210 beygirlik Yaris ile Toyota GAZOO gelecek

Performanslı Yaris'in gerçeği ilk kez mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı'nda gösterilecek.

Geçtiğimiz günlerde Japon otomotiv devi Toyota’nın ralli parkurlarına geri döndüğünü yazmıştık. Bu geri dönüş ilk bakışta önemsiz ve küçük bir olay gibi görünebilir ama ralli parkurlarında bir Sumo güreşçisi gibi kocaman bir geri dönüşü ifade ediyor. Marka, ralli parkurlarından sonra küçük segmentteki güç oyununa da Toyota Yaris Gazoo Racing ile geri dönüyor.

Toyota’nın küçük otomobili Yaris WRC, 1500 cc hacimli motorundan 375 hp güç üretebiliyordu ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahipti.

Otomobil markaları, yarış parkurları veya pistlerde elde ettikleri deneyimleri, standart yol araçlarına mümkün mertebe uygulayarak kalite ve dayanıklılığı mümkün olan en üst seviyeye taşımak istiyorlar.

Şimdi Toyota bu işi bir adım daha ileri götürdü.
19- 22 Ocak tarihleri arasında WRC sezonunun ilk yarışı olacak Monte Carlo Rallisi dahi henüz start almamışken 210 beygir gücünde, kısmen WRC versiyonundaki boya stili ile benzer yol versiyonunun çıkacağı haberini aldık bile.

Hızlı Yaris macerası 2013’de başlamıştı.

Aslında 2013 yılında, Yaris Limited Vitz GRMN konsepti adıyla 152 ps turbo olarak sınırlı sayıda üretildi. Standart Yaris’te kullanılan 1500 cc 109 hp gücündeki motor turbo uygulamasından sonra 152 ps güce yükseltildi.
Toyota’nın performans tarihininde yer alan AE86 – Supra gibi kırılma noktası kabul edilen modellerinden sonra, Yaris WRC de oldukça merak uyandırıyor.
Toyota tarafından 2 adet görseli paylaşıldı.
210 hp’lik Yaris’in Toyota Almanya tarafından geliştirileceği dedikoduları da yapılıyor.

Uzun bir süredir küçük sınıfın hızlıları Avrupalı markalardı. Kabuklarına çekilmiş olan Japonlar bu dengeyi değiştirmeye aday modellerine Yaris’i ekliyorlar.

Rekabetin sonucu yeni Yaris’le yarışacak Renault Clio RS – Ford Fiesta ST – Peugeot 208 GTI arasındaki performans savaşları sonrası belli olacak.

Performanslı Yaris’in gerçeği Yaris Gazoo Racing ilk kez mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterilecek.

 

İşte yarışçı Yaris hakkındaki ilk detaylar:

17 yıl aradan sonra Dünya Ralli Şampiyonası’na Yaris ile geri dönen Toyota, bu otomobilin yüksek performanslı yol versiyonunu da piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.
Yüksek performanslı Yaris ilk kez, 9-19 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek Cenevre Motor Show’da beğenilere sunulacak.
Yüksek performanslı yeni Yaris, fuarda Monte Carlo Rallisi’yle birlikte Dünya Ralli Şampiyonası’nda ilk yarışına çıkacak olan “Yaris WRC” ile birlikte podyuma çıkacak.

Toyota Yaris’e sporcu versiyon geliyor.

Yaris ürün gamının dinamikliğinin altını çizecek olan yeni spor versiyon, 3 kapılı gövde tipine sahip ve 210 beygirlik güç üreten bir motorla donatıldı.
Yüksek performanslı yeni Yaris, ralli otomobili ve Yaris ürün yelpazesi arasındaki köprüyü oluşturacak.

Yüksek performanslı yeni Yaris’te yeni bir ön yüz, yeni bir arka tasarım ve modernleştirilmiş bir kabin sunulacak.
Estetik farklılıkların yanı sıra otomobilin yol tutuşu ve genel konforunda da birçok değişiklik yapılmış.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz