25 bin satacak, küçüklerin lideri olacak

 

Hyundai, yeni i20 modeliyle giderek büyüyen B segmentinde liderlik arıyor. Yeni yollara çıkardığı Made in Turkey i20 modeliyle iki ayda 4 bin adetlik satış isteyen şirket, 2015 yılında pazarın durumuna göre 25 bin adete yakın satışı hedef tahtasına yerleştirdi.

 

İkisi benzinli biri dizel üç motor seçeneğine sahip yeni i20, yılda 130 bin adetlere kadar üretilecek ve Türkiye dahil 30 ülkede satılacak. 

 

Yeni i20 ile gurur duyan Hyundai Assan yöneticileri başta genel müdür Önder Göker ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akın, Balıkesir’in güzel kasabası zeytin bölgesi Ayvalık’taki lansmanda gözlerindeki ışıltıyı gördük. İzmitteki fabrikada çalışan işçilerin el emeğinin ürünü yeni i20’nin adeta üzerine titriyorlar. Hedeflerini de ona göre belirlemişler.

 

Fiyatı 38 bin liradan başlayan yeni i20 için hem kalite hem fiyat açısından iki ayda 4 bin adetlik satış rakamını tutturacaklarından emin görünüyorlardı. Bu heyecanla yeni aracı ve hedeflerini daha lansman yerine varmadan, uçakta anlatmaya başladılar. Ellerinde tüm uçağa seslenen merkezi telefonla gerek pazar beklentilerini gerekse yeni ürünlerini dile getirdiler.

 

SENEYE 25 BİNLE LİDERLİK

Önümüzdeki yıl şubattan itibaren ortalık iyice karışacak. Pazarın en önemli oyuncusu yerli üretim Renault Clio. 10 ayda 19 bin adete yaklaşan yerli üretim Clio satışları bu modeli segmentin lideri olarak yol aldırıyor.

 

İkincilik ise geçtiğimiz bahar yenilenen Volkswagen Polo’da. 10 alda 15 bin adeti geçen Polo satışlarının yılı 20 bin adetlerde tamamlaması muhtemel.

Üçüncülük Hyundai i20’de zaten. Yeni i20’nin 2015 hedefi bu modeller için “tehlikeli”.

 

Ford Fiesta, Opel Corsa segmentin diğer Almanları olarak öne çıkıyor. Dacia Sandero, Toyota Yaris, Peugeot 208, Nissan Micra ise bu segmentteki rekabette biraz daha ileriyi hedefliyorlar.

 

2014 yılındaki bu görünüm 2015 yılı şubat ortasında iyice karışacak. Bu karışıklık pek çok kampanyayı ve sıkı bir  rekabeti yaşatabilir bu segmentte.

 

Bunun nedeni de Opel’in yeni Corsa’sı ile Skoda’nın uzun zamandır eksiğini hissetiği Fabia modelinin yeni halleri ve yeni motorlarıyla satışa çıkacak olmaları.

Türkiye otomotiv pazarının önemli dilimini oluşturan ve yıllık ortalama 125 bin adetlerde gezen B segmentide yeni i20’nin hedefi yüzde 12 civarı pay almak. 

 

İZMİTTE ÜÇ VARDİYAYA DEVAM 

 

Hyundai Assan'ın yıllık i20 üretim hedefinin 130 bin olduğunu söyleyen  Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, "Hyundai Assan İzmit Fabrikası 3 vardiya ile yılda toplam 200 bin yeni i10 ve yeni i20 üretecek. Bu iki modelin dünyadaki tek üretim merkezi konumundaki fabrikamız henüz üretime aldığı yeni i20'den 2014 yılında 25 bin, 2015 yılında da 110 bin ihracat gerçekleştirmeyi planlanlıyor" dedi. 

 

Göker, bir önceki nesil i20'nin 2008'den bu yana Avrupa'da 400 binden fazla sattığını dile getirerek, "1997 yılında kurulan Hyundai Assan İzmit Fabrikası, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği kapasite artırımıyla birlikte yıllık olarak 200 bin üretim gerçekleştiriyor. Hyundai Assan, 180 bin adetlik yıllık ihracat ve 2 milyar dolar ihracat geliri hedefliyor" dedi.

 

Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akın ise "Hyundai ayrıca B segmentinde toplam benzinli motor satışlarında en çok tercih edilen marka durumunda. Ayrıca benzinli otomatikteki en çok satışı yapan Hyundai, yeni i20 ile de bu başarısını sürdürmeyi hedefliyor" diye konuştu.

 

Yeni i20 sürüş izlnimi ve teknik detayları linkteki diğer haberimizden okuyabilirsiniz…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.