4. nesil yeni Yaris Türkiye’ye geliş tarihi belli oldu

Toyota, SUV ve kompakt segmentlerde yakaladığı başarıyı B segmentinde bir türlü gösteremiyor. İlk kez 2000 yılında yola çıkan küçük Yaris, bu konuda bir türlü C-HR veya Corolla gibi basamakları üçer-beşer sıçrayamıyor. Bakalım 4. nesil yeni Yaris Türkiye’ye geliş tarihi açıklandı ve gelince bakalım ne yapacak?

2005 yılında Euro NCAP testlerinde beş yıldız alan ilk küçük araba olan 2. nesil Yaris, o tarihte diz hava yastığı ile oldukça hava basıyordu.

4-nesil-yeni-yaris-hazir-turkiyeye-gelis-tarihi-belli-oldu

Yaris, bugüne kadar Avrupa’da yaklaşık 500 bini hibrit olmak üzere 4 milyon adetin üzerinde tüketicinin tercihi oldu. Türkiye’ye çıkar çıkmaz yani 2000 yılında gelen Yaris, aradan geçen 19 yılda yaklaşık 3 bin adedi hibrit olmak üzere toplamda 63 bin adedin üzerinde satın alındı.

Toyota, Yaris üretimi yaptığı Fransa’daki fabrikasına 4. nesil yeni Yaris için 300 milyon euro yatırım yaptı. 4. nesil yeni Yaris Türkiye’ye geliş tarihi açıklandı ama henüz fiyatı belli değil. Ama daha önceki fiyatı ile ilgili bir haberimizi buraya linkleyelim.

Yeni Yaris 4. nesile ulaştı

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 4. nesil yeni Yaris için Türkiye takvimini de açıkladı. Bozkurt’un açıklamasına göre yeni Yaris ve Yaris Hybrid 2020 model yılında Türkiye yollarında olacak.

İç aydınlatmada yeni bir dönem yeni Yaris ile yakalandı.

Peki Yaris’te neler değişti? Toyota tasarımcıları Yaris’in uzunluğunu 5 mm azaltıp, dingil mesafesini 50 mm uzatmış. Böylece aracın şehir içi kullanımı ve park manevraları iyileştirilirken, araç içi genişletilmek istenmiş.

Yeni yaris küçülerek büyüdü

Yüksekliği 40 mm azaltılmış. Bu alçaltma operasyonu aracı daha sportif gösterebilir. Dış tasarım olarak harekete hazır duruşu onu atletik gösteriyor.

Önde büyük ızgara ve ortada büyük Toyota logosu hemen göze çarpanlar arasında. A sütunu biraz arkaya alınmış. Bu sayede kaput uzunluğu artırken aracın daha güçlü görünmesi amaçlanmış.

LED teknolojisine sahip yeni farlar sinyallerle birlikte çalışan gündüz farlarını içeriyor. Ön tekerleklere doğru uzanan farlar, aracın tasarımını da güçlendiriyor.

Kokpit tasarımı, ‘eller direksiyonda, gözler yolda’ anlayışıyla dizayn edilmiş. Toyota Touch, çok fonksiyonlu gösterge ekranı ve ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı (Head Up Display) ile sürücüye yol ve sürüşle ilgili bilgiler sürücünün odağı yoldan kopmadan iletiliyor.

Yeni Yaris aynı zamanda kablosuz akıllı telefon şarj özelliği ve özel ambiyans kabin aydınlatması gibi özellikler de yeni Yaris ile satın alınabilecek.

Yeni hibrit motor yüzde 20 daha verimli ve yüzde 15 daha performanslı olarak lanse edildi. Roma, Paris gibi Avrupa’nın birçok farklı şehir merkezinde kullanılan yeni Yaris Hybrid modelinin bu test sürüşlerinde yüzde 80’e kadar elektrik motoruyla yol kat ettiği açıklandı.

Toyota Yaris’in sahip olduğu 1.5 Hybrid Dynamic Force sistemi, daha büyük motorlara sahip Corolla, RAV4 ve Camry modellerinden alınan teknolojiyle geliştirildi.

Yeni Yaris’te kullanılan hibrit sistemde; üç silindirli, değişken supap zamanlamasına sahip 1.5 litre Atkinson çevrimi benzinli motor yer alıyor. Tipik bir dizel motordan yüzde 40 daha yüksek verimliliğe sahip olan bu motor, Yaris’in yakıt tüketiminin yüzde 20 oranında düşmesine katkı sağlıyor.

Yeni Yaris, ayrıca 3 silindirli 1.5 litre ve 1.0 litre benzinli versiyonlarıyla da satışa çıkacak.

Gelişmiş sürücü yardımcıları sistemleri arasında ise, akıllı adaptif hız sabitleyici ve şerit takip asistanı gibi özellikler yeni Yaris özellikleri arasında bulunacak.

Yandan çarpmalarda daha yüksek yolcu koruması için yeni Yaris’te merkez hava yastığı görev yapacak.

En yeni Toyota Safety Sense sistemlerinin görev yapacağı yeni Toyota Yaris’te yaya ve bisikletli algılama özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), Akıllı Şerit Takip Sistemi (LTA), Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) ve Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC) gibi özellikler yer alıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.