Cezası 3.750 lira oldu

Trafik cezaları 2019 yılında yine gündemde olmaya devam edecek. Örneğin 6,3 milyon araç sahibi bu yıl egzoz muayene cezalarıyla karşı karşıya kalabilir.

Medyanın ilgisinin de etkisiyle her yıl bir trafik ihlalinin cezası diğerlerinden daha öne çıkabiliyor. Geçen yıl uygunsuz cam filmi, şehir içi hız ihlali, seyir halinde cep telefonu kullanımı gibi konular trafik gündeminde ağırlıklı olarak yer alıyordu. Daha önce de emniyet şeridini kullanmayı alışkanlık haline getirenler.

2018 yılının son günlerinde bir de rekor kırılmış ve en büyük trafik cezası kesilmişti. Şimdi 6,3 milyon aracı etkileyecek ciddi bir gündem var. Belki siz de bu 6,3 milyondan biri olabilirsiniz!

Peki bu ceza hangi ihlali içeriyor ve hangi araçları etkileyecek?

Geçen yıl polis ekipleri her zamankinden daha fazla özen göstererek orijinal olmayan; gürültülü egzozların önüne geçmek için çokca ceza makbuzu kestiler.

2019 yılında da egzoz cezaları başı çekebilir. Bu kez tek seferde 3750 lirayı bulabilecek ihlal maddesi gürültülü ya da orijinal olmayan egzozlar değil!

Bu kez ekiplerin odağında birçok sürücünün öneminin farkında bile olmadığı egzoz muayenesi ve zararlı gaz çıkaran otomobil sahipleri olacak.

Detaylara biraz daha yakında bakalım…

Düşük egzoz emisyonu hedefleniyor

Otomobiller için iki yılda bir, ticari araçlar için her yıl TÜVTÜRK istasyonlarında teknik muayene ve buna bağlı olarak egzoz muayenesi yapılıyor. Bugün yollarda egzoz muayenesi olmayan 6.3 milyon araç bulunduğu belirtiliyor. Ve sıkı durun herhangi bir trafik kontrolünde trafik ekiplerinin bunu tespit etmesi halinde yazılacak ceza tutarı 1250 TL olacak.

Bununla bitmiyor

Egzoz emisyon muayenesinde o aracın kullandığı yakıt türüne bağlı olarak motordaki yanma sonrası atmosfere bıraktığı gazların türü ve miktarı tespit ediliyor. Bunun sıfır olması mümkün değil ama kanunların sağladığı sınırlar içerisinde olması şart. Bunu sağlamak hem aracın motor teknolojisine hem de kullanılan yakıta bağlı.

İşte bu noktada egzoz muayenesi olmayana kesilen ceza haricinde egzoz ölçümü sonrası zararlı gaz salımı standartların dışında olanlara 2500 TL ceza kesilebilecek.

Son olarak akıllardaki soru ise;
Sadece egzoz muayenesine uygun olmayan ya da bozuk egzoz sistemleri yerine geçici olarak yenileriyle giren ve TÜVTÜRK onayı alan; muayeneden sonra da yine eski ya da gürültülü egzozlarını takarak yoluna devam eden araçlar trafik ekipleri tarafından yapılan kontrollerde nasıl tespit edilecek !?

Önceki İçerikYamaha Türkiye’den iyi haber: X-Max’lerin ÖTV’leri iade edilecek !
Sonraki İçerikYeni CLA’ya sayılı günler kaldı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz