Milyonluk otoya masajlı Osmanlı koltuğu koydular

VW-Golf-GTI

İlk neslini 1400 mühendis 6 yıl çalışarak ortaya çıkarmışlardı. Şimdi yenisi yola çıkıyor. 

Lexus markasının birinci jenerasyon LS sedan modelinin 5’inci nesli tanıtıldı. Her açıdan yenilenen araç, daha dinamik, daha konforlu ve daha çevreci oldu. 359 hp güç üreten elektrikli hibrit motorlu Lexus LS 500h, önümüzdeki yıl Mart ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak. Yeni LS’in fiyatı ise, donanım seviyesine göre 235 bin Euro ile 327 bin Euro aralığında olacak.

Lexus LS 500H

İlk jenerasyon aracın üzerinden neredeyse 30 yıl geçti. Yeni tanıtılan beşinci jenerasyon LS ise önceki jenerasyonun köklü geçmişini, çarpıcı tasarım, yüksek teknoloji ve performansla birleştirerek otomotivde lüksün sınırlarını bir adım daha öteye taşıma iddiasında.

İlk LS400, 1400 mühendisin 6 aylık çalışmasıyla 1989 yılında üretilmişti.

Bu yıl 11 ayda 92 adet Lexus satıldı

Şirketin yönetim kurulu başkanı Ali Haydar Bozkurt, yılın ilk 11 ayında 92 adetlik satışa ulaştıklarını, yıl sonunda ise 100 adetin üzerine çıkacaklarını belirterek, “Geçen yılın sonunda yapılan vergi artışları içinde bulunduğumuz segmentin satışlarını olumsuz etkiledi. Binek otomobil pazarı 11 aylık dönemde geçen yıla oranla yüzde 4 küçülmesine rağmen, Lexus’un içinde bulunduğu lüks araç segmentinin yüzde 21 daraldığını görüyoruz. Ancak öncelikli hedefimiz, satıştan çok markamızı doğru konumlandırmak ve doğru anlatmak. Bu amaçla markanın tanıtımını iyi yaparak bilinirliliğini zaman içinde üst düzeye çıkarmak istiyoruz” dedi.

Lexus LS modelinin 5. neslinin tanıtımına Ali Haydar Bozkurt katıldı.

2016 yılında 64 adetlik satış gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekleyen Bozkurt “2018 yılında çok güvendiğimiz Yeni LS modelimizin gelmesi ve 7 koltuklu RX L modelimizin de pazara sunulmasıyla satışlarımız pozitif yönde etkilenecektir” diye konuştu.

Gelelim yeni nesil LS modelinin özelliklerine. 235 bin Euro (Yaklaşık 1 milyon Törkiş Lira) ile 327 bin Euro (Yaklaşık 1 milyon 500 bin Törkiş Lira) arasında değişen fiyata sahip bir Lexus neden satın alınmalı?

1 milyon TL’lik Lexus neden alınmalı?

Lexusçular bu soruya öncelkile cesur tasarım nedeniyle diye cevap veriyor. Coupe tarzı siluetiyle dinamik bir tasarıma sahip olan LS, dışarıda ise önden arkaya uzanan belirgin bir omuz çizgisi var.

Lexus araçlarının ayırt edici özelliği haline gelen ön panjur aslında markayı tanımlamaktan daha öte bir özellik olmaya devam ediyor. Bu ön panjur, aracın arkaya doğru olan tüm akıcı tasarımının başlangıç çizgisini oluşturuyor.

Ağ biçiminde tasarlanan ön panjurda 5 bin ayrı yüzey bulunmakta ve bunu bilgisayarda modellemek 3.5 ay ile 5 ay arasında sürdü. Tüm hassas ayarlamalar ise elle yapıldı.

LS500_kabin

Yeni LS’in kabini, geleneksel Japon estetiğiyle, gelişmiş üretim tekniklerini bir araya getiriyor. LS’in sürücü odaklı kokpiti, deri döşemeleri, hassas dikişler, detaylı ahşap ve metal yüzeyler, hem görsel hem de dokunsal olarak duyulara hitap ederek hoş bir ortam yaratıyor.

Takumi İşçiliği

Lexus’daki en deneyimli ustalar olan Takumi’ler, LS’in üretiminin her aşamasında gerekli olan kaliteye el atmışlar. Takumi Japonca el ustası anlamına geliyor. El beceresi kuvvetli olan ustalara deniyor. Yıllar boyunca biriktirdikleri deneyimle, elleri, gözleri ve kulaklarıyla en ufak bir kusuru bile algılayan Takumi ustaları, LS’e katkı sağlıyorlar.

Osmanlı koltuğunda Uzak Doğu masajı….

LS 500h ve Omotenashi felsefesi

Lexus, lüks sedan sınıfında yeni standartlar yaratmak için sadece daha fazla donanım ve teknoloji eklemenin yeterli olmadığına inanıyor. Yeni LS, içerideki yolcuları birer konuk gibi karşılıyor. Lexus yöneticileri bu felsefe için geleneksel Japon misafirperverliği Omotenashi’den esinlendiğini söylüyor.

Omotenashi misafirperverliği, sürücünün araca yaklaşmasıyla birlikte başlıyor. 1 milyon liralık araç ev sahipliğini iyi yapsa bari.

Lexus, koltukları iki farklı müşteri tipine göre geliştirdi: Bunlar aracı kendi kullanmak isteyenler ve şoför tercih edip arkada oturanlar. Ön koltuk 28, arka koltuk 22 farklı şekilde ayarlanıyor.

Koltuklarda Shiatsu Masaj Keyfi

Lexus, LS’in ön ve arka koltuklarında yeni Shiatsu masaj sistemini tasarlamak üzere Japon masaj uzmanlarından danışmanlık aldı. Böylece koltuklar, yolcuların rahatlaması için doğru açıdan parmak benzeri hislerle masaj özelliğine kavuşmuş.

Ön koltuklar için beş ayrı masaj özelliği, dokunmatik ekrandan ayarlanabiliyor. Bu sayede vücudun merkezine, bele, üst ve alt gövde bölgelerine odaklanılması mümkün. Sürücü için ise dikkat dağılmayacak şekilde rahatlama sağlanıyor.

Arka koltuklardaki masaj özelliği, çalışma aralığının genişletilmesiyle daha iyi hale getirildi. Dünyada bir ilk olarak sistem, omuzlar ve sırtın alt kısmı olmak üzere iki farklı ısıtma bölgesine sahip. Böylece Shiatsu masajı daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Çoklu seçim ayarlarıyla birlikte kullanıcının tercihe göre istenilen bölgeye masaj yaptırmak mümkün.

Araçta koltuğun adı Osmanlı koltuğu

Maksimum diz mesafesi ve koltuğun geriye yatmasıyla ayaklarınızı uzatabileceğiniz Ottoman (Osmanlı) tarzı koltuğu hizmete sunan Rahatlama modu dikkat çekici. Maksimum diz mesafesi, 1,022 mm ile önceki jenerasyon LS’e göre 86 mm uzadı. Bununla birlikte yolcu, ulaşmak istediği yere geldiğinde, arka kapı açılmadan koltuk otomatik olarak standart pozisyonuna geliyor ve böylece araçtan rahatça çıkmak mümkün oluyor.

Arkada 48 derece yatma açısıyla Ottoman koltuklarda sırt, kalça, pelvis desteği ayrıca ayarlanabilmekte.

Lexus LS 500H

Hibrit motorla 0-100 hızlanması 5.4 saniye

Kendi kendine şarj olan LS 500h, benzinli ve elektrikli hibrit motoruyla birlikte, Lexus’un yeni Çok Kademeli Hibrit Sistemi’ni kullanıyor. Atmosferik 3.5 litre V6 benzinli motor, iki elektrik motoru ve kompakt, hafif lityum iyon bir batarya ile kombine ediliyor.

Sistemin toplam güç çıkışı (içten yanmalı motor ve elektrikli motorlar), 359 hp güç üretiyorlar ve bu sayede lüks sedan LS 500h 0’dan 100 km/s hıza 5.4 saniyede çıkıyor; dört çeker versiyonun 0-100 km/s hızlanması ise 5.5 saniye.

 

Önceki İçerikPatron kim?- Belli başlı otomobil markaları ve sahipleri-2017
Sonraki İçerikMilenyum yılında 10’dan çoktu, 10 bin doların altında model kalmadı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz