2022 Honda HR-V sadece hibrit motorla satılacak

Honda Türkiye management 2022

Honda, elektrifikasyon stratejisi kapsamında hibrit ürün gamını genişletiyor. e:HEV logosu taşıyan yeni HR-V, üçüncü jenerasyonuyla 5 Mart 2022 tarihinde Türkiye’de; 650 bin TL’den başlayan fiyatı ile satışa çıkıyor. 2022 Honda HR-V  sadece hibrit motor sayesinde; i-MMD motor teknolojisi ile tamamen elektrikli araç sürüşüne en yakın deneyim vaat ediyor.

Rusya’nın Ukrayna işgali başlattığı günün ertesinde yapılan Honda H-RV lansmanı aracın fiyatında tartışmalara da yol açtı. Honda Türkiye yöneticileri önceden belirledikleri fiyatları yine de ilan ettiler ve “lansman özelinde” diye de belirttiler.

Honda HR-V e:HEV lansmanına katılan Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, şunları söyledi:

Honda olarak HR-V e:HEV modelimiz ile Türkiye’de de önemli bir başarıya ulaşmayı hedefliyoruz. B ve D segmentinden sonra C segmentindeki yeni hibrit modelimiz HR-V e:HEV ile de bu hedefimize bir adım daha yaklaştık. Genişleyen hibrit ürün gamımız ile Türkiye hibrit pazarındaki konumumuzu daha da güçlendireceğiz”.

 

2022 yılında 3 bin HR-V e:HEV satışı hedefleniyor

Honda Türkiye için 2021 yılının başarılarla dolu ve unutulmaz bir yıl olduğunu söyleyen Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer ise, toplantıda soruları da cevapladı. 2021 yılında yakaladıkları yüzde 5. pazar payını 2022 yılında da koruyacaklarını belirten Kılıçer,

“Çip krizi yılın ikinci yarısından sonra biraz daha hafifler. HOnda olarak çip krizi etkisinde 28 bin adetlerde satış hedefine sahibiz. Toplam otomobil pazarı için öngörümüz 550 bin adetler civarında. 2022 yılında yüzde 0.99 faizli Honda Finans uygulamamızı daha yoğun kullanacağız. Bankaların kredileri çok daha yüksek seviyelerde. Bir de bankalar kredi verme konusunda daha tutucu olmaya başladılar. Faizlerin gerilemesi, BDDK‘nın son düzenlemesinin etkili hale gelmesini sağlar.” şeklinde konuştu.

SUV segmentinin Türkiye otomobil pazarında yüzde 43’lük bir orana sahip olduğunu ve sedan segmenti satışlarını bile geçtiğini göz önüne aldığımızda yeni HR-V’nin oldukça önemli başarılara sahip olacağını öngörüyoruz. Yıl içinde 3 bin adet HR-V e:HEV satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Honda, 2022’de dijitale odaklanacak

Honda Türkiye’de 1 Nisan 2022 tarihi itibari ile başkanlık görevini devralacak olan Satoru Yamada, 2022 Honda HR-V sadece Hibrit lansmanındaki konuşmasında Honda Türkiye’nin 2022 yılı boyunca dijitalleşme alanında önemli adımlar atacağının altını çizdi.

Satoru Yamada, “Müşteri deneyimi bizim için çok önemli. Bildiğiniz gibi Honda müşteri sadakati konusunda örnek gösterilen bir marka. Dolayısıyla bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalarla üst seviyelere getirdiğimiz kaliteli müşteri deneyimlerini dijital ortamlara da geliştirerek taşımaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Honda Türkiye Başkanı Satoru Yamada
Honda Türkiye Başkanı Satoru Yamada, 3 yıldır Türkiye’de Başkan Yardımcısı olarak üst düzey sorumluluk üstleniyor.

Honda mühendisleri ve tasarımcıları tarafından “Maksimum İnsan, Minimum Makine” (M/M) ilkesine uygun olarak yenilenen HR-V e:HEV; Coupe SUV esintilerine sahip yalın çizgileri ve modern duruşu ile markanın tasarım felsefesini sergilenirken; 1.5 litrelik DOHC i-VTEC benzinli ve elektrikli olarak güçlü iki ayrı motora sahip olan verimli hibrit güç-aktarma sistemi ile elektrikli sürüş deneyimi sunuyor.

Kullanıcılarının sürüş keyfini ve kalitesini artırmak için iç mekan genişliği, kapsamlı ve gelişmiş Honda SENSING güvenlik teknolojileri ile aynı zamanda Akıllı Giriş, premium ses sistemi, elektrikli bagaj kapağı, ısıtmalı koltuklar ve direksiyon donanımları sunan yeni Honda HR-V e:HEV akılcı çözümleri ve düşük yakıt tüketimi ile segmentinde öne çıkıyor.

Sadece hibrit olarak satışa sunulan yeni nesil HR-V e:HEV modeli Advanced donanımı 650 bin TL ve Style donanım seçeneği ise 685 bin TL satış fiyatı ile Honda bayilerinde yerini alıyor.

2022 Honda HR-V hibrit motor ve özellikleri

 • HR-V’de e:HEV sistemi 131 PS (96 kW) güç ve 253 Nm tork üretecek şekilde optimize
  edildi. Bu revizyon ile Jazz’dan 22 PS daha fazla güç üretebiliyor.
 • Bataryadaki hücre sayısı yüzde 25 oranında artırılarak, Jazz ile kıyaslandığında 80 kW daha fazla elektrik gücü depolanması sağlandı.
 • Güç kontrol ünitesi (PCU) daha küçük ve motor bölmesine entegre edildi.
 • HR-V, 122 gr/km (WLTP) CO2 emisyonu ile 5,4 lt/100 km (WLTP) tüketirken; sürüş konforuyla öne çıkan model, 0-100 km/s hızlanmasını 10,7 saniyede tamamlıyor.
 • Akıllı Elektronik Kontrol Ünitesi; sürüş koşullarına bağlı olarak yakıt açısından en verimli sürüş moduna karar vererek EV Sürüş, Hibrit Sürüş veya Benzinli Sürüş arasında otomatik olarak geçiş yapıyor. Sabit ve hızlı otoyol sürüşlerinde sistem en verimli mod olan Benzinli Sürüş modunu seçerken; ani hızlanma anlarında sistem, Hibrit Sürüş moduna geçiyor.
 • Hibrit Sürüş, benzinli motorla çalışan jeneratörden gelen gücü bataryayı şarj etmek için yönlendiriyor. Ayrıca Spor modu, daha keskin gaz tepkisi sağlarken; ECO modu yakıt
  verimliliğine vurgu yapmak için klima sistemini ve gaz tepkisini ayarlıyor.
 • Sürücüler daha fazla elektrikli araç benzeri bir deneyimi için şanzıman üzerinden süzülme
  veya fren anında farklı seviyelerde enerji geri-kazanımı sunan B-Menzil işlevini seçebiliyor. Enerji geri-kazanım seviyesi ve ortaya çıkan yavaşlama etkisi, direksiyonun arkasındaki elciklerle normal D-Menzil üzerinden ayarlanabiliyor.
 • Honda’nın yüksek verimli sabit vites sistemi, günümüzde satılan diğer hibrit ürünlere kıyasla şehir için kullanımlarda toplam olarak daha yüksek elektrikli sürüş süresi oranı sunuyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz