4 ayda karar verip 4 yılda değiştiriyoruz

GfK’nın OYDER için Türkiye’de otomobil satın kişilerle yaptığı araştırmada, 0 kilometre olarak satın alınan otomobillerin ilk sahipleri tarafından kullanılma süresi 4 yıl olarak belirlendi.

Dördüncü yıldan sonra otomobillerini değiştirerek ikinci otomobillerini alanların oranı yüzde 37 olarak araştırmaya yansıdı. Otomobil satın almaya karar verme ile otomobili satın alma arasında geçen sürenin ise 4 ayı bulduğu belirtildi.

Araştırmada; 3’ncü otomobilini alanlar yüzde 9, 4’ncü otomobilini alanlar yüzde 9 ve 5’nci kez otomobil alanlar da yüzde 8 olarak sıralanırken yüzde 24’lük oranlık bir kesim de ilk kez otomobil satın almış.

GfK tarafından müşterilerin araç seçimindeki kriterlerini ortaya koymak amacıyla yapılan araştırmada, otomobil yüzde 51 ile sosyal statü simgesi olarak görülürken, premium marka satışlarda bu oran yüzde 81’e kadar yükseliyor. Araştırmaya göre otomobil satın alan her iki kişiden biri kredi kullanırken, yeni araç alımında karar vermedeki ana motivasyon “mevcut işine olan güven” olarak belirlenmiş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.