70. yaşında süper elektriklisiyle hazır: Porsche Mission E

Porsche adını taşıyan ilk otomobil, 8 Haziran 1948’de üretildi. Bu, 356 “No. 1” Roadster’dı ve Porsche markasının doğuşunu simgeliyordu. Type 356, Ferry Porsche’nin spor otomobil rüyasını gerçeğe dönüştürdü.

 

Dede, torundan 70 yaş daha büyük.

911 ile süper sporcular sınıfına çıktı

Ferry Porsche’nin oğlu Ferdinand Alexander tarafından tasarlanan, 356’nın halefi niteliğindeki Porsche 911, sonunda hem teknik beceri hem de tasarım açısından şirketi dünyanın önde gelen spor otomobil üreticilerinden biri konumuna taşıdı. Dünya çapında ilk kez 1963 yılında tanıtılan Porsche 911’nin üretim sayısı, o günden bu yana bir milyonu aştı. Bütün Porsche’ler bu otomobili temel alıyor. Bu nedenle o bir efsane.

Biri ilk Porsche, diğeri ise sonuncusu: Type 356 ve Mission E

Markanın ilk tamamen elektrikli otomobili Mission E ile yeni dönemdeki elektrikli araçlar yarışında hazır olduğunu gösteriyor.

Porsche Mission E ile süper elektrikli yarışına hazır

Bu konsept otomobil, Porsche’nin imzası haline gelen heyecan verici tasarımı, sürüş performansı ve geleceğin günlük ihtiyaçlarına yanıt veren fonksiyonellik ile buluşturuyor. Dört koltuklu, dört kapılı model, 440 kW’nin (600 hp) üzerinde bir performans sunarken, 500 kilometreyi aşan bir menzile sahip. Sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 3,5 saniyenin altında ulaşan otomobil, yalnızca 15 dakikalık şarjla ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin yüzde 80’ini elde edebiliyor. Porsche’nin bu çağın ötesindeki projesi için yaklaşık bir milyar Euro yatırım yapıldı ve Mission E’nin üretileceği Stuttgart-Zuffenhausen’daki şirket merkezinde 1,200’den fazla yeni istihdam yaratıldı. Blume, markanın taahhüdünü şu sözlerle pekiştirdi: “Porsche hep aynı Porsche olacak ve seçkin, sportif mobilitenin öncü markası olmayı sürdürecek.”

Porsche’nin tarihi 1948’de başlamıştı

Porsche markasının tarihi 1948 yılında başlıyor olsa da, spor otomobil üreticisinin kökleri daha da geçmişe, Profesör Ferdinand Porsche’nin hayatını adadığı, oğlu Ferry tarafından devam ettirilen çalışmalara dayanıyor. Ferdinand Porsche, 1900’lerin başlarında bile, otomotiv endüstrisi için çığır açan yenilikler tasarlıyordu.

1900 yılında kendi ürettiği Lohner-Porsche adlı, motorları tekerlek göbeğinde yer alan elektrikli otomobili temel alarak, dünyanın ilk dört tekerlekten çekişli binek otomobilini yaratmıştı.

Aynı yıl, benzin ve elektrikle çalışan karma bir motor geliştirerek, hibrit otomobillerin temelini attı.

1931 yılında Ferdinand Porsche, kendi mühendislik şirketini kurdu. 1939’da tanıtılan “Berlin-Rome”, Porsche adı taşıyacak bir spor otomobil fikrinin başlangıcını temsil ediyordu. 1948 yılında üretilen Type 356 ile oğlu Ferry bu hayali gerçekleştiren kişi oldu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.