215/65R16 98V: Duster, Tiguan, Captur ve Qashqai lastikleri Türkiye’den gidecek

İtalyan lastik devi Pirelli, SUV tarzı araçlarda en çok kullanılan ebattaki (215/65R16 98V) lastikleri Türkiye’de İzmit fabrikasında üreteceğini açıkladı.

Tiguan, Qashqai, Duster ve Captur gibi en çok satan SUV’larda kullanılan lastik Türkiye’de üretilecek.

İtalyan şirket yüksek kilometre ve hafif arazi koşulları için özel olarak geliştirdiği crossover ve SUV lastiği Scorpion™ Verde All Season’ın en çok satan ölçüsünün (215/65R16 98V) üretim tesisi olarak Türkiye’deki fabrikasını seçti.

“215/65R16” ölçü lastikler halen; Dacia Duster, Nissan Qashqai, Renault Captur, VW Tiguan gibi SUV ve crosssover pazarının en çok satılan araçlarında kullanılıyor.

Geçen yıl 45 bin sattı, en yakın ölçüyü üçe katladı

Bu ölçü lastikler Europool verilerine göre, 2018 yılında Türkiye pazarında 45.000 adetten fazla satıldı. Bu rakamla, en yakın rakibi olan 215/60R17 ölçüsünün satışlarının yaklaşık 3 katına ulaşmış bulunuyor.

SUV’ların önlenemez yükselişi

Bir yandan sağladığı geniş iç hacim, diğer yandan sunduğu çok yönlülük sayesinde bütün dünyada olduğu gibi SUV (Sport Utility Vehicle) pazarı Türkiye’de de büyümeye devam ediyor.

Tüketiciler giderek daha fazla SUV satın alırken, özellikle C HB segmenti araç satışlarız hızla geriliyor.

Geçtiğimiz 5 yılda Türkiye’de SUV segmenti en büyük sıçramayı yapan pazar dilimi oldu. SUV modellerin satışları geçtiğimiz 5 senede ortalama yüzde 7 artış gösterdi.

Toplam araç satışları içerisindeki pazar payı ise yüzde 9’dan, yüzde 17’ye yükseldi. Türkiye’de SUV segmentinde görülen bu yükseliş, Avrupa pazarında da yaşanıyor. 2010 yılında SUV segmentinin Avrupa pazarındaki payı yüzde 8 iken günümüzde bu oran yüzde 20’lere kadar çıkmış bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.