35 milyon euroluk elektrikli otobüs ihalesi Karsan’ın oldu

Elektrikli otomobilde yaşanmayan rekabet elektrikli otobüste yaşanıyor. Romanya Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı’nın açtığı elektrikli otobüs ihalelerini Türk şirketi Karsan kazandı.

Anlaşma ile Türkiye’den bugüne kadarki en büyük elektrikli otobüs ihracatı gerçekleşecek. İhalenin büyüklüğü 35 milyon avro olarak bildirildi.

Karsan’ın Renault Megane Sedan üretimine hazırlandığını biliyor musunuz?

Karsan, iki ihaleyi de yüzde 100 elektrikli 18 metre uzunluğundaki otobüsüyle kazandı. Bursa’da üretim yapan Türk otobüs şirketi ihale çerçevesinde 44 adedi Timişoara Belediyesi’ne, 12 adedi Braşov Belediyesi’ne olmak üzere toplamda 56 elektrikli otobüs teslimatı gerçekleştirecek.

Ayrıca, iki belediye bölgesine 19’u hızlı şarj olmak üzere toplam 75 şarj istasyonu kuracak; 6 yıl boyunca araçların tüm bakım ve garaj işletmesini üstlenecek.

Toplam 56 elektrikli otobüsü kapsayan ihaledeki ilk araç teslimleri 2022 yılında başlayacak.

Elektrikli otobüs alımında 2. sırada Romanya var

İmza törenlerinde konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, “Ulaşımın geleceği elektrikli ve sürücüsüz toplu taşıma araçlarından geçiyor. Biz de bu alanda yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. 2018 yılından beri yüzde 100 elektrikli modellerimizi ardı ardına yollarla buluşturuyoruz. Atak Electric ve Jest Electric Avrupa’nın sıfır emisyonlu tercihleri olmaya devam ederken aynı zamanda 1 milyon kilometreyi aşkın yol kat ederek önemli bir tecrübe edinmemizi sağladı. Bugün elektrikli otobüslerimiz Romanya, Fransa, Almanya, Portekiz hatta Meksika’ya kadar birçok dünya ülkesinde hizmet veriyor. Romanya ise bizim için çok kıymetli bir pazar. Fransa’dan sonra 65 adet ile en büyük elektrikli otobüs parkımız Romanya’da. Biz de Romanya’nın dönüşümdeki bu hızına 6 metreden 18 metreye kadar tüm boyutlardaki yüksek teknolojili elektrikli ürünlerimizle cevap veriyoruz.” dedi.

Yeni teknoloji ihracatı olması önemli

Karsan CEO’su Okan Baş sözlerine şu şekilde devam etti; “Çok yakında ülkemizde tanıtacağımız 12 ve 18 metre sınıfındaki yeni yüzde 100 elektrikli otobüs modelimizle aileyi büyütmenin heyecanını yaşarken, kazandığımız bu ihaleyle çok iyi bir başlangıç yaptığımıza da inanıyoruz. 35 milyon Euro tutarındaki bu ihaleler yalnızca otobüs satışı anlamına gelmiyor. Karsan olarak ulaşıma bir bütün halinde yaklaşıyoruz. Bu kapsamda, 19’u hızlı şarj olmak üzere toplamda 75 adet şarj istasyonunu ve araçların tüm bakım işlemleri ile garaj işletmesini yine Karsan olarak biz gerçekleştireceğiz. Karsan olarak 35 milyon Euro’luk Türk otomotiv endüstrisinin en büyük elektrikli otobüs ihracatı anlaşmasına imza atmaktan dolayı çok mutluyuz. Yapılan anlaşmayı Türk otomotiv endüstrisi içerisinde yeni teknolojinin ihracatı bakımından da oldukça değerli buluyoruz. Elektrikli ve sürücüsüz araçlarla ülkemize katma değer sağlamayı sürdüreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz