4 kapılı lüks spor otomobilde BMW 8 Gran Coupe ile var

Hem aile hem lüks hem spor. Bu kombinasyonu önce Porsche biraraya getirdi ve saatte 360 km hıza çıkabilen 4 kapılı Panamera’yı yarattı. Geçtiğimiz yıl Mercedes, bu alana AMG GT ile girdi. Şimdi sıra BMW’nin. Avrupalı BMW 8 Gran Coupe, 4 kapılı lüks spor otomobil sınıfında Türkiye rekabetine sonbaharda katılacak.

Borusan Otomotiv dört kapılı spor otomobili BMW 8 Serisi Grand Coupé modelini Türkiye’de yollarla buluşturmaya hazırlanıyor.

8 Serisi’nin, Coupé ve Cabrio seçeneklerinden sonra üçüncü gövde tipi olarak geliştirilen yeni otomobil, sonbaharda Türkiye’de satılmaya başlanacak.

Coupe versiyona göre 201 milimetre uzayan dingil mesafesi ile boyu 5.074 milimetre’ye ulaşan araç; 1.932 milimetre genişliğe ve 1401 milimetre yüksekliğe sahip.

Tasarımda sportifiliği dışarıdan algılatan arkaya doğru alçalan tavan çizgisi dikkat çekiyor. Alman markanın bilinen omuz çizgisi unutulmamış.

BMW 8 Serisi Gran Coupé, iki kapılı bir spor otomobilden üretilen ilk 4 kapılı model ünvanını taşıyor.

Şişkin çamurlukları ve yatay çizgileri ile arkadan da oldukça oturaklı ve dikkat çekici bir duruş sergiliyor.

Otomobilin arka kısmında yer alan zarif LED stoplar da çamurluklara kadar uzanarak; aracın olduğundan daha geniş görünmesini sağlıyor.

Panoramik tavanı ile iç mekânda oldukça ferah bir yaşam alanına sahip olan BMW 8 Gran Coupe; otomobil içerisindeki her koltukta spor otomobil hissini yaşatmayı başarıyor.

Ön koltuklarda olduğu gibi yanal destekleri artırılan arka koltuklarda da yolculara sportif bir otomobilin içinde olduğu duyumsayabilecek.

BMW 8 Gran Coupe, 440 litrelik bagaj hacmiyle de uzun yolculuklar için ihtiyaç duyulacak yükleri rahatlıkla taşıyabiliyor.

Tamamen kapalı zemini, aktif flap kontrolü, hava perdeleri ve hava kanalcıklı dış aynaları ile aerodinamik açıdan özel bir ihtimamla geliştirildi.

Otomobilin pek çok parçasında alüminyum kullanılarak toplam ağırlık azaltılırken; karbonfiberle güçlendirilmiş plastik aksamların da kullanılmasıyla aracın rijitliğinin de önemli ölçüde artırılması sağlandı.

Ayrıca opsiyonel karbon fiber tavan ile aracın ağırlık merkezi çok daha aşağı çekilerek sürüş performansı artırılabiliyor.

Adaptif LED farların standart olarak yer aldığı BMW 8 Serisi Gran Coupé’de; 600 metreye kadar aydınlatma vaat eden BMW Laserlight ise opsiyonel.

Yeni BMW 8 Serisi Gran Coupé’nin 4.4 litrelik 530 beygir ve 750 Nm torka sahip en güçlü versiyonu M850i xDrive; 0’dan 100’e 3.9 saniyede ulaşıyor.

Yeni BMW 8 Serisi Gran Coupé, 340 beygir güç ve 500 Nm tork üreten 3 litrelik sıralı 6 silindirli motorla; 0’dan 100’e 4.9 saniyede ulaşan 840i xDrive versiyonları ile otomobilseverlerin seçim yelpazesi genişletiyor.

Otomobilin tüm motor seçeneklerinde 8 ileri Steptronic şanzıman standart olarak geliyor. BMW’nin akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi xDrive ise 840i xDrive ve M850i xDrive modellerinde standart olarak yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.