Aehra: Yeni bir İtalyan elektrikli otomobil markası doğuyor

Dünya yeni bir elektrikli otomobil markasıyla tanışıyor. Belki yeni bir Tesla veya Lucid air doğuyor. İtalyan ve Amerikan ortakların kurduğu yeni otomotiv şirketi Aehra, önce bir SUV ve sedan otomobil ile elektrikli araç pazarına girecek. Ne kadar da Togg projesine benziyor.

İtalyan Amerikan markası

Milano merkezli Aehra, premium elektrikli otomobil pazarını ele geçirmeyi planlıyor. Avrupa’da Tesla ile Porsche’ye yeni bir rakip geliyor şeklinde tanımlanan Aehra; İtalyan tasarımını, birinci sınıf mühendislik ve ABD müşteri hizmeti anlayışıyla harmanlayacak Milano merkezli bir elektrikli otomobil üreticisi olarak, sektöre katılıyor.

Önce SUV, sonra sedan ve sonra spor otomobil üretecek

Başlangıç olarak üç Aehra arabası üretimi planlandı. Bu yıl Ekim ayında yapılacak tanıtım için bir elektrikli bir SUV öne çıktı ​​ve gelecek yıl Şubat ayında bunun yanına bir sedan eklenecek. Aehra, her iki modelin de müşteri teslimatlarının 2025’te başlayacağını söylüyor. Üçüncü model olacak 2+2 spor otomobilin henüz tarihi açıklanmadı.

Audi, BMW ve Togg’a rakip olacak

Aehra başarırsa, Audi e-tron, BMW ix, Tesla Model X gibi araçlarla rekabet edecek. Yerli ve milli Togg yılın sonuna doğru üretime başladığında onun da ilk aracı elektrikli SUV olacak.

Yeni üretici, “en az 800 km menzilli ve etkileyici bir performansı hedefleyen öncü pil platformu teknolojisine” sahip olacağını iddia ediyor. Aynı zamanda, “arka koltuk sırasının ortasında bir yetişkine yer bırakırken, dört tam boy NBA oyuncusunu barındırabilmelidir”. diye iddiasını pekiştiriyor.

Aracın gövdesinin karbon fiber monokok şasi üzerinde yükselmesi söz konusu.

Yeni şirketin kurucusu ve CEO Hazım Nada işe röportajlarla başladı.

Şirketin kurucu ortağı, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hazim Nada, Avrupa’da bir anda basına çıktı, bir çok yayına röportaj verdi. Açıklamalarında “İngiltere bizim için önemli bir pazar olacak. Kuzey Amerika pazarı, Avrupa ve İngiltere ile başlayacağız. İkinci aşama, körfez ülkelerine ve Çin’e ayrılacak”. açılımı yaptı.

Aehra yeni elektrikli otomobilinin fiyatı ne olacak?

Fiyatlandırma için de bir açıklama yapıyor Hazım Nada: “Aklımızda bir fiyat aralığı var. Spesifik bir kriterimiz yok. Porsche Taycan, Lucid Air ve Mercedes EQS gibi modelleri fiyat olarak kendimize benzetiyoruz ama bizim aracımız bu modellere benzemeyecek. 160.000 – 180.000 dolara satılıyor bu üst segment elektrikli otomobiller.”

Aehra, yılda şimdilik 20.000 – 25.000 adet üretim yapmayı hedeflediğini de dile getirdi. Yüksek talep alacaklarını iddia eden kurucu CEO, araç üretiminde kullanacakları malzemelerin daha çevreci ve yüzde 100 geri dönüşümlü olacağına dikkat çekiyor.

 

Önceki İçerikYeni Citroen C4 X modeli dünyaya Türkiye’den tanıtıldı
Sonraki İçerikYerli otomobil Togg ÖTV desteği ile yola çıkacak
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz