2025’e kadar 20 yeni fişli Audi gelecek

Volkswagen Grubu’nun elektrikli otomobiller atağının Audi ayağı da netleşmeye başlıyor. Lüks ve pahalı otomobiller üreten Audi, Almanya’nın Ingolstadt kentindeki ana fabrikasında iki elektrikli otomobil için start veriyor.

Aslında Audi, elektrikli araç üretimi için Belçika’da Brüksel’i seçmişti. Elektrikli SUV’u e-tron’u Brüksel’de üretmeyeye kalkınca, Alman işçi sendikalarınca hedef tahtasına konmuştu. Sendikalar, ellerindeki gücü kullanarak, Audi’yi Almanya’da elektrikli yeni modeller üretemeye yönlendirdiler.

Baskı işe yaradı ve Audi e-tron adlı elektrikli SUV’un ardından 2019 yılında Almanya’da iki yeni elektrikli araç üretecek. Bunlardan biri e-tron Sportback olacak. Bu yeni elektrikli otonun üretime başlanma tarihi 2019.

E-tron, e-tron Sportback yollara çıkışına az zaman kalan Jaguar I-Pace gibi crossoverlarla rekabet ederken, Tesla Model X’in de karşısına çıkacak.

Audi 2 yeni elektrikli modelini açıkladı

Audi, SUV segmentinde iki yeni elektrikli modelin, sendikalarla görüşmelerin ardından 2021’de Ingolstadt’ta üretileceğini 27 Kasım itibariyle açıkladı. Açıklamada modeller hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi.

Ingolstadt’ın İşçi Konseyi Başkanı Peter Mosch, yaptığı açıklamada, “İki yeni tamamen elektrikli SUV’ın imalatı, güvenli bir gelecek için kilometre taşı” dedi.

Yeni Audi e-tron Sportback coupe SUV tasarımıyla yola çıkacak.

2025’e kadar 20 elektrikli model çıkaracak

Audi, 2025 yılına kadar 20 adet elektrikli model çıkarmayı planlıyor; bunların 10’dan fazlası tam elektrikli araçlar olacak.

Audi CEO’su Rupert Stadler, şirketin Mayıs ayında yapılacak yıllık toplantısında yaptığı açıklamada, 2020’de ana Volkswagen Grubu’nun modüler elektriklendirme platformuna (MEB) dayalı kompakt bir elektrikli otomobilin satışına başlayacaklarını söylemişti.

Audi, 2021’den itibaren Porsche ile geliştirdiği yeni bir premium elektrikli platform üzerine elektrikli araçlarını inşa etmeyi planlıyor.

Audi, 2025’te araç satışlarının üçte birinin batarya ile çalışan veya fişe takılan (plug in) hibrit araçlar olacağını hesaplıyor.

 

http://otoajanda.com/bayilikte-yeni-donem/

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.