2027’de yüzde 100: Fiat tam elektrikli olacağı yılı belirledi

Fiat-elektrikli-arac-takvimi-2027'de-basliyor

Avrupada otomobilin kaderi artık elektrikli olarak ilerliyor. 2030 yılına kadar neredeyse hiç bir marka elektrikli olmayan otomobil üretmez hale gelecek. Elektrifikasyon olayına en uzak görünen markalardan Fiat da geleceği için önemli olan tarihi açıkladı. Fiat tam elektrikli olacağı yıl için 2027 tarihini duyurdu. Bir süre önce bu tarih 2030 yılı olarak dile getirilirken, 3 yıl öne çekildi. Elektrikli Egea dönemi bu takvimde nasıl yer alacak?

Fiat, 2027’den itibaren Avrupa’da yalnızca elektrikli tahrikli otomobiller satacak. Bu aynı zamanda sportif alt markası Abarth için de geçerli.

Fiat 2030’a kadar elektrikli Doblo, Fiorino ve Egea üretebilir

Fiat tam elektrikli olacağı yılı açıkladı

Fiat’ın ana şirketi Stellantis, bugüne kadar markayı 2025 ve 2030 yılları arasında içten yanmalı motor işinden ayırmaktan hep söz etmişti. Ancak şu anki yıllık rapor iki İtalyan markası için tarihi netleştirdi: “Avrupa’da 2027 yılına kadar yüzde 100 tamamen elektrikli BEV portföyü satılacak”.

Fiat’ın şu anda üç elektrikli modeli bulunuyor: Bu üç model içinde en başarılısı, Almanya’nın en çok satan elektrikli otomobilleri sıralamasında 9. sırada yer alan Fiat 500e modeli olarak öne çıkıyor.

Fiat tam elektrikli geçiş sürecinde ekonomik model Panda olabilir.

Elektrikli otomobilde ekonomik model Panda mı olacak

Ayrıca uygun fiyata elektrikli Fiat Panda modelinin de piyasaya çıkacağı beklentisi bulunuyor. Halen Panda hibrit motorla satılıyor.

Fiat’ın Türkiye’de ürettiği Egea / Tipo modelinin de bu akıma uyacağı söylenebilir. Buna karşın Egea / Tipo modeli için 2027 yılına kadar pek çok dönüşüm söz konusu olacaktır. Bu otomobil Stellantis çatısı altındaki diğer markalar için de ekonomik seçenek olarak geliştirilebilir. Fakat 2027 yılında yollarda olacak bir Egea / Tipo modelinin elektrikli olacağı da artık kesin. Avrupa pazarları için bu takvime geçerlilik kazandıracak olan Fiat; Türkiye’de 2030 yılına kadar içten yanmalı motorlara sahip Egea ile de yoluna devam edebilir.

6nesil-opel-astra-e

Stellantis markaları da dönüşüyor:

DS, Lancia, Alfa Romeo ve Opel gibi diğer Stellantis markaları da önümüzdeki yıllarda içten yanmalı motorlara veda edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz