2023 otomotiv ihracatında zirvedekiler listesi belli oldu

Türkiye ihracatının ağır yükünü üstlenen otomotiv, 2023 yılı karnelerini dağıttı. Otomotiv endüstrisinde 2023 yılının ihracat şampiyonu Ford Otomotiv oldu. 2023 yılını 35 milyar dolarlık ihracat geliriyle kapatan sektör, 2024 yılında 39 milyar dolara yakın ihracat hedefliyor. Hedefin 12 milyar dolarlık kısmı yılın ilk 4 ayında realize oldu.

Ford Otosan’ın arkasında Toyota Adapazarı, Oyak Renault ve Hyundai (Kibar Dış Tic) geldi.

 

Nisan ayı otomotiv ihracatı

Geçen yılın da ihracat şampiyonu olan Ford Otomotiv’in ödül aldığı gecede, son 18 yılın 17’sinde aralıksız Türkiye ihracatının lider sektörü olan otomotivde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 129 firmanın temsilcilerine de Platin, Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde olmak üzere ödülleri verildi.

yılda yaklaşık 35 milyar dolar ihracat yapan, 550 bin kişiye istihdam sağlayan, her üç dakikada 9 araç üreten, 6’sını ihraç eden ve 200 bin dolar değer yaratan dev bir sektör olduğu vurgulandı.

Dünyanın 13’üncü, Avrupa’nın 4’üncü büyük araç üreticisi

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, konuyla ilgili son bilgileri özetledi:

  • “Dünyanın 13’üncü, Avrupa’nın 4’üncü büyük araç üreticisiyiz. Son 18 yıldaki dış ticaret fazlamız yaklaşık 80 milyar dolar. Geçen yıl da bir önceki seneye göre yüzde 13 artış ve 35 milyar dolar ile tüm zamanların ihracat rekorunu da kırdık.
  • Bu yılın ilk 4 aylık döneminde yüzde 5,1 artışla yaklaşık 12 milyar dolarlık ihracata imza attık.
  • Bu yıl en az yüzde 10 büyüme hedefi ve 39 milyar dolarlık ihracat hedefi ortaya koymuştuk. Gidişat 39 milyar doların biraz altında kalacağımız yönünde.
  • Halen binek araçlarda yüzde 70, ticari araçlarda yüzde 80’i bulan yerlilik oranımız yüzde 20’lere kadar düşme riskiyle karşı karşıya.
  • Gerek Ford Otosan ve Togg gerekse otobüs üretiminde yoğunlaşan elektrikli araç yatırımları, tedarik sanayicilerimizi bu dönüşümün güçlü bir parçası yapacak.¨

OTOMOTİV İHRACAT ŞAMPİYONU – 2023

1-Ford Otomotiv San. A.Ş.

PLATİN İHRACATÇILAR – 2023

2-Toyota Otomotiv San.Türkiye A.Ş.

3-Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.

4-Kibar Dış Ticaret A.Ş.

5-Mercedes-Benz Türk A.Ş.

6-TGS Dış Ticaret A.Ş.

7-Bosch San.ve Tic.A.Ş.

8-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

9-Man Truck&Bus Se Dar Mükellef Tem.Man. Türkiye A.Ş.

10-Toyota Motor Europe Adapazarı Şubesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.