ABB Formula E Dünya Şampiyonası 2022 takvimi belli oldu

abb formula e dünya şampiyonası

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası 8. sezonu için hazırlanan takvim ve yeni düzenlemeler onaylandı. Vancouver, Seul ve Jakarta’nın dahil olmasıyla bu yılki yarış sayısı 16’ya yükselirken; sıralama şekli değişen yarışın içerisine yeni bir eleme formatı eklendi.

İlk iki yarış, aynı geçen seneki gibi, Suudi Arabistan’ın Diriye kentinde, gece yarışı olarak düzenlenecek. Formula E Dünya Şampiyonası, Güney Kore’deki Seul yarışıyla birlikte sezonu tamamlayacak.

ABB Formula E Dünya Şampiyonası Yeni Eleme Formatı

11 kişilik iki grubun ayrımı Sürücüler Şampiyonası’ndaki sıralamaya göre yapılacak ve sürücüler 10 dakikalık pist süresi boyunca; 220 kW güç seviyesinde oldukları sürece istedikleri kadar tur atabilecekler.

İki seansın ardından, bu iki seansta ilk dört sırada bulunan toplam sekiz sürücü, nakavt sistemi temelinde elemelere gidecek. Nakavt sisteminde ise sürücüler 250 kW güç seviyesi kullanabilecek. Dört tane çeyrek final, iki tane yarı final ve tek finalin ardından grid şekillenecek.

Final mücadelesinin galibi ilk sırada yer alacak, kaybedeni ise ikinci sıraya yerleşecek. Yarı finallerde yenilenler ise attıkları tur zamanına göre üçüncü ve dördüncü olarak sıralamaya girecekler. Çeyrek finalde elenen isimler de tur zamanlarına göre beşinci ve sekizinci sıradaki yerini alacak.

Final mücadelesinde kazanan ismin mücadele verdiği gruptaki isimler, sıralamalarına göre tek sayılı start pozisyonlarına geçerken, kaybeden ismin mücadele verdiği gruptaki isimler ise çift sayılı start pozisyonlarında yarışa başlayacak.

ABB Formula E Dünya Şampiyonası

ABB Formula E Dünya Şampiyonası Yarış Takvimi;

Yarış Yeri Yarış Sayısı Tarih
Suudi Arabistan – Diriye 1. ve 2. Yarış 28-29 Ocak
Meksika – Mexico City 3. Yarış 12 Şubat
Belirlenmedi 4. Yarış 5 Mart
Çin 5. Yarış 19 Mart
İtalya – Roma 6. Yarış 9 Nisan
Monaco – Monte Carlo 7. Yarış 30 Nisan
Almanya – Berlin 8. Yarış 14 Mayıs
Endonezya – Jakarta 9. Yarış 4 Haziran
Kanada – Vancouver 10. Yarış 2 Temmuz
ABD – New York City 11. ve 12. Yarış 16-17 Temmuz
Birleşik Krallık – Londra 13. ve 14. Yarış 30-31 Temmuz
Güney Kore – Seul 15. ve 16. Yarış 13-14 Ağustos

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz