ABD’den gelen BMW, Mercedes ve Jeep’te ek vergi yüzde 60

ABD Başkanı Donald Trump’ın ithalata getirdiği ek vergiler birçok ülke gibi Türkiye’den de karşılık buldu. Türkiye, ABD’den ithal edilen otomobillere yönelik ek vergi oranını yüzde 35’ten 60’a yükseltti. 21 Haziran’dan itibaren yürürlüğe giren karar sadece Amerikan menşeli araçları değil, ABD’de üretilen Alman ve İtalyan marka otomobilleri de etkiliyor.

Türkiye, 2017 yılında ABD’den 87 milyon Dolarlık araç ithal etti. Euronews’in haberine göre yeni zamlarla birlikte Türkiye, ABD’den yapılan motorlu araç ithalatından 52 milyon Dolar ek gelir bekliyor.

Peki hangi modeller bu karardan doğrudan etkilenecek?

Jeep Compass ABD’den ithal ediliyor.

Mercedes, BMW ve Jeep etkilenecek

Mercedes’in üst segment GLE, GLS ve SUV model araçları ve BMW’nin X3, X4, X5 ve X6 modelleri ABD’de üretiliyor. Bu otomobillerin yanında Ford Mustang, Jeep Grand Cherokee, Cherokee ve Wrangler modelleri yine bu ülkede imal ediliyor. Markaların ek vergi gelmeden  ABD’den 21 Haziran öncesinde 2-3 aylık  alım yaptığı biliniyor. Bu yüzden ABD’den gelen modeller önümüzdeki 2-3 ay boyunca yeni vergi yükünden etkilenmeyecek. Ancak yeni fiyat zammı bir süre sonra kaçınılmaz olacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.