2033’de Volkswagen Avrupa için sadece elektrikli otomobil üretecek

Volkswagen’de Skoda’dan gelen yeni kaptanı 100. gününde önemli bir açıklama yaptı.
Thomas Schäfer Berlin’de “En geç 2033’ten itibaren Volkswagen Avrupa’da yalnızca elektrikli otomobil üretecek” dedi. Çarşamba gününe kadar, Avrupa’da içten yanmalı motorların muhtemelen 2033 ile 2035 arasında bitmesi gerektiği konuşuluyordu. Şimdi ise 2033’ten önce bu hedef gerçek olabilir. Bu gerçekleşirse Volkswagen’i kardeş markası Audi ile aynı takvimde buluşturuyor. Audi patronu Makus Duesmann, geçen yıl 2033’te Avrupa’da içten yanmalı motorları kullanımdan kaldıracağını açıklamıştı.
Burada bir yanlış anlama olmasın: Volkswagen içten yanmalı motorlu araç üretimini bırakmayacak. Volkswagen Avrupa dışı pazarlarda hem elektrikli, hem de içten yanmalı rekabetinde güçlü almaya devam edecek.

10 yıl içinde sadeceleşecek

Elektrikli araç üretimi için “ekstra destek” tuşuna basan Volkswagen CEO’su Schäfer; içten yanmalı motor yelpazesini daraltacak. Schäfer, “Gelecekte belli başlı modellerimize odaklanacağız ve önümüzdeki 10 yıl içinde model yelpazemizi fark edilir ölçüde basitleştireceğiz. Rekabet ettiğimiz her segmentte, sloganımıza sadık kalarak lider hacim iddiamızı yerine getirmek istiyoruz: daha az yap, doğru yap.” ifadelerini kullanıyor.
Volkswagen Avrupa dışı pazarlar için, 2033’ten sonra içten yanmalı motorlar sunmaya devam etmeyi planlıyor. Schäfer, “Güçlü ikili stratejimizle dünya çapında esnek kalıyoruz” dedi. “En iyi yanmalı motorlar ve e-modeller – müşterilerin ve pazarların istediklerini sunuyoruz.”
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.