Gelecekte de böyle mi olacak? 700 fabrikada 3 bin farklı model üretiliyor!

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Otomotivin geleceğine bir bakış… KPMG’nin bu yıl 19.sunu gerçekleştirdiği, dünya çapında yönetici ve tüketicilerin katılımıyla yapılan “Küresel Otomotiv Araştırması” ilginç öngörüler sunuyor. Bu oldukça detaylı çalışmanın kimi öne çıkan başlıklarını değerlendirmeye gayret edeceğim.

Bayilikler yüzde 30-50 azalacak

Otomotiv yöneticilerinin yüzde 56’sı otomobil perakendecilerinin sayısının 2025’e kadar yüzde 30 ila 50 oranında azalacağına inanıyor. Bunların yüzde 80’ine göre perakendecilerin ayakta kalmasının tek yolu; kapsamlı servis hizmeti veren ya da ikinci el araç satan merkezlere dönüşmek.

Yetkili bayiler için gelecek aydınlık değil gibi görünüyor.

Otomobilde veri güvenliği en önemli ölçüt olacak

Yöneticilerin yüzde 80’inden fazlası, otomobil ve sürücü verilerinin kullanımının sektördeki gelecek iş modellerinin temeli olacağını söylüyor. Bu durumda bağlantılı araçlardaki standart donanımların yeniden tanımlanması gerekiyor. Mesela araçtaki veri güvenliği ve siber güvenlik sistemi gelecekte otomobil satın alırken en önemli ölçütlerden biri olacak.

Bugün dünyada 700’den fazla fabrikada 3 bin farklı model araç üretiliyor. Bunların yalnızca yüzde 2’si elektrikli. Yakın gelecekte yollarda yalnız elektrikli araçlar olmayacak. Farklı mekanizmalarla çalışan otomobiller de aynı dönemde yollara çıkacak.

Perakendeciler yani yetkili satıcılar

Araştırmaya katılanlara göre, perakendecilerin yani yetkili satıcıların ayakta kalmasının tek yolu kapsamlı servis hizmeti veren ya da ikinci el araç satan merkezlere dönüşmek. Ülkemize baktığımızda aslında otomotiv yetkili satıcılarının büyük çoğunluğunun bu bahsedilen yapılara oldukça yakın olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kurumsal ana firmalarla çalışan yetkili satıcılar bünyelerinde ikinci el araç satışı ve tam teşekküllü servis yapılandırmalarına gidiyorlar. Tabii ülkemiz özelinde aşırı rekabetin sonucunda oluşan yetersiz kâr marjları da yetkili satıcıları zorlamakta.

Rekabet yasasına göre “tavsiye edilen fiyat” belirleyebilen ana firmalar, yetkili satıcılarına “x fiyattan satacaksınız”, “y bölgesine araç satamazsınız” benzeri yaklaşımlara giremiyor.

Bu da yetkili satıcıların birbirleriyle giriştikleri müşteri kazanma ve aylık – yıllık hedefe ulaşma yarışı içerisindeki rekabetlerini iyice artırıyor, zorlayıcı bir mücadele içerisindeler. Bu şekliyle moda tabirle “sürdürülebilir” bir yetkili satıcılık sistemi değil şu an ülkemizdeki. Bunun çözümü de tüm paydaşların fikirlerini ortaya koyabilecekleri bir platformda sorunları tüm açıklığıyla ortaya koymak ve gerçekten çözmek istemek…

Otomobillerde veri güvenliği tasarım, yakıt tüketimi ve gövde tipi gibi belirleyici olacak

Otomobil ve sürücü verilerinin değerlendirilmesi…

Artık otomobillerin de akıllı olduklarını düşünürsek, eğlence ve araç kontrol sistemlerinin, wifi ve bluetooth bağlantılarının, sürücülerin kişisel tercih ve bilgilerinin korunması büyük önem taşımaya başlıyor, başladı bile. Örneğin telefonunuzu araca tanımlıyorsunuz, bu bağlantı üzerinden tüm bilgileriniz zararlı bir yazılımla, siber saldırıyla başkalarının eline geçebilir. Bunu engelleyebilmek içinse üretici firmaların anılan sorunları bertaraf edebilecek ve kendini sürekli yenileyebilecek yazılımlara her geçen gün daha çok ihtiyacı olacak. Bunlara ayak uyduramayan üreticiler zorlanacak. Satışta kullanılan argümanlara bu tedbirler de eklenecek.

700’den fazla fabrikada 3 bin farklı modelde araç

Dünya çapında yediyüzden fazla fabrikada üçbin farklı modelde araç üretiliyor. Acaba gelecekte bu kadar çok çeşit araç, bu sayıda fabrika olacak mı? Elektrikli, hibrid, benzinli, dizel, lpg’li araçlar aynı yollarda gidecekler uzun bir süre daha da, otonom araçlar, engelli erişimli özel araçlar, uçabilen araçlar derken gelecek on yıllarda yollarda ilginç ve çok sesli bir otomotiv manzarası göreceğiz.

Yani…

En aktif, en üretici, en inovatif ve kendisini yenileyen sektörlerin başında gelen otomotiv sektörünü farklı ve zorlu bir gelecek bekliyor. Trendleri yakalayan, tüketiciyi ön plana alan ve kendisini her ortamda temsil edenleri koruyanlar önümüzdeki dönemde ayakta kalacak…

Önceki İçerikOYAK Renault’dan yeni Clio V için 33 milyon euroluk hazırlık
Sonraki İçerikDizel satışları 3-4 yıl sonra düşecek
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz