ABD üç numarası Pelosi, Tayvan’da çip krizi için TSMC ile buluştu

Pelosi, iki gündür büyük tartışmalara ve gerileme yol açan Tayvan’a kısa ziyaretinde; Tayvanlı yarı iletken (çip) şirketi yöneticileriyle buluşup, yemek yedi. ABD Meclis Sözcüsü Nancy Pelosi, Uzak Doğu’nun tartışmalı adasına yaptığı son dönemin en dikkat çekici ziyaretinde; Tayvan’ın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC şirketinden üç üst düzey yöneticiyle öğle yemeği yedi; bilgisayar çiplerinin ABD ulusal güvenliği için nasıl hayati önem taşıdığının altını çizdi. Çip krizi bu görüşmeler sonrasında kendine yeni bir yol haritası çizebilecek mi?

Çip krizinin otomotive faturası

Bu arada belirtmeden geçmeyelim Nancy’nin kocası Paul Pelosi, ABD’deki en büyük çip yatırımcılarından biri. Paul Pelosi, son olarak NVIDIA adlı çip üreticisinin hisse senetlerine sahipti.

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, çarşamba günkü bir Facebook gönderisinde, Pelosi ile birlikte Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) kurucusu Morris Chang,  CEO’su Mark Liu ve başkan yardımcısı Cheng Jianzhong ile bir öğle yemeğine katıldıklarını söyledi.

Intel CEO'su çip krizi
Çip krizi bitiyor derken, Pelosi’nin Tayvan ziyareti işi yeniden tehlikeye attı. BU arada Pelosi’nin kocası ABD’de çip üretici şirketleri yatırımcısı olarak biliniyor.

Pelosi çip krizi için CEO ile görüştü mü?

Tayvan medyası, Tayvanlı bir politikacıya atıfta bulunarak; Pelosi’nin çip krizini tartışmak için TSMC CEO’su Mark Liu ile ayrı bir görüşme yaptığını da yazdı.

TSMC sözcüsü Nina Kao, Liu’nun öğle yemeğine katıldığını ancak Pelosi ile özel olarak görüşmediğini söyledi. Açıklamayı yapan politikacının ofisinden ise konuyla ilgili ikinci bir yanıt verilmedi.

Bu görüşme trafiğinin, çip üreticilerini Amerika Birleşik Devletleri’nde fabrika kurmaya teşvik etmek için 52 milyar dolarlık sübvansiyon sağlayan Chips and Science Act’ın Kongre’den geçmesinden birkaç gün sonra gelmesi de dikkat çekti.

TSMC’nin Arizona’da inşa ettiği üretim tesislerine fon sağlamak için, bu sübvansiyonların bir kısmını değerlendirmesi bekleniyor.

TSMC, dünyanın en büyük çip üreticisi ve Amerika Birleşik Devletleri ve diğer Batılı ülkeler için hayati bir tedarikçidir. Semiconductor Industry Association’a göre, birlikte dünyanın en yüksek teknolojili yongalarının yüzde 90’ından fazlasını üreten Tayvan’ın en büyük yonga üreticisi.

  • Amerika Birleşik Devletleri, F-35 savaş uçaklarında, Javelin füzelerinde ve diğer askeri teçhizatta TSMC tarafından üretilen çipleri kullanıyor.
  • Bu arada Pelosi’nin Tayvan ziyaretine tavır alan Çin, Tayvan’a yönelik çip üretiminde kullanılan temel madde olan kum satışını durdurduğunu açıkladı.

Çip krizi devam edecek, oto fiyatları artacak mı?

Bu gelişmelere bakıldığında otomotivinde üretimin önündeki en büyük engellerden olan çip yokluğunun 2023 sonrasına da sarkabileceği tahmin ediliyor. En azından çip fiyatları daha da artacak ve bu da otomobil fiyatlarını artıracak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.