13 otomobilin 2019 EuroNCAP test sonuçları

Avrupa’nın bağımsız test kuruluşu EuroNCAP son testleri açıkladı. Bununla beraber kuruluş Şubat Nisan ve Mayıs’ta biri tekrar olmak üzere toplam 12 modelin 13 testini tamamladı. Peki hangi model hangi konuda kaç puan aldı, 5 yıldıza ulaşan model sayısı kaç oldu? İlk sırada elektrikli bir otomobil var.

Audi’nin elektrikli SUV modeli e-tron testlerde; yetişkin korumada yüzde 91 puan, çocuk yolcu için yüzde 85, yaya koruma yüzde 71 puan; güvenlik yardımcısı için 76 puan alarak 5 yıldıza ulaştı.

Mazda 3 modeli tasarımı ile çok iddialı bir hazırlık içinde; güvenlik testlerinden aldığı notlar ise şöyle; yetişkin korumada yüzde 98 puan, çocuk yolcu için yüzde 87, yaya koruma yüzde 81 puan; güvenlik yardımcısı için 73 puan aldı.

Yeni Mazda 3 bu yüksek puanlarla 5 yıldız sahibi oldu.

Volkswagen yeni giriş sınıfı SUV modeli T-Cross’da geçtiğimiz günlerde testlerden çıktı; yetişkin korumada yüzde 97 puan, çocuk yolcu için yüzde 86, yaya koruma yüzde 81 puan; güvenlik yardımcısı için 80 puan aldı.

T-Cross 5 yıldızlı güvenlik sahibi oldu.

Türkiye’de üretilen yeni Renault Clio, testlerde yetişkin korumada yüzde 96 puan, çocuk yolcu için yüzde 89, yaya koruma yüzde 72 puan; güvenlik yardımcısı için 75 puan aldı.

Haziran ayında Portekiz’de tanıtımı yapılacak olan yeni Clio, 5 yıldızlılar kulübünde.

İngiltere’de üretilen yeni Corolla HB Hybrid, yetişkin korumada yüzde 95 puan, çocuk yolcu için yüzde 84, yaya koruma yüzde 86 puan; güvenlik yardımcısı için 77 puan aldı.

Türkiye’de üretilen sedan model için ayrı bir test olmayacağını düşünüyoruz. Zaten HB model de 5 yıldızlılar arasında.

Kısa bir süre önce satışa sunulan yen RAV 4 yapılan son testlerde yetişkin korumada yüzde 93 puan, çocuk yolcu için yüzde 87, yaya koruma yüzde 85 puan; güvenlik yardımcısı için 77 puan aldı.

Böylece SUV sınıfına adını yazdıran model özellikle yaya kruma ve çocuk yolcuda iyi puanlar kazanarak 5 yıldıza ulaştı.

Lexus UX modeli testlerde yetişkin korumada yüzde 96 puan, çocuk yolcu için yüzde 85, yaya koruma yüzde 85 puan; güvenlik yardımcısı için 77 puan aldı.

lüks model yetişkin korumada tam puana çok yaklaştı, 5 yıldıza ulaştı.

Citroen C5 Aircross iki kez teste katıldı; ilk testte yetişkin korumada yüzde 87 puan, çocuk yolcu için yüzde 86, yaya koruma yüzde 58 puan; güvenlik yardımcısı için 75 puan aldı.

İkinci teste güvenlik donanım paketi ile katıldı ve puanlarını aşağıdaki şekilde düzelterek 4 yıldızı 5 yıldıza çevirdi.

Yeni Range Rover Evoque Nisan ayı testlerinde yetişkin korumada yüzde 94 puan, çocuk yolcu için yüzde 87, yaya koruma yüzde 72 puan; güvenlik yardımcısı için 73 puan aldı.

Yaya güvenliği ve güvenlik ekipmanları notları çok yüksek olmasa da yeni Evoque 5 yıldıza ulaştı.

Şubat ayında yapılan 3 testten biri olan Seat Tarraco testinde yetişkin korumada yüzde 97 puan, çocuk yolcu için yüzde 84, yaya koruma yüzde 79 puan; güvenlik yardımcısı için 79 puan alındı.

Volkswagen’in MQB platformunda Skoda Kodiaq (2017’de 5 yıldız almıştı) ile birlikte üretilen model 5 yıldızlı olarak yollara çıkacak.

Honda CR-V hybrid modelle yapılan testte yetişkin korumada yüzde 93 puan, çocuk yolcu için yüzde 83, yaya koruma yüzde 70 puan; güvenlik yardımcısı için 76 puan aldı.

CR-V testlerden 5 yıldız aldı. Bir önceki test 2013 yılında dizel motorla birlikte gerçekleşmişti.

Mercedes G serisi testlerde yetişkin korumada yüzde 90 puan, çocuk yolcu için yüzde 83, yaya koruma yüzde 78 puan; güvenlik yardımcısı için 72 puan aldı.

Tasarımı ile yıllara meydan okuyan model yıldız amblemine 5 yıldızlı EuroNCAP logosunu da ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.