500 bin Avroluk Honda NSX, 4 ay sıra yazıyor

Türkiye yıllar sonra yepyeni bir süper spor otomobille daha tanışıyor. İstanbul Autoshow 2017 kapsamında show car olarak gösterilen Honda NSX, ekim ayında ilk sahibiyle buluşacak.

Türkiye’deki ilk sahibine ekim ayında teslim edilecek.

Biri 3.5 litrelik benzinli konvansiyonel motor, diğerleri ise elektrikli olmak üzere 4 motora sahip olan NSX, Japon otomotiv devinin zirve otomobili olacak.

Türk tüketicilerin ilk kez Autoshow kapsamında görüp dokundukları yeni NSX modeli önümüzdeki aydan itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir gibi belli yerlerdeki Honda bayilerinde de vitrine çıkarılacak. Her bayide 1 ay misafir olacak yeni NSX modelinin fiyatı kesin belli olmadı ama bu rakamın 400 500 bin AVRO arasında olması bekleniyor.

NSX alacaklar için kişiselleştirme seçenekleri çok geniş bir yelpazeye yayılacak.

Honda Türkiye yöneticileri fiyatı aracın geniş seçenek listesinin belirleyeceğini söylüyorlar. Yeni NSX’de fren kaliperleri bile isteğe göre seramik ya da diye seçilebilecek. Süper sporcunun uzun bir seçenek listesi olacak. Yetkililer şu anda o listenin oluşturulması çalışmasını sürdürüyorlar.

Orta konsolda süper spor otomobillere yakışır bir şıklık, malzeme ve işçilik kalitesi kendini gösteriyor.

4 ay sıra yazacak

Honda’nın Avrupa’da ilk satışa çıkaracağı 5 ülke arasına Türkiye’nin de girdiği yeni süper sporcusu NSX modeline sahip olmak kolay olmayacak. Bu otomobilden bu yıl Türkiye’Ye ayrılan kontenjan 3 adet. Gelen talebe göre bu rakamın üstüne çıkılmaya çalışılacak. Araca Autoshow’da da ilgi büyük oldu. Gelip, fiyatını öğrendikten sonra seçenek listesini isteyen müşteriler dahi olduğu öğrenildi.

NSX sahibi olmak isteyenlerin siparişi verdikten sonra en az 4 ay sıra beklemesi gerekiyor.

Bu etkileyici direksiyona Türkiye’de 3 kişi sahip olabilecek.

Honda’nın süper sporcusu geri dönüyor: Honda NSX

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Honda, efsane NSX’in ikinci nesli ile süper spor otomobil arenasına geri döndü.

İlk kez 1990 yılında yollara çıkan ilk nesil gibi yeni nesil NSX de ortadan motorlu yapıya, ancak bu sefer çok daha fazlasına sahip.

“New Sports eXperience” kelimelerini temsil eden NSX, alçak ve geniş bir tasarım geometrisine sahip.

Son derece agresif burun tasarımı heyecan uyandırırken, arka stop gurubu ise ilk nesil NSX’e gönderme yapıyor.

Arka tekerleklerin önünde yer alan ve C sütununa kadar yükselen geniş hava girişi arka aksın önünde konumlandırılan motora hava sağlarken diğer yandan da kuyruk kısmına, arka spoylere hava ileterek yere basma kuvveti sağlıyor.

Sadece yan hava girişleri değil, yeni NSX’in dış tasarımındaki her bir detay motora hava iletmek ve yere basma kuvveti sağlamak üzere tasarlandı.

Her haliyle süper…

 

NSX kokpitinde heyecan

Tasarımcılar dış tasarımdaki heyecan uyandırıcı çizgileri iç mekana da taşımış. Sürücü odaklı kokpitteki köşeli direksiyondan mat alüminyum yüzeylere kadar sportifliğe vurgu yapan her bir detay heyecan uyandırıyor.

Tıpkı arka stop gurubunda olduğu gibi iç tasarımda da genel mimari olarak ilk nesil NSX’e bir gönderme yapılıyor.

İkinci nesil yeni Honda NSX’in kokpiti.

Merkezi kumanda sistemi dahil ergonomik tasarımlı kokpit, sürücünün gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonlara ulaşmasını sağlarken, dijital hız ve tamamı kırmızı aydınlatmalı devir göstergesi gibi detaylar ise performansa vurgu yapıyor.

Vurgu yapılan performansın kalbini ise V6 silindirli benzinli motor ile 3 adet elektromotoru kapsayan hibrit bir yapı oluşturuyor. Arka aksın önüne uzunlamasına yerleştirilen 75 derece açılı, V6 silindirli DOHC motor, twin-turbo ile besleniyor. Motorun ürettiği güç 9 oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman üzerinden tekerleklere aktarılıyor.

Benzinli motor ile şanzımanın arasına yerleştirilen elektromotor hızlanma, fren ve vites değişim performansını arttırırken ön aksta görev yapan diğer 2 elektromotor ise hızlanmanın ve frenin yanı sıra Tork Vectoring görevi görerek sağ ve sol dönüşlerde tekerleklere tork desteği sağlıyor.

Arka ortada konumlanan 3.5 litrelik motorun soğutmasında yan hava girişleri de görev üstleniyor.

Arka aksta görev yapan elektromotorla benzinli motor ve ön aksta görev yapan 2 adet elektromotordan oluşan sistem böylece dünyanın en gelişmiş dört tekerlekten çekişi olan Super Handling All Weel Drive (SH-AWD) sistemine hayat veriyor.

Tıpkı dünyanın ilk alüminyum alaşım gövdesine sahip süper spor otomobili ilk nesil NSX gibi, yeni nesil NSX de ilkleri barındıran son derece özel bir gövdeyle yollara çıkıyor. Alüminyum alaşım ile yüksek dayanımlı çelikten üretilen şasi, karbon fiber zemin ve alüminyum alaşımlı kompozit gövde gibi detaylar son derece rijit ve hafif bir yapıyı beraberinde getiriyor.

Yüksek performans beklentilerini karşılamak üzere tasarlanan yeni Honda NSX’te motor, elektromotorlar, bataryalar ve motor kontrol ünitesi ideal ağırlık dağılımı ve düşük ağırlık merkezi elde edilecek şekilde konumlandırılıyor. Böylece yeni Honda NSX sadece son derece hafif bir yapıya sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda sınıfının en düşük ağırlık merkezine de sahip oluyor.

Kırmızı beyaz …. NSX. … Honda …

Tamamı alüminyum ön ve arka süspansiyon, önde 245/35Z R19 ve arkada 295/30Z R20 ebatlarında ContiSportContactTM yüksek performans lastikleriyle yere basıyor. Yüksek performansı güvenli bir şekilde kontrol altına almak üzere ise önde altı piston ve arkada dört piston kaliperli yüksek performans karbon-seramik diskler devreye giriyor.

2017 Honda NSX gösterge paneli…

Sport Hybrid Super-Handling All Wheel Drive (Sport Hybrid SH-AWD) ve Agile Handling Assist (AHA) gibi teknolojiler optimum yol tutuş ve dinamizm sağlarken, Integrated Dynamic System (IDS) ise bünyesinde barındırdığı Quiet, Sport, Sport+ ve Track modlarıyla sürücüye farklı sürüş programlarından birini seçme imkanı sağlıyor. Sistem motor, şanzıman ve şasi ayarlarının yanı sıra motor sesini de seçilen sürüş programına göre ayarlıyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.