Yeni Ford Focus için 600 milyon Euro harcadı

Ford, heyecanla beklenen yeni Focus modelini gün yüzüne çıkardı. 1998’de ilk modelinin satışa sunulmasından itibaren Avrupa’da yaklaşık 7 milyon, dünya çapında ise 16 milyondan fazla satılan Ford Focus, orta sınıf aile otomobilleri arasında rekabette güçlü olmaya devam etmek için sıfırdan tasarlandı. Yeni Focus, Ford’un yeni C2 platformunun dünyada esas alındığı ilk araç oldu. Yeni Focus için Ford’un Almanya’daki Saarlouis fabrikasına 600 milyon Euro tutarında yatırım yapıldı.
Yeni Ford Focus, duyulara hitap eden dış tasarımını sınıfının lideri aerodinamiklerle birleştiren yeni insan odaklı tasarım felsefesini lanse ederken, yüksek kaliteli malzeme ve işçilikle birlikte daha geniş hacimli bir iç mekân sunuyor.
Focus birçok teknoloji ile yola çıkıyor; Adaptif Hız Kontrolü (ACC), Dur &Kalk, Trafik Levhası Tanıma ve Şerit Hizalama özellikleriyle yoğun trafikle başa çıkmayı kolaylaştıran yeni Focus’ta yeni kamera sistemi ile geliştirilmiş Dinamik Ön Far Sistemi yol güvenliğini arttırmayı hedefliyor. Otomatik Park Sistemi, bir düğmeye basarak devreye alınıyor ve park etmek için gerekli manevralara uygun vites seçimi, gaz ve fren pedallarının kontrol edilmesini sağlıyor.
Ford’un Avrupa’daki modellerinde ilk defa Yeni Focus ile sunulacak olan Head-up göstergesi (HUD), sürücülerin tüm odağını yola vermesine yardımcı oluyor.
Yeni Focus, sınıfının lideri sürüş dinamikleri ile yirmi yıllık mirasına sadık kalırken Focus’ta ilk kez uygulanan Sürekli Kontrollü Sönümleme Sistemi(CCD) teknolojisiyle geliştirilen bağımsız ön ve arka süspansiyon sistemleri, yeni Sürüş Modları, daha rafine bir tasarım için iyileştirilmiş izolasyon ve Ford patentli yay teknolojisi gibi özelliklerle sunuluyor.
Yeni Ford Focus’ta sürücü ve yolcu deneyimi, yolculuk sırasında bağlantı sağlayan FordPass Connect entegre modem ve uyumlu akıllı telefonlar için yeni bir Kablosuz şarj bölmesi gibi konfor ve teknoloji özellikleriyle daha da geliştiriliyor.
Yeni Ford Focus’ta motor ve şanzıman seçenekleri, 6 yıl üst üste sınıfının en iyi motoru ödülüne sahip 1.0l EcoBoost ve yeni 1.5l Ecoboost motoru içeriyor. Benzinli motorlara ek olarak Yeni 1.5 litre EcoBlue ve 2.0 litre EcoBlue dizel motorlar 8 ileri otomatik şanzıman seçeneğine sahip.
Yeni Focus, Ford’un yeni C2 platformunun dünyada esas alındığı ilk araç oldu. Bu platform, olası çarpışma anında gövde dayanıklılık performansını iyileştirmeye, dış boyutları olumsuz etkilemeden daha geniş iç hacim sunmaya ve daha iyi yakıt verimliliğini destekleyecek geliştirilmiş aerodinamik dış tasarımı yansıtmaya imkân tanıdı.
Yeni Ford Focus, Ford’un tasarım dilindeki köklü değişimi yansıtıyor. Çok çeşitli kullanıcı deneyimleri sunmak için geliştirilen “insan odaklı ” tasarım felsefesi, teknolojik, ergonomik vekullanıcı odaklı özelliklerle birleşiyor.
Yeni Focus daha fazla konfor ve rahatlık sunarken daha kaliteli ve sportif bir duruşu yansıtacak şekilde olgunlaştırıldı. Dikkat çekici yeni tasarım, A-sütunlarının daha da geriye doğru konumlandırılmasıyla elde ediliyor. Aks mesafesinin 53 milimetre uzatılması, daha büyük lastik çapını sunulabilmesine ve lastiklerin gövdenin içine doğru daha yüksek konumlandırılmasına imkân tanıyor. Otomobilin arka tasarımı ise kompakt bir izlenim ile güçlü ve dinamik bir duruş sunuyor.
İnsan odaklı tasarım felsefesi, iç tasarımda da kendini hissettiriyor. Sade ve net hatlar, yüksek malzeme kalitesi ve kesintisiz şekilde devam hissi uyandıran yüzey tasarımı ile birleşerek elde edilen kalite algısını arttırıyor daha çekici ve konforlu bir iç mekan yaratılıyor.

 

Daha önce bir Ford modelinde bir arada sunulmamış, görülmemiş çok sayıda gelişmiş özellikler sunan Yeni Ford Focus, segmentine Level 2 otonom sürüş seviyesine sahip teknolojileri getiriyor. Yeni Focus ile sunulan sofistike Ford Co-Pilot360 Yarı Otonom Sürüş Destek teknolojileri sürüşü ve park etmeyi geliştirmek ve sürüş deneyimini daha konforlu, daha az yorucu ve daha güvenli hale getirmek için tasarlandı.
Ford’un iyileştirilen Yaya ve Bisiklet Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı yolda veya ileride yolun yanında bulunan veya aracın yoluna çıkabilecek kişileri algılayabiliyor. Çarpışma olasılığı algılarsa ve sürücü uyarılara yanıt vermezse otomatik olarak fren yapan sistem şimdi bisikletleri de tespit edebiliyor. Sistem ön farların ışığını kullanarak karanlıkta da çalışıyor.
Ford MyKey, araç sahiplerine araçlarını başka kullanıcılara verdiklerinde anahtarlarını programlayabilme seçeneği veriyor. Böylece sürüş sırasında gelen çağrılar engellenebiliyor, maksimum hız sınırlanabiliyor, sürücü destek ve güvenlik özelliklerinin devre dışı bırakılmasına izin verilmeyebiliyor, ses sisteminin maksimum ses düzeyi düşürülebiliyor ve sürücü ile yolcular emniyet kemerlerini takmıyorlarsa ses sistemi tamamen devre dışı bırakılabiliyor.
Yeni Focus, oyunun kurallarını değiştiren ilk nesil modelin mirasını ileriye taşıyarak geliştirilmiş bağımsız arka süspansiyon yapısında kullanılan ek izolasyon ile hem konforu hem de aracın sürücü hareketlerine verdiği tepkileri optimize ediyor.
CCD sistemi ile desteklenen ve Yeni Focus ile ilk defa sunulan, Normal, Spor ve Eco olmak üzere 3 farklı sürüş modu, sürücülerin gaz pedalını, sekiz ileri vitesli otomatik şanzımanını, Elektronik Destekli Direksiyon (EPAS) ve Adaptif Hız Kontrol Sistemini sürüş koşullarına uyacak şekilde ayarlanmasını sağlıyor.
Elektrikli Fren Desteği sistemine sahip modellerde, gerekli fren basıncını daha hızlı sağlanması ile 100km/s hızdan durmak için gerekli olan fren mesafesi 1 metre kadar iyileştirildi.
Yeni Focus, Avrupa’daki Ford müşterileri için FordPass Connect entegre modem teknolojisini sunarak otomobili 10 cihaza kadar bağlantı seçeneği sağlayan bir mobil WiFi hotspot haline getiriyor. FordPass Connect, sürücülerin daha hızlı planlama yapmasına, Canlı Trafik güncellemeleriyle daha az stresli yolculuklara ve yolcuların hareket halindeyken gelişmeleri almasına yardımcı oluyor.
Sürücülerin hareket halindeyken bağlantıda kalmasına yardımcı olmak ve orta konsoldaki kablo kalabalığına veda etmek için gösterge panelinin altında konumlanan yeni bir kablosuz şarj bölmesi, kullanıcıların uyumlu akıllı telefonlarını kolayca şarj etmelerini sağlıyor. Bölme, şarj işlemini başlatmak için uyumlu cihazları otomatik olarak algılıyor.
Cihazlar, kablosuz şarj kullanılırken Bluetooth üzerinden Ford’un SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemine bağlanabiliyor. Mobil cihazlardan alışık olduğumuz tutma ve kaydırma hareketleri kullanılarak çalıştırılabilen ve Apple CarPlay ve Android Auto™ ile uyumlu olan 8 inç renkli dokunmatik ekran ile desteklenen SYNC 3, sürücülerin müzik, navigasyon ve klima fonksiyonları ile bağlı akıllı telefonlarını basit sesli komutlar kullanarak kontrol etmesini sağlıyor.
Leave A Reply

Your email address will not be published.