50 ülkeyi keşfe çıktı

14 Mayıs günü fabrikada yapılan törende konuşan Karsan CEO’su Murat Selek, Hyundai ile 2012’de imzalanan anlaşma kapsamında, Hyundai H350 marka hafif ticari araç serisinin üretimi için 43 milyon eurosu Karsan’a ait olmak üzere 200 milyon euronun üzerinde yatırım gerçekleştirildiğini söyledi.

Selek, “Panelvan, şasi kamyonet ve minibüs olmak üzere üç farklı versiyonuyla üretmeye başladığımız H350’leri önümüzdeki aydan itibaren ağırlıklı olarak Avrupa Birliği pazarlarında göreceksiniz. H350 50’ye yakın ülkeye ihraç edilecek” diye konuştu.

Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç da yaptığı konuşmada; 49 yılı geride bırakan ve bugüne kadar kendi markası dahil kurduğu uluslararası ortaklıklar sayesinde dünyanın önde gelen markalarına başaralı ile üretim gerçekleştiren Karsan’ın Türk otomotiv sanayi adına önemli bir adım daha attığını söyledi.

Kıraç, şöyle devam etti; “Karsan son 15 yıldır ciddi bir değişim ve gelişim içerisinde. Bu 15 yılın son 5’i 2009’da belirlediğimiz ‘Sınırsız Ulaştırma Çözümleri’ vizyonumuz kapsamında fiilen hayata geçirdiğimiz projelerimizle dolu. Bu proje sadece bizler açısından değil, Türkiye açısından da çok büyük önem arz ediyor. İş ortağımız Hyundai yepyeni bir hafif ticari araç serisinin üretimini Kore dışında dünyada ilk ve tek olarak Karsan’da yapmayı uygun gördü. Bu başlı başına Türkiye’nin, Türk otomotiv sanayinin ve yabancı ortağı olmayan ender şirketlerden biri olan Karsan’ın uluslararası rekabet ortamında eriştiği güçlü konumunun bir göstergesi. Karsan, otomotiv sektöründen beklenen 75 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak uğruna yükü her zaman omuzlarında taşımaya hazır.”

Hyundai Motor Company’nin Başkan Yardımcısı Byung Tae Yea da yaptığı değerlendirmede, “Hyundai dünya çapında 130’dan fazla ülkeye hafif ticari araç üretiyor ve ihraç ediyor. Avrupa’daki ticari araç pazarının önümüzdeki beş yılda yüzde 20 oranında büyümesini öngörüyoruz” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.