ABD’li X3 için G. Afrika çözümü, yeni X5 içinse formül aranıyor

Geçtiğimiz hafta yeni BMW 3 Serisi basın test sürüşleri için Borusan Otomotiv‘in davetlisi olarak İzmir’e gittim. Yeni 3 Serisi satışa çıkalı üç ay oldu, ilk 750 adeti satıldı bile. Yeni sahipleri kullanıyor ama izlenimlerimizin ayrı bir lezzeti olacaktır.

Etkinlikte Borusan Otomotiv CEO’su Hakan Tiftik de vardı. Son 2 yıldır görevde olan Tiftik, aslında şirketin en öktü dönemlerinden birine denk gelmişti. BMW marka müdürlüğünü de üstlenmiş olan Tiftik ile sorunlarını, bunları nasıl aştıklarını konuştuk. Özellikle yeni BMW X5, X3 gibi modellerin ithal edilememesi, yeni 3 Serisi modelinin nisan yerine temmuzda gelebilmesinin nedenlerini konuştuk.

BMW X3 için çözüm ABD yerine Güney Afrika ithalatı.

Borusan Otomotiv, son dönemde geliştirdi X3 ve yukarısı tüm SUV modelleri için ABD krizi yaşıyor. Yeni X5 dahil ABD’de üretildiği için Türkiye’de yüksek fiyatları nedeniyle satılamıyor. Borusan Otomotiv de bu soruna çareyi Güney Afrika ithalatında buldu. Yeni X3 modelini Türkiye’de Güney Afrika fabrikasından ithal etmeye yönelen şirket, bu ülkeye üç yıl önce konulan yüzde 10’luk vergiye razı oldu. Şimdi benzeri bir çözüm X5 modeli için aranıyor. Mercedes’in başını ağrıtıp, C Serisi için Almanya’dan ithalata yönlenmesini sağlayan Güney Afrika Vergisi, Borusan Otomotiv için yeni BMW X3’ün kurtarıcısı odu.

Borusan Otomotiv CEO’su Hakan Tiftik, “Sorun sadece Türkiye’nin yaşadığı bir olay değil. Rusya, Çin gibi önemli pazarlar da kendilerine uygun araç peşinde. Ticaret savaşları onları da etkiliyor. Bu nedenle ABD dışındaki fabrikalardan X5 ithalatı için BMW arayışı sürüyor” şeklinde konuştu.

Alman markanın SUV modelleri olan BMW X3, X4, X5 ve X6 ABD’deki Spartanburg tesislerinde üretiliyor. ABD ile Avrupa arasında otomotiv ithalatına yüzde 60 Gümrük Vergisi bulunduğu için  bu araçlar Türkiye’de Araç fiyatı+ÖTV+Gümrük Vergisi+KDV formülüyle fiyatlanıyor. Örneğin bu çözümle yeni BMW X5 fiyatı 2 milyon TL’ye yükseliyor. X3 ile halen 450 bin liradan başlayan 1.6 lt benzinli motor seçeneğiyle fiyatlanıyor. Hakan Tiftik bu fiyatlama nedeniyle yeni X5 modelinin Türkiye ile tanıştıramadıklarını söyledi.

BMW yeni X5 SUV’u ABD Gümrük Vergisi yüzünden ithal etmiyor.

Acil arama sorununu Turkcell kartıyla çözdü

Borusan Otomotiv yeni BMW modellerinin Türkiye’de satılabilmesinde önüne çıkan emergency call (Acil yardım butonu) sistemini üretime müdahale ederek çözebilirdik. Bu sorunu çözen ilk marka olduklarını söyleyen Tiftik, “Turkcel ile alaştık ve araçlara üretim sırasında müdahale ederek, Turkcell sim kart yerleştirilmesini sağladık. Bu sayede sistem kullanılabiliyor. Fakat storage yani depolama konusunda BTK ile çalışmalar sürüyor. Bu nedenle BMW Connected Drive bağlantı teknolojisi yasa gereği araçlarımızda çalışmıyor.” bilgisini verdi.

Bu sorun yıllar önce navigasyonlu araçların Türkiye’ye gelmesinde de yaşanmıştı. Tüm otomobil firmaları araçlarda standart gelen navigasyon haritalarını kullanamıyordu. Harita Genel Komutanlığı Kıbrıs ve Karabağ haritaları yüzünden uluslararası haritaları kabul etmiyordu. Daha sonra sadece Türkiye haritaları geliştirilerek, sorun çözülmüştü.

Yeni 3 Serisi’nde değişiklikler göze çarpmasa da yükselen farlar, büyüyen böbrek dikkat çekiyor. Arka farlar da değişmiş.

Borusan Otomotiv BMW olarak bu yıl 2 bin adet yeni 3 Serisi olmak üzere 8500 adet civarında satış yapacaklarını söyleyen Tiftik, faizlerdeki düşüş ve kampanyaların etkisiyle üç ayda 100 bin civarı binek otomobil satılacağı öngörüsünde bulundu. Son üç yalık satışlar dahil edildiğinde yılın 330 bin adetlerdeki binek otomobil satışıyla kapanacağı öngörüsünde bulunuyor.

Borusan Otomotiv CEO’suna göre ayrıca şunları söyledi:

“Filoların araçları eskidi. Bireysel kullanıcılar gibi konumlarını ifade eden araçları daha fazla kullanmak istemeyeceklerdir. 2020 yılında filolar araç yenileyecek, bu nedenle hızla büyüyen bir pazarla karşılaşacağız. 2018 yılında biz dahi yönetici araçlarında segment küçültmüştük. ama artık o dönemin sonuna gelirdi. 2020 filo alım yılı oacak.”

Küçük arabalar ve düşük vergiler Türkiye’de olsa nasıl olurdu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.