174 bin euro’luk Lexus RX L’in özellikleri

Lüks otomobildeki Japon yorumu Lexus, yeni bir modelini Türkiye’de satışa çıkardığını açıkladı. Japon markanın Avrupa’daki ilk 7 koltuklu SUV modeli RX L, hibrit motor seçeneğiyle 174 bin 200 Euro’dan başlayan fiyatlarla Türkiye premium araç rekabetinde yerini aldı. Peki, 174 bin euro’luk Lexus RX L’in özellikleri neler?

Elektrikli olarak kontrol edilebilen arka koltuklar, tek bir düğmeyle açılabiliyor veya katlanabiliyor. Standart deri döşeme, üçüncü sıra koltuklar için üç bölgeli klima sistemiyle en arkada oturan yolculara da bağımsız bir kontrol sunuyor.

Business class 7 deri koltuk, 175 bin euroya alabileceğiniz bu Lexus’ta standart.

7 koltuklu versiyonda uzayan gövdeye rağmen kardeşi RX’in tasarımı ve coupe duruşu korunmak istenmiş. Aynı zamanda aracın yüksek manevra kabiliyeti de ortadan kaldırılmayarak, hantallaşmanın önüne geçilmek istenmiş.

RX L, standart versiyona göre 110 mm daha uzun. Bu sayede içeride 7 kişiye kadar rahat yolculuklar yapacak daha geniş bir boşluk sunmayı hedefliyor.

5 koltuklu RX modeline göre 11 cm uzamış.

Hibrit motorun gücü 313 HP

Tasarım değişiklerinin yanı sıra eklenen yeni koltuklarla birlikte RX L, beş koltuklu RX’in performansını, dinamik sürüşünü ve ekipman seviyesini vaat ediyor. RX 450hL’de kendi kendini şarj eden hibrit sistemi, 3.5 litrelik V6 benzinli motoru, elektrikli motorla birleşmiş. 313 HP güç üreten sistem, hem performanslı hem de verimli bir sürüşe olanak verecek büyüklükte.

Resmi açıklamaya göre 7 kişilik RX’in ortalama yakıt tüketimi 5.9 lt/100 km ve karbondioksit (CO2) emisyonu 136 g/km.

Premium bir kokpit…

E-Four 4 çeker sistemiyle geldi

RX 450hL, Lexus’un sofistike E-Four dört çeker sistemini kullanıyor. Arka aksa yerleştirilen elektrik motoru, virajlarda gerçekleştirilen hızlanmalarda daha çabuk ve geliştirilmiş hızlanma tepkileri getiriyor. Ön ve arka tekerlekler arasında yapılan tork dağılımıyla mümkün olan en iyi çekiş performansının elde edilmesini hedefliyor.

Boyu uzamış ama coupe tasarımdan taviz verilmemiş.

 

Orta sınıfta Peugeot’nun yeni hamlesi: D Plus’a göz kırpmak isteyen, sportif sedan

Leave A Reply

Your email address will not be published.