Motor yağı değişmezse ne olur? Audi TT, 133 bin km yağ değiştirmedi

Kullandığımız içten yanmalı motorlara sahip araçların tamamı için en kritik kurallardan biri yağ değişimidir. Birbirine temas ederek çalışan, sürtünmenin olduğu bütün yüzeylerde aşınma gerçekleşir. Bu da yüksek ısının oluşmasına yol açar.

Sistemdeki yağın özelliğini kaybetmesi veya eksilmesi geri dönüşü olmayan hasarların ortaya çıkmasına neden olur.

Geçtiğimiz günlerde 4 milyon km’den fazla yol yapan ve rekorlar kıran Volvo’nun haberini yapmıştık. Rekortmen otomobilin sahibi 857 kez yağ değişimi yaptığını söylüyor ve arabasının bakımlarını hiç aksatmadığını özellikle vurguluyordu.

Bu haberimizde ise yağ değiştirmeyen bir arabanın motorunun geldiği durumu fotoğraflarla sizlere gösteriyoruz.

Araç sahibi hakkında herhangi bir bilgi yok. Bu yüzden neden yağ değişimi yapmadığı ve arabasını bu hale getirdiği de bilinmiyor. 2015 yılında bir ustaya gelen bu arabanın motoru söküldükten sonra çekilen fotoğrafları forumlarda paylaşması ile bu olay ortaya çıkıyor.

Motor bozulduğu için mi servise geldi bilinmez ama tekrar kullanılamayacak şekilde hasar gördüğü ve revizyon gerektirmeden kullanılamayacağı bilgisi yer alıyor.

Bu ilginç olayı öğrendikten sonra aklımıza gelen sorulardan biri de, marka ve modele göre farklılık gösterse de 10 ile 20 bin km arasında yağ bakımı yapmasak, bakım aralıklarını uzatsak ve paramız cebimizde kalsa ne olur ?

Veya bakım aralıklarını bir kaç bin km erken yapsak motorun ömrüne faydası olur mu acaba?

Yukarıda anlattığımız araç bilgileri şöyle:

Marka model: Audi TT – 3.2 TFSI
Yağ bakımı yapılmadan katedilen menzil 133.000 km

Leave A Reply

Your email address will not be published.