2025 Cenevre Otomobil Fuarı için son karar

Otomobil dünyasının en görkemli gösterilerinin sergilendiği, yeni modellerin ilk kez yakından gösterildiği otomobil fuarları, yüzyıllık geçmişlerine rağmen sendelemeye devam ediyor. İlk kez 1905 yılında düzenlenen Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı (GIMS) organizasyon sorumluları; belirsiz ekonomik durum nedeniyle 2025 etkinliğini düzenlememeye karar verdiklerini duyurdu. GIMS Katar Fuarı’nın ise Kasım 2025’te gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Pandemi sonrası 4 yıl ara verilerek yapılan 2024 fuarına bir kaç marka katılmıştı.

Önceki yıllarda Cenevre Fuarı 500.000’den fazla ziyaretçi ağırlıyordu.  Ayrıca Fransa ve Almanya’daki diğer büyük fuarlar arasında Avrupalı ​​otomobil üreticileri için tarafsız bir zemin olarak görülüyordu.

Neden iptal edildi?

  • COVID-19 nedeniyle 4 yıl ara verilen ve sonra Şubat 2024 için yapılan etkinlik, otomotiv sektöründeki belirsizlikler ve Avrupa’daki büyük fuarların cazibesinin azalması nedeniyle daha fazla yatırım yapma riskini göze alamayacaklarını düşündürdü.
  • Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Alexandre de Senarclens, “Bu son derece üzücü karar, başarıyı yeniden elde etmek için gösterdiğimiz çabalardan ve kararlılıktan uzaklaştırmamalıdır. Ancak zorlu bir dönemden geçen otomotiv sektöründe üreticilerin Cenevre Otomobil Fuarı’na ilgisizliği, kendi yerel endüstrileri tarafından desteklenen Paris ve Münih fuarları ile rekabet ve böylesi bir fuarı sürdürmek için gereken yatırım seviyeleri, gelecek bir etkinlik için son darbeyi vurmaktadır.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.