2019’da tüm filo şirketleri 40 bin, Intercity 20 bin araç alır

Türkiye otomotiv sektöründe filo şirketlerinin satın aldığı araçlar 400 bin adetlere çıkmıştı. İki üç yıl önceki 1 milyon adetlik Türkiye pazarında bu rakamın önemli payı vardı. Tabii bu “saf” bir filo alımı değildi. Filoların bir kısmı gerçek olsa da bir kısmı araçların “spot piyasaya” kayması anlamına geliyordu.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin en büyük araç filo kiralama şirketi kurucusu ve başkanı Vural Ak ile sohbet ettik. Ak, otomotivde tehlike sinyallerinin 2017 yılında geldiğine dikkat çekti. Buna işaret ettiğini ve filo kiralama şirketlerinin denetlenmeleri gerektiğini söylediğini ama hiç lüzumsuz saldırılarla karşılaştığını hatırlattı.

2018 yılında 650 bin adetlerde bir pazar gerçekleşti. Bunun 90 bin adetini gerçek filo kiralama şirketleri satın aldı. Oysa filo alım rakamları 150-200 bin adetlerdeydi. Aslında iniş başlamıştı.

250 bin adetlerdeki kiralık araç sayısının aslında “gerçek” olmadığını hatırlatan Vural Ak, “Bunlar kiralanmıyordu. Ya sıfır km, ya da yalandan 1-2 bin km kullanıldığı denilerek, spota gidiyordu.”

Intercity Kurucusu ve Başkanı Vural Ak

2018 yılında filo alımları daraldı

Türkiye’nin en büyük filo kiralama şirketi olan Intercity’nin kurucu başkanı Vural Ak, 2019 yılında kiralama amaçlı araç alımlarının 40 bin adetlerde kalacağını iddia ediyor. İddiasını sürdüren Ak, “Bu rakamın yarısını yani 20 binini tek başına bizim şirketimiz alacak” diyor.

2018 yılında filo pazarındaki köpüğün alınmaya başladığını dile getiren Ak, “2018’de yüksek borçlu filo kiralama şirketleri dökülmeye başladı. Bir çok firmanın piyasadan çekilmesi algıyı da bozmaya başladı. Biz dahil bazıları bundan etkilenmedi. Biz 20 yıldır yabancı ortaklıklarla bu işi yürüttük. 2018 ortamında Japon şirketten hisseleri geri aldım. O kadar güveniyorum yani. İntercity, 20 yıldır ortaklarına temettü dağıtmıyor. Tüm kazancını şirketin sermayesine yatırıyor. Yat-kat almadık, inşaata girmedik. İşimize yatırım yaptık.”

2018 yılı ağustos ayından beri her ay yeni otomobil alımı yaptıklarını açıklayan Ak, “Ağustos, eylül ve ekim aylarında tamamı peşin alımlar yaptık. Kasım ayında bankalarla yeniden anlaştık. Kredili alım da yapmaya başladık. Bizim işimizin yüzde 80’i finansal, yüzde 20’si operasyonel. Bir aracın 150 bin TL ortalama değere yükseldiğini hesaba katmak gerekiyor. Biz bu yıl 20 bin yeni araba alacağız. Ortalama 125-150 bin lira bir arabanın fiyatı. Yaklaşık 2,5 milyar TL’lik yatırım yapacağız. Bu yılın ilk 3 ayında 3100 araç aldık bile. Kulağa az geliyor, bana da öyle ama bu yılın gerçeği bu. 3 ayda 69 bin araç satıldı. Bunun 8 bin adetini filo şirketleri satın aldı. 2-3 bini yazlık şehirlerdeki kiralamacılara gitti. Kalan miktarın yani 5-6 bin adetin yarısını biz satın almış olduk. Bu yıl 350-400 bin araba satılır Türkiye’de. Bunun 40 binini filocular alır. Bunun 20 binini de Intercity alır.”

Filo şirketlerinin borçluluk oranları çok yüksek

Filo kiralama sektöründe bir çok oyuncunun sermayesinin çok üzerinde borç çevirmeye çalıştığına dikkat çeken Vural Ak, “Bu rakam bizim için bire 3,5 seviyesinde. Bu da çok muhafazakar bir rakam. Ama yüzde 250’lerde olanlar var. Biz yabancı ortaklarımızla çalışırken sermayenizin en fazla 6 katına kadar borçlanılacağını öğrendik. Bunun üzerinin tehlikeli olduğunu öğrendik.” şeklinde konuştu.

Batan filo kiralama şirketlerinin bilançolarında borç artışı, karsızlık, sermaye eriyişi görülüyor. Şu anda bire 200 borç oranlarıyla ayakta durmaya çalışan filo şirketleri olduğuna değinen Vural Ak, “Aslında bu şirketler yoklar” iddiasında bulundu.

Daha 10 yıl 1 milyonluk pazara ulaşılmaz

Vural Ak, Türkiye için 1 milyon adetlik araba pazarının çok uzaklaştığını belirterek, “Daha 10 yıl 1 milyon rakamına ulaşılmaz” iddiasını dile getirdi. “Filo pazarı darmadağınık oldu” diyen Ak, “Piyasanın durumu bu konuda bir üst kurul olmamasından kaynaklanıyor” görüşünü tekrarladı.

2,5 milyar TL’lik yatırım yapacak

Intercity’nin bu yıl 2,5 milyar TL’lik yeni araç alımı yapacağını açıklayan Vural Ak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun 1 milyar TL’lik kısmını sermayemizle nakit karşılayacağız. 1,5 milyar TL’lik kısmı ise kredi kullanarak gerçekleştireceğiz”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.