Türkiye’de üretilen yeni Corolla ve C-HR ile Avrupa’nın en büyük Japonu olabilecek mi?

Yeni Corolla, 2019 yılı için Toyota’nın en önemli silahlarından biri. Avrupa’da bu yıl yüzde 5 pazar payına ulaşmayı hedefleyen marka bunu ancak Türkiye fabrikasıyla başarabilir. Ve tabii dizelden uzaklaşan Avrupa’ya 20 yıllık hibrit teknolojisini sunarak. Toyota Avrupa Başkanı Johan van Zyl, markanın yine Türkiye’de üretilen C-HR ile birlikte heyecan verici bir seri üretmeye başladığını söyledi.

Toyota Avrupa Başkan ve CEO’su Johan van Zyl

Automotive News’e konuşan van Zyl, bu yıl en fazla kafa yoracakları konulardan birinin Türkiye’deki kur dalgası olacağını belirtiyor. Çünkü üretim maliyetleri Avrupa fiyatlandırmalarını etkileyecek. CEO’yu etkileyen bir diğer konu ise Adapazarı’nda üretilecek yeni model Corolla’nın ana pazarlarından birinin Türkiye olması ve Türkiye pazarının 550 binlere ineceği beklentisi.

Toyota CEO’su bu gelişmelerin Brexit sonuçları ile birlikte şirketin Avrupa’da kârlı olmasını etkileyeceğini kaydediyor.

İngiltere fabrikasının rekabet gücünün arttığını anlatan van Zyl “Lojistiğimiz üzerindeki etkisinin ne olacağını bilmiyoruz. Ne yaptığımıza bakmaksızın, uygulanan bir DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) tarifesi varsa, toplam maliyet artışını verimlilik artışlarına karşı dengelemek mümkün olmayacak. Dolayısıyla, elbette operasyonların rekabetçiliğini tehdit altında tutacak bir maliyet düşürme ve bir miktar marj emilimi kombinasyonu olması gerekecek.” diyor.

Avrupa’nın en büyük Japonu olacak mı?

ACEA verilerine göre Toyota Avupa’da Eylül ayı sonunda yüzde 4.9 pazar payına ulaştı. CEO yüzde 5 hedefini koruyacaklarını ve sürdürülebilir olacaklarını kaydediyor.

Fransa’daki Valenciennes tesisine yapılan yatırımın küçük bir SUV modeli için olup olmayacağı konusu ise van Zyl tarafından net açıklanmıyor; “Büyüyen alanlar aynı zamanda rekabet etmek istediğimiz alanlar. Bunlardan biri küçük SUV segmenti. Gelecekte bu bizim için çok çekici bir sınıf olabilir.”

Lexus’un 2020 yılına kadar Rusya dahil 100.000 hedefi olduğunu belirten van Zyl, geçen yıl 75.000’e ulaşıldığını dile getiriyor.

Toyota Türkiye fabrikası dahil Avrupa hibrit tedarikinde pilleri Panasonic’ten karşılıyor. Ancak van Zyl, Avrupa’da bir batarya tedarikçileri olmasının çok iyi olacağı görüşünde. Hibrit ve elektrik motor tedarikinin gelecekte Türkiye’nin de içinde olduğu Avrupa’ya getirilmesi gerekeceğini de ekliyor. Polonya fabrikası bu konuda öncü konumda.

Önceki İçerikYeni CLA’ya sayılı günler kaldı
Sonraki İçerikYamaha Türkiye 2019 yenilikleri
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz