Biden, elektrikli e-Transit önünde açıkladı: Elektrikli hedefi yüzde 50

Küresel ısınma, önlenemeyen orman yangınları ve kirlenen denizler derken, Avrupa’dan sonra ABD de elektrikli araçlar için imzayı attı. Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Amerikan otomobil endüstrisinin geleceği elektrikte. Elektrikli; artık geri dönüşü yok.” dedi. Hedeflerin açıklandığı yer Beyaz Saray bahçesi idi ve arkasında içinde elektrikli e-Transit modelinin de olduğu bir dizi araç vardı.

Başkan Biden, arkasına Detroitli otomotiv devlerinin yöneticilerini ve onların elektrikli araçlarını alarak, dün önemli bir imzayı attı. Buna göre 2030 yılına kadar Amerika’da satılan araçların yüzde 50’si elektrikli araçlardan oluşacak ki bu otomotiv şirketlerine de makul geliyor.

Uzmanlara göre 2025 yılına kadar ABD’de elektrikli araçlar için 330 milyar dolar yatırım yapılacağı öngörülüyor.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanarak, açıklanan ulusal hedefe göre 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm araçların yarısının emisyonsuz olacak.

Bu tür bir hedefin milyarlarca dolar devlet finansmanı gerektireceği konusunda uyaran otomobil devleri de Biden’a destek verdi.

General Motors (GM), Ford Motor Co. ve Stellantis çatısı altındaki Chrysler yaptıkları ortak açıklamada “2030 yılına kadar ABD’deki yıllık elektrikli araç pazarının yüzde 40-50’sini elde etmeyi” hedeflediklerini ilan ettiler.

GM, Ford ve Stellantis yöneticileri yanındaydı

Perşembe günü Beyaz Saray’da Biden’a GM CEO’su Mary Barra, Ford CEO’su Jim Farley ve Stellantis Kuzey Amerika COO’su Mark Stewart katıldı.

Ayrıca Biden konuşurken arkasında otomotiv devlerinin en son elektrikli araçları da sıralanmıştı. Başkanın arkasında

  • Ford F-150 Lightning,
  • Chevrolet Bolt,
  • Jeep Wrangler Limited Rubicon 4xE,
  • GMC Hummer EV
  • Ford E Transit Van dahil olmak üzere birkaç elektrikli araç dizilmişti.

Biden’ın arkasında sıraya giren geleceğin araçlarından elektrikli e-Transit, 2022 yılı başından itibaren Türkiye’de de üretilecek. Bu araç oluşması muhtemel çok yüksek fiyatı fiyatı nedeniyle Türkiye’de satılamayacak ama Avrupa ülkelerine ihraç edilecek.

İlk elektrikli Corvette için test sürüşü ayarladı

Bu arada imza töreni sırasındaki sohbetlerde kendisi halen 1967 model bir Corvette Stingray sahibi olan Biden; GM CEO’su Mary Barra’ya atıfta bulunarak; “İlk elektrikli Corvette’i yaptıklarında Mary’den bir taahhüdüm var, onu kullanan ilk kişi olacağım” dedi.

Biden’ın emisyonsuz araçlardaki yüzde 50 hedefi ve otomobil şirketlerinin yüzde 40-50 beklentisi ile akülü elektrikli, yakıt hücreli ve benzinli motoru da olan plug-in hibrit araçlar kastediliyor.

Elon-Musk-törene-çağrılmadı
Elon Musk, imza törenine davet edilmeyince, protesto twiti attı

Sadece elektrikli araçlar üreten Tesla Inc. CEO’su Elon Musk, Perşembe günü erken saatlerde bir tweet attı: Musk, twiitinde “Tesla’nın davet edilmemesi garip görünüyor.” tepkisini ortaya koydu.

Beyaz Saray ise davet edilen üreticilerin UAW üyelerinin en büyük işverenleri olduğu yanıtı verdi.

Beyaz Saray’dan Elon Musk’a ithafen yapılan açıklamada, “Elbette, elektrikli bir geleceğin potansiyelini fark eden ve Başkan Biden’ın hedefine ulaşılmasına yardımcı olacak çabaları destekleyen tüm otomobil üreticilerinin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz.” denildi.

Biden’ın imzaladı yeni kararname, 2027 ve 2030 yılları için yeni bir program belirliyor. Elektrikli Araçlar (EV) hedefi, yönetimin Biden’ın en önemli önceliği olan iklim değişikliğini ele almasına yardımcı olmayı ve dünyanın en büyük EV pazarı olan Çin’e karşı mücadele etmeyi amaçlıyor. Çin, elektrikli araçların geliştirilmesi ve piyasaya egemen olması için çok büyük yatırımlara imza atıyor.

Ford-Elektrikli-e-Transit-ile-imzalandı
Ford, Gölcük’te üreteceği elektrikli e-Transit için 20 milyar TL’lik yatırım yapıyor.

Biden’ın hedefine analist yorumları ne diyor:

Edmunds analisti Jessica Caldwell, bir değerlendirmesinde şunları söyledi: “Bu taahhüt sembolik gibi görünse de; kesinlikle mantıksız değil. Otomobil üreticilerinin gelecekteki ürün gamlarına çok sayıda elektrikli araç yerleştirdiği göz önüne alındığında; büyük olasılıkla 2030’a kadar ulaşılabilir.” 

Güvenli İklim Taşımacılığı Kampanyası direktörü Dan Becker ise planın; “güvenilmez otomobil üreticilerinin uygulanamaz gönüllü taahhütlerine dayandığı” eleştirisini yapıyor.

Otomobilde Detroit üçlüsü ise agresif elektrikli araç satış hedeflerinin; “yalnızca tüketici destekleri, genişlemesi gereken şarj ağları ve “Ar-Ge yatırımları ve Birleşik Devletler’deki elektrikli araç üretimi ve tedarik zincirlerini genişletmeye yönelik teşvikler” dahil olmak üzere milyarlarca dolarlık devlet teşvikleriyle karşılanabileceğini söylüyor. 

 

Haberle ilgili gelişmeleri Bloomberg HT televizyonu canlı yayınında Açıl Sezen’in yönetimindeki FİNANS MERKEZİ programında değerlendirdik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.