375 milyon Euro’luk Courier Başbakan’la yola çıkıyor

 

FORD Otosan’ın dört yılda 1.6 milyar dolara ulaşan yatırım hamlesinde 375 milyon Euro’luk pay alan yeni ticari aracı Courier, Türkiye ile aynı anda dünya yollarına çıktı. Ford Otosan’ın 22 Mayıs’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla resmen açılacak olan Yeniköy fabrikasında üretilen Tourneo Courier ve Transit Courier satışa

sunuldu. 

Resmi açılışı Başbakan Erdoğan’ın programına uyması için 23 Mayıs’tan 22 Mayıs’a alınan Yeniköy fabrikası yıllık 110 bin adet Courier üretim kapasitesine sahip. Açılışına Ford Motor Company’nin patronu Bill Ford’un da katılacağı bu fabrika, dünyadaki tek Courier üretim merkezi olacak. Fabrikada yapılacak üretimin yüzde 80’i ihraç

edilecek. Ancak seri üretim yeni başladığı için bu yılki üretim miktarının 50 bin adet civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Yeniköy fabrikasıyla birlikte Ford Otosan’ın yıllık toplam üretim kapasitesi ise 415 bin adede yükseldi.

 

Aynı anda ihracat

 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Courier projesinin 40 ay rekor bir sürede tamanlandığını belirtti. Genellikle yeni bir aracın önce Türkiye’de piyasaya çıktığına, daha sonra ihracatına başlandığına işaret eden Yenigün “Bu kez Türkiye satışa sunulmasıyla birlikte ihracata da başladık. Global onay alındığı gün ihracat da başladı”

dedi. Ford Otosan’ın, Ford Motor Company’nin ticari araç üretim merkezi olduğunu kaydeden Yenigün, markanın özellikle Avrupa ticari araç pazarındaki hedeflerine ulaşmada Türkiye’de üretilen modellerin rolünün büyük olduğunu dile getirdi.

 

Pazar payı Türkiye’yle rekor kırdı

 

Yenigün, şunları söyledi: “B segmentindeki yeni hafif ticari aracımız ile Ford’un yeni ticari araç ürün gamını tamamlamış bulunuyoruz. Ürün mühendisliği ve prototipten fabrika inşasına, hat kurulumundan üretime kadar tüm mühendislik çalışmalarının Ford Otosan tarafından yürütülmesi bizim için büyük bir onur. Ford Otosan, Tourneo Courier ve Transit Courier için dünyadaki tek üretim merkezi olacak. Avrupa ticari araç pazarı 2013 yılında 2.6 milyona ulaştı. 2017 yılı beklentisi 3.2 milyon. Yüzde 23 büyüme beklentisi var. Ford’un 2014 yılının ilk çeyreğinde Avrupa ticari araç pazarında elde ettiği yüzde 10.4 oranındaki son 16 yılın rekor ilk çeyrek pazar payı, yenilenen

ürün gamının başarısını gösteriyor. Bu yükselişte Gölcük fabrikamızda üretilen Transit, Transit Custom, Tourneo Custom modellerin rolü çok yüksek.” Yenigün, yeni araç için yan sanayiye de 116 milyon yatırım yaptıklarını ifade etti.

 

ABD’ye ihracat yeniden gündemde

 

FORD Otosan’ın kısa bir süre öncesine kadar üretimini yaptığı bir diğer ticari aracı Transit Connect’in üretiminin İspanya’ya kaydırılmasıyla birlikte ABD’ye gerçekleştirdiği ihracat da sona erdi.

Ford Otosan, yeni modeliyle bu pazarı yeniden gözüne kestirdi. Transit’le birlikte toplam 106 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Haydar Yenigün “Courier şu anda 46 ülkeye gönderiliyor. Projelerimiz içinde ABD’ye ihracat da var. Çalışmalarımızı detaylandırdık. Ama ABD’ye ihracat için kesin bir tarih yok. Sadece Kuzey Amerika için değil Güney Amerika için de ciddi şekilde çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Ford Courier'in 36.750 TL’den başlıyor

 

Tourneo Courier modelinde Kombi versiyonu, Transit Courier modelinde ise Van ve Kombi Van olmak üzere iki farklı karoser ile satılacak olan Courier ailesinde 1.5 litre 75 PS gücünde ve 1.6 litre 95 PS gücünde iki farklı dizel motor sunulacak. Transit Courier 36 bin 750 TL, Tourneo Courier ise 41 bin 750 TL’den başlıyor.  1.5 litrelik TDCi

motor 100 km’de 4,1 litre, 1.6 litrelik TDCi motor ise 3.7 litreye varan ortalama yakıt tüketimi değerlerine sahip.

 

Aya iki kez gidip gelecek kadar test

 

Öte yandan yeni araç ciddi bir Ar-Ge sürecine sahne oldu.  Ford Otosan Ürün Geliştirme’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ernur Mutlu, Courier projesine, 490 mühendisin emek verdiğini belirterek, şunları söyledi: 

“47 platform prototipi, 128 üst yapı prototipi olmak üzere toplam 175 prototip çalışması yaptığımız projenin gelişim sürecinde en üst düzey teknikleri uyguladık. Araç güvenliği ve araç dinamiği için milyonlarca kilometre sürüş, 3800’den fazla test gerçekleştirdik. Bu testlerle iki defa aya gidip gelecek kadar yol kat ettik.

Mühendislerimiz 16 farklı ülkede testler yaptı.“

 

BELMA TOPRAK – STAR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.