Düşmez dendi düştü: 14 modelde ikinci el fiyat değişimi

Türkiye’nin araba sevdası sayesinde Hazine’nin MTV (Motorlu Taşıtlar vergisi) ve ÖTV (Özel Tüketim vergisi) gelirleri uçtu. Döviz tavan yaptı yine de otomobil satışlarında rekor üstüne rekor kırıldı. Sıfır araç fiyatına endeksli 2. el araba fiyatları araç satmak isteyenlerin ağzına bal sürerken; araç satın almak isteyenlerin beline yük koydu. Hatta sıfır modellerden bile daha pahalı oldular…

Pandemi döneminin başlangıcından itibaren yüksek oranda artan ikinci el araç fiyatları düşmez dediler, düştü! Belirli piyasa koşullarına göre; son 1 aylık dönemde fiyatların yüzde 10-15 düştüğü söylenebilir. Peki, durum gerçekten de öyle mi?

Gelin, 15 Kasım ve 15 Aralık tarihleri arasında yaşanan ikinci el fiyat değişimlerine göz atalım. Listede bulunan 14 otomobil; 2020 model, en düşük fiyatlı, sıfır ve sıfıra yakın özellikleriyle ikinci el araç sitesinden baz alınarak hazırlanmıştır. İşte ilk otomobil…

Son 1 hafta içerisinde 8 bin lira değeri düşen Audi A3 1.5 TFSI Otomatik, ortalama yüzde 2’lik bir düşüş yaşadı.

İkinci eli sıfırından pahalı olan otomobiller listesinde döneminde listenin başını çeken BMW 320i Otomatik, bugün 22 bin lira değer kaybetmiş durumda.

Fiyat arttıkça düşen değer de artıyor. Ailenin pahalı üyelerinden BMW 520i Otomatik, 9 Aralık’ta yüzde 3’lük keskin bir düşüş gösterdi.

Citroen C3 1.2 Otomatik; listenin en ucuz otomobili bile 1 ay önceki 2.el araba fiyatları gücünü gösteremiyor. C3, yüzde 4 düşüş göstermesiyle 1 günde yaklaşık 8 bin lira değer kaybetti.

Türkiye’de üretilen ve en çok satan sedan Fiat EGEA, 1.6 Multijet Otomatik versiyonuyla yüzde 4’lük düşüş yaşayarak sıfır fiyatına eşdeğer hale geldi.

90 bin liraya satıldığı dönemde göçük problemleriyle pek ilgi görmeyen Honda Civic, pandemi sonrası fiyatına rağmen yükselişteydi. Ancak 1.6i ECO Executive Otomatik modeli bugünlerde yeniden düşüşe geçti.

1 ay önce en yüksek değerlerine ulaşan Opel Corsa 1.2 Otomatik, son 6 gün içerisinde yaklaşık yüzde 3’lük bir düşüş gösterdi.

Yeni tasarımıyla başarılı satış rakamlarına ulaşan Peugeot 308 1.2 Otomatik, Kasım ayının sonlarında düşüşe geçti ve 20 bin lira değer kaybetti.

Listelerde başı çeken Renault Clio 1.0 Icon Otomatik, ikinci el piyasasındaki yükselişini sürdüremedi. Yüzde 6’ya yaklaşan değer kaybı ile 1 ayda 16 bin lira düştü.

Yapılan indirimlerle oldukça uygun görünen Renault Megane 1.3 Joy Otomatik, 2.el araba fiyatları değişimine yakalanarak yüzde 6 düşüş yaşadı.

Türkiye’de üretilen Toyota Corolla 1.6 Vision Otomatik, rakiplerine göre fiyatının uygun olmasına rağmen 1 hafta önce yüzde 5’lik düşüş gösterdi ve 11 bin lira değer kaybetti.

Geçtiğimiz günlerde üretimi durdurulacağı açıklanan ve ülkemizde çok sevilen Volkswagen Passat 1.6 TDi Otomatik, bir önceki ayara göre yüzde 5 düşüş gösterdi. “Evet, artık o paraya da Passat alınamayacak.”

Aralık ayının başında bir anda değer kaybeden Volkswagen Polo 1.0 TSi Otomatik, yüzde 9 düşüş gösterdi. Bu da Polo’nun yaklaşık 19 bin lira değer kaybetmesine neden oldu.

1 ay boyunca sadece yüzde 1’lik düşüş gösteren Volkswagen Golf 1.5 TSi Otomatik; 2.el araba fiyatları arasında en az değer kaybeden otomobil oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.