6 ay ve 6 bin km denetimleri 15 Eylül sonrasında sıkılaşacak

Ticaret Bakanlığı, ikinci el otomotiv satışında 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlaması yönetmeliğinde detayları açıklığa kavuşturuyor. Bazı galericilerin mahkemeye verdiği ikinci el otoda 6 ay ve 6 bin km uygulamada ayrıntıları bildiren mevzuat yayınlandı. Açıklanan mevzuata göre; 6 ay ve 6 bin km sınırlamasının tek ayrıcalığı ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına; 16 Ağustos 2022 tarihinden önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının; bu kişiler tarafından 15 Eylül 2022 tarihine kadar pazarlanması ve bir defaya mahsus satışı oluşturuyor.

Açıklamada, kayıtlı bir şirketinin veya yetki belgesinin bulunup bulunmadığına veya esas iştigal konusuna bakılmaksızın; ticari faaliyet kapsamında; otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan tüm gerçek ve tüzel kişileri kapsayan düzenlemenin uygulanmasını temin etmek üzere; 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren Ticaret Bakanlığınca denetimlere ağırlık verileceği ve tespit edilen aykırılıklar hakkında; idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Türkiye'de en çok aranan ikinci el otomobiller
İkinci el otomobillerin ticaretinde 6 ay ve 6 bin km sınırlaması uygulamasının nasıl hayata geçeceğini gösteren mevzuat yayınlandı.

2. el araçların ekspertiz raporu Noter’lere ibraz edilecek

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle devam ediyor:

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Yetki belgesi olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan herkesin; her bir satıştan en fazla 3 gün önce ekspertiz raporu alma ve bu raporu; noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler hakkında Ticaret Bakanlığınca idari para cezası uygulanacaktır.

Satış sözleşmesinde taşıtın kilometre bilgisi zorunlu oldu

Noterlerin, satış sırasında ekspertiz raporundaki kilometre bilgisine satış sözleşmesinde yer verme; satış sırasında notere ekspertiz raporu ibraz edilmemesi durumunda ise alıcı ve satıcının taşıtın kilometre bilgisine ilişkin beyanına yer verme yükümlülüğü bulunmaktadır.

“Taşıt satış verileri Türkiye Noterler Birliği tarafından günlük olarak Ticaret Bakanlığının Bilgi Sistemlerine aktarılıp, takip ve kontrol ediliyor”

Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan protokol kapsamında; ülke genelinde gerçekleştirilen tüm ikinci el motorlu kara taşıtı satış verileri; Bakanlığa günlük olarak aktarılmaktadır. Bu kapsamda, taşıt satış verileri Bakanlıkça takip ve kontrol edilebilmekte ve düzenlemelere aykırı uygulamaların tespiti mümkün hale gelmektedir. 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren; noterlerde satışı yapılan tüm taşıtların ilk tescil tarihleri de Bakanlığımız ile paylaşılacak; ve ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay geçmeden satışı yapılan taşıtların tespiti de mümkün hale gelecektir.

İlan siteleri aracılığıyla yapılan pazarlama faaliyetleri denetlenecek

İlk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin km’yi geçmeyen otomobil ve arazi taşıtlarının ticari faaliyet kapsamında pazarlanması da yasaklandığından; geçiş süreci için son tarih olan 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren; ilan siteleri üzerinden verilen otomobil ve arazi taşıtı ilanları da takip edilecek ve tespit edilen aykırılıklar cezalandırılacaktır.

15 Eylül 2022 tarihinden sonraki pazarlama faaliyetleri saha denetimleriyle tespit edilecek.

15 Eylül 2022 tarihinden sonra 81 ilimizde Ticaret İl Müdürlükleri aracılığıyla işyeri denetimleri yapılarak; ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden pazarlaması yapılan (iş yerlerinde satışa sunulan) otomobil ve arazi taşıtları tespit edilecek; ve bu faaliyetler de cezalandırılacaktır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.