Açılış öne alındı. Peki ama neden?

 

 

Koç Holding, 1 milyar dolar diye başlayıp, bugün 1.6 milyar doları bulan yatırımının son adımı Yeniköy fabrikasının resmi açılışında Başbakan Erdoğan’ı ağırlamaya hazırlanıyor. 

Ford Motor Company Başkanı Bill Ford ve CEO’su Alan Mulally gibi dünya devinin en önemli isimlerinin ajandalarıyla koordine edilen 23 Mayıs tarihindeki açılışa, Başbakan Erdoğan da mart ayında bizzat davet edildi ve haftalardır yanıtı beklendi. Sonunda geçen hafta o yanıt geldi ve Başbakan Erdoğan’ın protokolü, Koç Holding’in en büyük şirketlerinden  Ford Otosan’ın 1.6 milyarlık yatırımının kutsanmasına katılacağını ve bunun 22 Mayıs tarihirnde olacağını bildirdi.

Otomotiv devi hemen takvmini değiştirdi. Açılış 22 Mayısa alındı.

Böylece Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin hem üretim hem istihdam hem ihracat açısından çok önemli bir adımının en önemli anına tanıklık etmekten geri kalmadı.

 

Ford Otosan, yeni yatırımlıyla yılda 100 bin Courier üretecek ve bunların yüzde 80’ini ihraç edecek, belki de daha fazlasını.

Yeniköy’de üretilip, ihraç edilecek her Coruier, Türkiye’de satılacak her Courier, ekonominin açık karnı cari açığın kapanmasına katkı sağlayacak. İhracat rakamının yükselmesine neden olacak.

Ortalamada yıllık 90 bin adet Coruier’in yaklaşık 15 bin dolardan 1 milyar 350 milyon dolar civarında yıllık ihracat getirisi ve bunun da 10 yıl garantili devamı, yanında olunması gereken bir adım. Kimin olursa olsun, kim olursa olsun. Bunu yaratanların işçisinden mühendisine yanında olunması, dahasının ortaya çıkması için de teşvik olur.

 

Gelelim Ford Otasan ve Courier’e…

Ford Otosan, 14 yıl önce geliştirdiği Connect’ten sonra yeni bir ticari araç segmentine daha adım atıyor. Şirketin 480 mühendisinin 40 ayda geliştirdiği yeni Courier, Fiat Fiorino, Citroen Nemo, Peugeot Bipper gibi küçük hafif ticari araçlar pazarına yeni renk getirecek.

Yılda 110 bin adetilk üretim planının bulunduğu Yeniköy fabrikasının tek ürünü olacak. Tourneo ile başlayan combi özellikli versiyonunun yanı sıra Transit ile başlayan ve doğrudan ticaret dünyasına hizmet edecek versiyonları olacak.

1.5 ve 1.6 litrelik dizel motorlarının yanı sıra Ford’un ödüllü downsizing motoru 1.0 lt benzinli motoru da olacak. 1.6 litrelik motorun yakıt tüketimi 3.7 lt gibi iddialı bir rakam.

36.500 liralık en düşük versiyonda dahi ESP, yokuş kalkış destek sistemi, bluetoothlu radyo-cdçalar, çift kayar kapı standart. 75 beygir gücnüdeki 1.5 litrelik dizel motorun görev yaptığı Courier Trand’in biraz daha donanımlısı -Deluxe versiyon olacak.

Titanium ve Titanium Plus ise 95 beygirgücündeki 1.6 litrelik dizel motorlarla satılacak. 

 

FORD, AVRUPA’DA BÜYÜYOR

14 yılda 10 kat büyüyen Ford Otosan, hafif ticari araçlarda önümüzdeki dönem için Avrupa pazarının büyüme potansiyelini de hesaba katarak, büyüme planlarına hayat buldurdu.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yeni Courier modelinin Bodrum yollarında yapılan test sürüşü ve tanıtımında 2013 yılında 2.6 milyon adet olan Avrupa hafif ticari araç pazarının 2017 yılında 3.2 milyon adete çıkacağının öngörüldüğünü söyledi.

Avrupa’da 3 yıl içinde ekstradan 600 bin adetlik haf fticar araç satıyında Ford’un en büyük gücü Türkiye’deki fabrikalarının ürünleri olacak.

Ford olarak Avrupa’daki pazar paylarının yüzde 10’un üzerine çıktığını hatırlatan Yenigün, Ford Otosan olarak kompakt hafif ticari araç segmentindeki görevlerini başarıyla yerine getirdiklerini, şimdi B segmentindeki LCV modelini tutundurma misyonunu yerine getireceklerine dikkat çekti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.