ABB Shell istasyonlarına ‘şarj’ getirecek

Teknoloji şirketi ABB E-mobilite, Shell’in dünya çapındaki şarj çözümlerini sağlayacak. Anlaşma, iki şirket arasında mevcut uzun vadeli bir ortaklığa dayanıyor. ABB tarafından tedarik edilecek şarj çözümleri arasında dünyanın en hızlı hepsi bir arada elektrikli araç şarj ünitesi Terra 360 da yer alacak.

Elektrikli Araç şarj altyapısında öncü konumda bulunan ABB E-mobilite; ABB’nin uçtan uca AC ve DC şarj istasyonları portföyünü tedarik etmek üzere Shell ile yeni bir global çerçeve anlaşması imzaladı. Portföy, ev, iş veya perakende kurulumları için AC duvar tip şarj dolum istasyonları; şehir içi şarj istasyonları, alışveriş merkezi otopark alanları ve filo uygulamaları için dünyanın en hızlı hepsi bir arada elektrikli araç şarj ünitesi olan Terra 360’a kadar uzanıyor.

Shell, 2025 yılına kadar dünya çapında konut ve ticari alanlarda veya Shell perakende sahalarında 500 bin’den fazla; 2030 yılına kadar ise 2 milyon 500 bin’den fazla şarj noktasının kullanıma sunulmasını hedefliyor. İkinci olarak, şarj işleminin hızı; ABB’nin Terra 360 şarj ünitesi de dahil olmak üzere ve diğer şarj istasyonları portföyüyle bu zorluğun üstesinden gelinecek.

ABB E-mobilite’nin CEO’su Frank Muehlon, konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: “Birlikte ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’na katkılarımız doğrultusunda hem ABB hem de Shell, e-mobilite alanında ilerlemeyi mümkün kılmak için inovasyonlar gerçekleştiriyor. 2019 yılından beri birlikte kamuya açık bir şarj altyapısının kullanıma sunulması üzerinde çalışıyoruz ve bu son anlaşma, bu iş birliğini bir sonraki seviyeye taşıyor.”

ABB, 30 bin’den fazla DC hızlı şarj ünitesi ve 650 bin AC şarj ünitesi ile 85’ten fazla pazarda toplamda 680 bin’den fazla elektrikli araç şarj ünitesinin satışını gerçekleştiriyor.

ABB aynı zamanda tamamen elektrikli ve tek koltuklu yarış arabaların kullanıldığı uluslararası yarış serisi olan ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın isim ortağı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.