Akaryakıt istasyonunda kendi yakıtını kendin doldur

Aytemiz akaryakıt müşterileri için 30 istasyonda self servis hizmeti başlattı. Tüketicilerin, kendi araçlarına yakıtlarını tamamen kendilerinin doldurmalarına olanak sağlayan self servis hizmeti, kullanıcılarına zaman ve bütçe tasarrufu sağlayacak.

ABD ve Avrupa başta olmak üzere, gelişmiş tüm ülkeler tarafından; uzun yıllardır akaryakıt istasyonlarında bu sistemin kullanıldığını belirten Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke; üzerinde yapay zekayla plaka tanıma sistemi barındıran bu “kiosk teknolojisi” nin dünyada bir ilk olduğunu sözlerine ekledi.

Eke, 2 yıldır üzerinde çalıştıkları self servis hizmetini 30 istasyonda vermeye başladıklarını; ve yaklaşık bir ay sonra da Türkiye genelinde 100 istasyona taşımayı hedeflediklerini açıkladı. Ayrıca, self servis hizmetini yurt çapında 40 ilde; 100 istasyonda başlatan ilk marka olmaktan dolayı, büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti.

Ahmet Eke, “Sektörümüzde ürünler ve standartlar belli olduğu için rekabette farklılaşmanın yolu hizmetten geçiyor. Biz yalnızca istasyon sayımızla, pazar payımızla, satış oranımızla büyümeyi değil hizmetlerimizle fark yaratarak; müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı, sektöre öncülük ederek markamızı büyütmeyi hedefliyoruz.

Akaryakıt tüketicileri günlük yaşamlarında ihtiyaçlarını ve isteklerini “hızlı” ve “pratik” olarak gerçekleştirme arayışındalar. Batılı ülkelerde uygulanan sistemlere ve hizmetlere çok hızlı adapte olabilen tüketicilerimizin bu gelişmiş yazılım ve yapay zekâ sayesinde; son derece kullanıcı dostu olan self servis yakıt alımına da çok kolay adapte olacaklarına ve hizmetin hızla yaygınlaşacağına inanıyoruz. Hali hazırda, perakende ve gıda sektöründe self servis hizmeti sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca, yaptırdığımız bağımsız araştırmalarda da self servis hizmetinin sunulması halinde onu kullanmayı tercih edeceğini söyleyen tüketicilerimizden aldığımız cesaretle; perakendeci ve öncü marka kimliğimizi de göz önüne alarak bu açılımı yaptık.”

İstihdam korunacak

Self servis hizmetinin devreye girmesi ile birlikte pompalarda görev yapan çalışanların iş süreçlerinde hiçbir değişiklik olmayacağını; aynı veya farklı görevlerde çalışmaya devam edeceklerini belirten Eke; “Biz yeni bir hizmeti sunarken, tüketicilerimiz kadar çalışanlarımızın da hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şu an self servis hizmeti verecek olan adalarda çalışan pompa görevlilerimiz “self servis asistanı” olarak aynı istasyon içinde; veya diğer akaryakıt dışı satış ve hizmet alanlarında çalışmaya devam edecek” dedi.

Self servis hizmetinin işleyiş sistemine ilişkin olarak da bilgi veren Ahmet Eke; pompa adasına kurulacak bir kiosk aracılığıyla, BKM TechPOS sistemi sayesinde POS; ile pompanın eşleşerek ücret tahsilatı yapılacağını ve Banksoft yazılımı sayesinde de kredi kartı ile ödeme akışlarının sağlanacağını belirtti. İlk önce plaka, pompa adasına kurulan hassas bir kamera ile tanınacak ve sisteme girilecek. Sürücü, işlemini dokunmatik ekran aracılığı ile başlatacak ve bulunduğu tarafta yer alan ürün tabancasını aracının deposuna yerleştirecek. Ekrandaki yönlendirmeler ile ödemenin tamamlanmasından sonra pompa aktif hale gelecek. Kullanıcı dostu ve sesli yönlendirmeleri de içeren kiosk sayesinde tüm işlem kısa ve kolayca tamamlanacak.

Sistem ile ilgili bütün güvenlik önlemlerini aldıklarını belirten Eke, “Bütün gelişmiş ülkelerde kullanılan self servis, basit emniyet kurallarına uyulduğu sürece herhangi bir risk taşımıyor. Zaten uzun bir süre hem müşterilerimize yardımcı olacak hem de güvenlikle ilgili uyarıları yapacak bir “self servis asistanımız” istasyonlarımızda görev yapacak. Ayrıca uyarı ve yönlendirme görselleri de ilgili pompalarımızın yanında bulundurulacak” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz