5 yeni BMW ve bir elektrikli Mini LA’den yola çıkıyor

BMW Group, en yeni modellerinin dünya tanıtımlarını 2019 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi. BMW 2 Serisi GranCoupé, BMW M2 CS ve BMW M8 GranCoupé dünyaya Los Angeles’tan tanıtılırken; MINI de ilk global elektrikli modeli MINI Electric’i Amerikan pazarıyla ilk kez buluşturuyor. Ayrıca BMW X5 M, BMW X5 M Competition, BMW X6 M ve BMW X6 M Competition modelleri de ilk kez fuarda otomobil tutkunlarının karşısına çıkıyor. Bu modeller Türkiye pazarına ne zaman çıkacak?

BMW’nin 7 yıl önce başlattığı GranCoupé akımının son temsilcisi olan BMW 2 Serisi GranCoupé; alçak tavan çizgisine rağmen iç mekânda sunduğu geniş ve fonksiyonel yaşam alanı ile dikkat çekici modellerden biri olmaya hazırlanıyor. BMW 2 Serisi GranCoupé, 2020 yılı Nisan ayından itibaren Türkiye’de yola çıkacak. BMW 2 Serisi GranCoupé’de 1.5 litre hacminde 3 silindirli dizel ve benzinli motor seçenekleri görev alacak.

BMW 2 Serisi GranCoupé’nin öne çıkan özellikler arasında, dinamik olarak gerilmiş siluet; çerçevesiz kapı camları ve bagaj kapağının ortasına kadar uzanan stop lambaları dikkat çekiyor. BMW 216d GranCoupé 116 bg güç ve 270 Nm tork üreten dizel motorla; BMW 218i GranCoupé ise 140 bg güç ve 220 Nm sunan benzinli motorla geliyor. Benzinli motor 0’dan 100’e 8.7 saniyede ulaşıyor, 5.2 litreye kadar inen karma yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor. Tüm motor seçeneklerinde 7 ileri çift kavramalı Steptronic şanzıman standart olarak sunulacak.

BMW M2 CS

Bugüne kadar pist odaklı BMW M3 CS ve BMW M4 CS modelleri dışında geliştirilen ilk CS modeli olan BMW M2 CS’te; 3.0 litre hacminde çift turbolu ve 450 bg güç üreten sıralı 6 silindire sahip bir motor görev yapıyor. Sahip olduğu gücü yola optimum şekilde aktarmak üzere geliştirilen Yeni BMW M2 CS’te Adaptif M süspansiyon ve Cup lastikleri ile birlikte gelen 19 inç hafif alaşım jantlar da yer alıyor. BMW M2 CS, standart altı vitesli düz şanzımanla donatıldığında 4.2 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşırken; isteğe bağlı yedi vitesli M çift kavramalı şanzımanla donatıldığında ise bu süre 4.0 saniyeye düşüyor.

M8 GranCoupé ve Competition

BMW M mühendisleri tarafından geliştirilen dört kapılı yüksek performans spor otomobili BMW M8 GranCoupé ve BMW M8 Gran CoupéCompetition; sahip olduğu lüks kullanım özellikleri, dikkat çekici tasarımı ve üst düzey performansı ile dikkat çekiyor. İki kapılı BMW M8 modellerinden 200 milimetre daha uzun bir dingil mesafesiyle arkada iki tam boy koltuk sunarak 4 kişiye benzersiz bir sürüş deneyimi vadediyor.

BMW M8 GranCoupé’de 600 bg güç üreten en yeni M TwinPower Turbo teknolojisine sahip; yüksek devirli 4.4 litrelik V8 motoru görev yapıyor. BMW M8 CompetitionGranCoupé’de ise bu güç 625 bg’ye kadar çıkıyor. Standart olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi M xDrive, arka akstaki Active M Diferansiyel ile merkezi olarak kontrol edilen bir etkileşimle motorun gücünü yola optimum şekilde aktarmasına yardımcı oluyor. BMW M8 GranCoupé 0-100 km/s hızlanmasını 3.3, M8 GranCoupéCompetition ise 3.2 saniyede gerçekleştiriyor.

BMW X5 M ve X6 M

Los Angeles Fuarı BMW standının diğer yıldızlarını ise BMW X5 M, BMW X5 M Competition, BMW X6 M ve BMW X6 M Competition oluşturuyor. BMW M8 GranCoupé’de de görev yapan ve 600 bg güç üreten en yeni M TwinPower Turbo teknolojisine sahip; yüksek devirli 4.4 litrelik V8 motor, BMW X5 M ve BMW X6 M’e de güç veriyor. BMW X5 M Competition ve BMW X6 M Competition’da ise aynı motorun 625 bg güç üreten versiyonu görev alıyor. Bu sayede BMW X5 M and BMW X6 M 0-100 km/s hızlanmasını 3.9, Competition modelleri ise 3.8 saniyede gerçekleştiriyor.

MINI ELECTRIC

MINI ELECTRIC, 184 beygir gücündeki motoru ve 270 km’ye ulaşan menziliyle dikkat çekiyor. Elektrik motoru ürettiği 184 beygirlik gücü ön tekerleklere aktırırken; MINI’nin kendi geliştirdiği sürüş dinamikleri sayesinde MINI ELECTRIC benzersiz bir kullanım keyfi vadediyor. MINI’ye özgü go-kart hissini koruyan ve benzersiz bir esneklik sunan MINI ELECTRIC; özel olarak geliştirilen lityum-iyon bataryaları ile tam şarjda 235 ila 270 km arasında değişen bir menzil sunabiliyor. MINI ELECTRIC, 0-60 km/s hızlanmasını 3.9 saniyede gerçekleştirirken; 0-100 km/s hızlanmasını da 7.3 saniyede tamamlıyor ve elektronik olarak sınırlandırılan 150 km/s’lik son hıza ulaşabiliyor. Tamamen elektrikli ilk premium küçük otomobil olarak yollarla buluşmaya hazırlanan MINI ELECTRIC; 50 kW’lık hızlı şarj sayesinde 32.6kWh kapasiteli pillerinin yüzde 80’ini sadece 35 dakikada doldurabiliyor.

Önceki İçerikBlack Friday’e özel 40 bin TL indirimli Opel
Sonraki İçerikYılın Otomobili 2020 finalistleri belli oldu
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz