SKYWELL ET5 NFT ile koleksiyonerlerin garajlarında yerini alacak bir model haline geliyor.”

NFT nedir?

Çok yeni bir konu. Henüz kitleselleşmedi. Cem Yılmaz’ın dijital karikatürlerinin milyonluk değerlenmesiyle ünlü oldu. Değişebilen varlıklar olan para birimi, hisse senedi, değerli maden veya bitcoin gibi yeni nesil yatırım araçlarının aksine ‘eşsiz’, değiştirilemez varlıklara NFT adı veriliyor.

Her biri benzersiz olan bu (Non Fungable Token) NFT’ler dünyamızda koleksiyon parçası olarak bilinen fiziksel elemanların dijital dünyadaki yansımaları olarak kabul ediliyor.

NFT’ler, özgünlüklerini doğrulamak ve alıcıların mülkiyeti onaylamasına izin vermek için bir blok zincirine (blockchain) kaydedilen benzersiz dijital varlıklara bağlı dijital sertifikalar. Bu özelliğiyle fiziksel veya dijital diğer tüm para birimlerinden veya değer kavramlarından farklılaşıyor.

Ulu Motor kimdir?

Otomotiv, bilişim, inşaat, gayrimenkul ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteriyor. 50 kuruluş yılını kutlayan Ulubaşlar Grubu’nun otomotiv şirketi Ulu Motor; elektrikli araç markası Çinli SKYWELL’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendi.

Son olarak sınırlı sayıda aracını kripto yatırımcılarının yeni gözdesi, ‘Benzersiz dijital varlık’ NFT olarak satışa sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz