20 tesisli yeni Renault ve Geely ortaklığının üçüncü üyesi Aramco oldu

Petrol üreticisi Aramco enerji oyununda yeni bir hamle yaptı. HAlen petrol üretimi ve yeni enerji skonuarına odaklanan yirket, Renault ve Geely tarafından kurulacak 20 merkezli bir yirketin küçük ortağı olmayk istiyor. Dünyanın en büyük petrol şirketi ünvanına sahip Suudi Aramco, Fransız Renault ve Çinli Geely ile aktarma organı işine giriyor.

Dhahran (Suudi Arabistan), Hangzhou (Hong Kong), OIB (Çin) ve Boulogne-Billancourt (Fransa) üçgeninde gerçekleşecek ortaklık dün açıklandı. Aramco, kurulacak yeni bir aktarma organı teknolojisi şirketinde (PWT) potansiyel bir azınlık hissedarı olmak için niyet mektubu imzaladı. Yeni şirket, içten yanmalı ve hibrit aktarma organı teknolojilerine yatırım yapacak.

Aramco’nun yatırımı, şirketin büyümesini destekleyecek ve sentetik yakıt çözümleri ile yeni nesil hidrojen teknolojilerinde temel araştırma ve geliştirmeye katkıda bulunacak bir adım olarak değerlendiriliyor. Tamamen bağımsız olacak yeni şirkette Geely ve Renault Group’un eşit hisselere sahip olması bekleniyor.

Üç kıtada 17 aktarma organı merkezi ve beş Ar-Ge merkezinden oluşacak küresel bir ağ yapısında planlanan şirketin; yılda beş milyondan fazla içten yanmalı, hibrit ve plug-in hibrit motor ve şanzıman kapasitesiyle bağımsız bir küresel tedarikçi olması amaçlanıyor. Yeni tesis bu sayede 130’dan fazla ülke ve bölgeye tedarik sağlabilecek.

Aramco hakkında:

Aramco, küresel bir entegre enerji ve kimya şirketidir. Dünya petrol arzının yaklaşık olarak her sekiz varilinden birini üretiyor. Petrol üretiminden yeni enerji teknolojileri geliştirmeye kadar, her şeyde etki yaratma felsefesiyle büyüyor. Hedefinde daha güvenilir, daha sürdürülebilir ve daha kullanışlı kaynaklara odaklanmak olduğunu bildiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.