46 firmalı C2X Drive projesi test edildi

 

 

 

 

Opel, 46 ortak firma ile birlikte, C2X DRIVE adını verdiği, trafik yönetim sisteminin testlerini tamamladı.

 

Avrupa yol güvenliğinin arttırılması amacıyla gerçekleştirilen toplu mobilite projesi, Opel'in yanında 46 firmanın da katılımı ile tamamlandı.

 

Proje kapsamında, car2x adı verilen araç iletişim sisteminin, geleceğin trafik yönetiminde anahtar role sahip olduğu görüldü.

 

Otomobil üreticileri ve politikacılar, yol güvenliğinin yanında trafik verimliliğini de car2x ile arttırmayı hedefliyor. 

Opel'in DRIVE C2X adını verdiği sistem, 42 ay boyunca, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya ve İsveç'ten oluşan yedi ülkede gerçek yol koşullarında test edildi.

 

Otomobillerin birbirleri ile yol alt yapısı ile iletişimini sağlayan sistem, yol çalışmaları, trafik sıkışıklıkları, yaklaşan ilk yardım araçları, hava ve yol koşulları, trafik işaretleri ve yoldaki gizli tehlikeler gibi durumlarda sürücüyü bilgilendirmesiyle, güvenliğe ve trafik akıcılığına katkı sağlıyor.

 

İNGİLTERE DE TESTLERE BAŞLIYOR

 

İki yıl önce Amerika Birleşik Devletleri'nde Google'ın önderliğinde dikkat çeken sürücüsüz araç testlerine İngiltere'den de destek geldi. İngiliz Hükümeti, otoyollarda güvenliği daha da arttırmak için önümüzdeki ocak ayından itibaren İngiltere'deki üç farklı otoyolda sürücüsüz araç testlerine başlanacağını açıkladı.

 

Hükümet ayrıca, uygun yönergelerle birlikte yol düzenlemelerinin yapılmasına karar verdi.

 

Google'ın ardından, 2013 yılında Japonya Hükümeti de Nissan'ın önderliğinde sürücüsüz araç testlerine izin verdiğini duyurmuştu.

Avrupa'da ise İsveç Hükümeti, Volvo'nun üreteceği 100 sürücüsüz aracın testinin gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.