16 markalı Stellantis ABD’deki uçak fabrikasına ortak oldu

Otomotiv şirketlerinin kendi alanları dışındaki ulaşım araçlarına yatırım yapmaları şaşırtıcı değil. Örneğin Honda otomobil, motosiklet, çim biçme makinesi ve uçak üreten devlerden biri. Volkswagen de öyle hem otomobil hem sosis üretebiliyor. Türkiye’nin otomobil ve teknoloji markası markası Togg da otomobilin yanı sıra başka ürünleri ortaya çıkaran bir şirket olmaya aday. Skoda otomobilin yanı sıra tren lokomotifleri üreten bir marka. Mitsubishi ise otomobilden finansa pek çok alanda varlığını sürdüren dev bir holding. Şimdi bunların arasına Stellantis de katılıyor.

Stellantis ABD’deki uçak fabrikasına ortak oluyor

Çatısı altında 14’ü otomobil ikisi mobilite olmak üzere 16 marka barındıran Stellantis ve Archer Aviation Inc.; Archer’ın elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yapan uçağı Midnight üretimi için; ortaklıklarını genişletme konusunda anlaştıklarını açıkladılar.
Stellantis, Archer adlı havacılık teknolojileri şirketinin ABD Georgia’daki üretim tesisine can suyu verecek. Stellantis, bu tesiste yeni nesil uçağın üretilebilmesi için yapılacak yatırımlar için özsermaye güçlendirmesi ve hisse artırımı dahil desteklere imza atacak.
Stellantis uçak üretecek
Dikey kalkış yapan 4 kişilik uçak üretimi Stellantis’e cazip geldi.

Midnight nasıl bir uçak:

  • Midnight; güvenli, sürdürülebilir, sessiz çalışacak şekilde tasarlandı ve 454 kg’nin üzerinde taşıma kapasitesi ile dört yolcu ve bir pilot taşıyabiliyor.
  • 100 millik bir menzile sahip, yaklaşık 10 dakikalık şarj ile yaklaşık 20 millik kısa
  • mesafeli yolculuklar için optimize edilmiş durumda.
  • Archer, elektrikli aktarma organları ve sertifikasyon; Stellantis ise üretim teknolojisi, deneyimli personel ve sermaye alanlarında katkıda bulunacak.
  • Stellantis, Archer’ın eVTOL uçağını ayrıcalıklı sözleşmeli üretici sıfatıyla toplu olarak üretmeyi hedefliyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.