510 beygirlik İtalyan SUV, Türkiye yollarında

Alfa Romeo’nun sportif SUV’u Stelvio’nun en güçlü versiyonu Stelvio Quadrifoglio Türkiye’de satışa sunuldu. Almanya’da Nürburgring pistini 7 dakika 51.7 saniyede turlayarak dünyanın en hızlı seri üretim SUV’u unvanını kazanan; Stelvio Quadrifoglio’da 2,9 litre V6 Twin-Turbo motor görev yapıyor. Stelvio’nun kaputunun altında görev yapan V6 Twin- Turbo motordan alınan 510 HP’lik güç 150 milisaniyede vites değişimi gerçekleştirebilen; 8 ileri otomatik şanzımanla dört tekerleğe birden aktarabiliyor. Stelvio Quadrifoglio, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,8 saniyede ulaşıyor.

Alfa Romeo Stelvio QV

Alfa Romeo Marka Direktörü Sinan Saip Bel, Alfa Romeo’nun sportif SUV’u ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede,“Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, otomotiv dünyasında iz bırakacak çok özel bir otomobil. Sahip olduğu teknoloji ve mühendislikle süper spor otomobiller arasında kendini ayrıştırabiliyor. Stelvio Quadrifoglio’yu Türkiye’ye gelir gelmez ilk sahibine teslim ettik”açıklamasında bulundu.

Ferrari mühendisliğinden destek

Alfa Romeo tarihinin ilk SUV modeli  olan Alfa Romeo Stelvio’nun ateşli Quadrifoglio versiyonu; 50:50 ağırlık dağılımı, kompozit karbon fiber malzemelerle üretilen hafif karoseri ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle dikkat çekiyor. Ferrari’nin teknoloji ve mühendislik deneyimi ile geliştirilen Stelvio Quadrifoglio’da, sınıfının litre başına en fazla güç üreten 24 supaplı motoru görev yapıyor. Normal koşullarda Q4 çekiş sistemi tüm torku arka aksa aktarırken, limitlerde ön ve arka aks arasında yüzde 50 denge sağlayabiliyor. Özel AlfaLinkTM adaptif süspansiyon sistemiyle yol tutuş kabiliyeti mükemmele yaklaştırılan; Stelvio Quadrifoglio’yu durdurma görevini ilk olarak Giulia’da görülen; Alfa Romeo markasına özgü yenilikçi elektromekanik Entegre Fren Sistemi (IBS) üstleniyor.

Alfa Romeo Stelvio QV spor koltuklara sahip

İsmini dağ geçidinden alıyor

İsmini İtalya’nın en yüksek dağ geçidi olan Passo dello Stelvio’dan alan Stelvio Quadrifoglio, kendisini sınıfının en iyi performansa sahip SUV’u yapan iki özelliğe sahip; 1830 kg’lik boş ağırlığıyla bu model, kategorisindeki en iyi ağırlık/güç oranına (3.6 kg/HP) ve en iyi spesifik güce sahip (176 HP/l). Stelvio Quadrifoglio iki aks arasındaki mükemmel ağırlık dağılım sayesinde mükemmel sürüş keyfi sunuyor.

Yüzyılı aşkın bir tasarım geleneğinin mirasçısı Alfa Romeo Stelvio, 470 cm uzunluk, 216 cm genişlik ve 168 cm yükseklik verileriyle; geniş ve ferah bir yaşam alanını ve kompakt boyutlarla bir araya getiriyor. Stelvio Quadrifoglio’da, aşağıya kadar uzanan radyatör ızgarasına sahip karakteristik burun tasarımı İtalyan markanın aidiyetine vurgu yapıyor. Önden arkaya doğru yükselerek güçlenen omuz çizgisiyle belirgin çamurluk kuşakları kaslı ve güçlü bir görünüm sunarken; kapı üzerindeki çizgiler de dinamik görünümü perçinliyor. Fren sistemini soğutma görevini de aynı zamanda üstlenen geniş hava girişlerine sahip ön tampon ve aerodinamik özellikleri iyileştiren arka tampon ile dört egzoz çıkışı da Quadrifoglio’nun kalbindeki ateşi dışa vuruyor.

Alfa Romeo Stelvio QV

Karakteristik Alfa DNA sürüş modu ile istenilen sürüş modu tercih edilebilirken, çift bölgeli iklimlendirme sistemi; Harman/Kardon imzalı 14 hoparlörle donatılan Alfa Connect bilgi ve eğlence sistemi gibi donanımlar, yaşam alanını eğlenceli kılıyor. Orta konsolun en üst noktasında sürücünün görüş alanında konumlandırılan ve Magneti Marelli ile birlikte geliştirilen; entegre 3D navigasyonlu yüksek çözünürlüklü, 8,8 inç boyutundaki ekrana ve dairesel, kolay kullanımlı bir yönetim kumandasına sahip Alfa Uconnect üzerinden otomobille ilgili birçok kontrole erişilebiliyor. Gösterge tablosunun ortasında bulunan 7 inç büyüklüğe sahip TFT ekran üzerinden; sürüşle ilgili bütün temel bilgiler sürücünün görüş hizasında sunuluyor. Sadece geniş bir yaşam alanı sunmakla kalmayan Stelvio, 525 litre ile sınıfının en büyük bagaj hacimlerinden birini de beraberinde getiriyor.

Güvenlikte 5 yıldız

Euro NCAP testlerinde kendi segmentinin en yüksek güvenlik puanını alan Stelvio, yüzde 97’lik yetişkin yolcu koruma notuyla 5 yıldıza ulaştı. Elektronik Stabilite Kontrolü sistemiyle geleneksel hidrolik fren sistemini bir arada kullanan yenilikçi elektromekanik sistem sayesinde; çok daha hızlı anlık fren tepkimesi ve rekor seviyede fren mesafesi elde edilebiliyor. Önden Çarpma Uyarı Sistemi, Yaya Algılama özelliğine sahip Otonom Acil Durum Fren Sistemi, Şerit Değiştirme İkaz Sistemi; Arka Çapraz Yol Tespit Sistemine sahip Kör Nokta Uyarı Sistemi, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi gibi düvenlik teknolojileri Stelvio QV’de yer alıyor.

Stelvio Quadrifoglio’nun karoserinde bolca alüminyum ve karbon fiber destekli malzemeler kullanılıyor. Üstün sürüş özellikleri için geliştirilen yarı sanal direksiyon miline sahip yeni çift salıncaklı ön süspansiyon; hızlı ve kesin direksiyon tepkilerini beraberinde getiriyor. Arka aksta Alfa Romeo’nun patentli dört buçuk kollu bağımsız süspansiyonu görev yapıyor. Yüksek kalite seviyesinde sürüş dinamikleri ve sürüş keyfi için sınıfının en direkt çalışan (12.1: 1) oranlı direksiyon sistemiyle ideal yürüyen aksam göreve hazır hale geliyor.

Türkiye’de 2 litre 280 HP motorla Alfa Romeo satış listesinde 565 bin TL fiyatla yola çıkan bir Stelvio modeli var; 2,9 lt 510 HP motor hacmine sahip yeni model ise yüzde 160 ÖTV oranı ile ithal ediliyor, dolayısıyla bu da fiyat etiketine yansıyacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.