Alfa’ya coşkuyu Maserati verecek

İtalyan markaları yükseliş trendi peşinde. İtalya’da Maserati ile başlayan bu eğilim ve iştah, şimdi Alfa Romeo ile devam ediyor. Alfa’nın yol göstericisi ise Maserati olacak. Fiat’ın yeni operasyonu, İtalya’dan sonra Türkiye’de de start aldı. Ferrari ve Maserati markalarının satışını yönetin FerMas Şirket Müdürü Sinan Saip Bel, şubat ayında Alfa Romeo ve Jeep markalarının da sorumluluğunu üstlendi.

Türkiye’de TOFAŞ tarafından temsil edilen Alfa Romeo, Ferrari ve Maserati markalarıyla kriz dinlemeyen bu şirketler yeni kaptanları Sinan Saip Bel ile tırmanışlarını sürdürmek istiyor.

Geçen hafta Alfa Romeo Jeep Türkiye’nin yeni genel müdürü Sinan Saip Bel ile FCA-FiatChyrysler Automotive bünyesindeki Milano yakınlarındaki Balocco Pisti’ne konuk olduk.

Fiat, Jeep, Alfa Romeo, Ferrari, Maserati marka araçların geliştirme testlerinin de yapıldığı pistte Alfa Giulia ve Alfa Romeo 4C modellerini test ettik. Pistin uzun düzlüklerinde bu iki nefis makine ile 200 km hızlara tırmandık ve hemen ardından gelen şiganda 60 km hıza indik.

Sinan Saip Bel -Alfa Romeo Jeep Fermas Genel Müdürü

 

Test pistinde yaşananlar geride kaldı. Darısı tüm okurların ve meraklıların başına. Biz gelelim Alfa Romeo’nun planlarına. Pistte olmasa da yollarda Alfa Romeo keyfi yapılacak modeller artıyor.

Son yıllarını Mito ve Guiletta ile geçiren Alfa, şimdi Giulia ve ardından sonbaharda ilk SUV modeli Stelvio ile gaza basıyor. Arada 4C ve 4C Spider var ama çok niş bir model o ve Türkiye’de 3 adet satılmış durumda.

2016 yılında Türkiye’de 650 adet Alfa Romeo satıldı. Bu yıl rakamın daha yukarda gerçekleşmesi bekleniyor. Hem de Genel Müdür Saip Bel‘in “Bu yıl pazar bence yüzde 15 daralacak. Perakendede işler kötü gidiyor” yaklaşımına karşın, Alfa satışları yükseliş trendini koruyacak.

Genel Müdür Bel ile Milano’da sorumlu olduğu markalar Ferrari, Maserati, Alfa Romeo ve Jeep üzerine konuştuk.

Bugün 60 binlik Alfa, 200 bin satabilir

 

Markanın yeni genel müdürü Saip Bel, Alfa ve Jeep müşterilerine daha önceden başında olduğu Ferrari ve Maserati müşterilerinden de gelen olduğunu belirterek, markanın son durumu hakkında şu bilgileri verdi:

“İtalya’da FCA grubu içindeki markalarda ciddi bir entegrasyona gidildi. Üretimde özellikle Alfa Romeo Giulia QV’de, Ferrari altyapısı ve şasenin bir kısmında ise Maserati etkisi göze çarpıyor. Alfa Romeo’nun bu yeniden konumlanma ve doğru stratejilerle yıllık global 60 binli adetlerden 200 binli adetlere yükselmesi ihtimal dahilinde.”

Maserati-Quattroporte-2017-kokpiti

Maserati satışları 6 binden 40 bine çıktı

Bel’in verdiği bilgilere göre Maserati kısa süre önce yeni bir sürece girdi. Yeni planlama ve organizasyon kapsamında yıllık 6 bin hedefli olan satış adetleri, kısa süre içerisinde

Maserati üç hanelere çıkacak!
“Yılbaşında aktardığım üzere, FerMas tarafında olumlu bir seyir izliyoruz. Ferrari’deki satışlar hedefinde seyrederken, Maserati’de Ankara ile bayilik yapılanmasını başlattık. Sırada Bursa ve Antalya bayileri var. Maserati’nin açılımı Ankara’da Birmot ile başladı. Bursa’da Mengerler ile işbirliği gerçekleştiriyoruz.  Gaziantep, İskenderun, Samsun, Adana gibi şehirlerde ciddi müşterilerimiz var. Maserati’de satış adetleri olarak ise bu yıl Türkiye’de ilk kez 3 haneleri geçeceğiz.”

40.000’lere kadar ulaşarak büyük bir ivme yakaladı. Levante modelinin güçlü etkisi rakamlara da oldukça pozitif yansıdı. Hatta yıllık 50.000 adet olan satış hedefleri için şimdi 70.000 adetler dile getirilmeye başladı.”

Anlaşıldığı kadarıyla FCA, elindeki Maserati için bulduğu çıkış yoluna, Alfa Romeo‘yu da sokuyor. BU strateji doğrultusunda “özellikle teknoloji transferi ve yol haritası kapsamında Alfa Romeo’yu Türkiye’de Maserati’ye artık daha yakın konumlandırılmaya başlandı. Marka müdürlüğü değişiminin de bu yönde gerçekleştiğini söylemek mümkün.

700 bin euroluk en hızlı Ferrari, haziranda Türkiye’de.

Ferrari kapansa 22 ay üretim yapmak zorunda

Sinan Saip Bel’in sorumluluğundaki markalardan süper spor Ferrari için de durum oldukça iyi görünüyor. Fabrikanın elindeki siparişler 22 aylık üretimi dolduracak boyutta. Bugün birisi Ferrari almak istese 22 ay beklemek zorunda. Türkiye’de geçen yıl 15 Ferrari satıldı. Bu yıl da benzeri bir rakam söz konusu. Satışların yarısı eski Ferrari müşterilerine gerçekleşirken, yarısı da yeni müşterilerden oluşuyor.

Bu arada Türkiye’de 3 adet olan sadece 11 kez İstanbul Park Pisti turu kullanılan/kilometre yapan, beyaz renkli La Ferrari, sahibi Vural Ak tarafından satılmış. Otomobil ilk alındığında 1 milyon euro idi. Satış işleminde yüzde 300 prim yaptığı söyleniyor. Yani 3 milyona satılmış.
La Ferrari alan üçüncü isim ise sanayici ve otomobil koleksiyoncusu Mehmet Başaran olmuş. Habaş’ın ve Anadolubank’ın da Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Başaran, aslında ilk La Ferrari’nin sahibi olacaktı ama satın alımdan son anda Afrika’daki bir yatırımının tamamlanamaması nedeniyle vazgeçmişti.

4 milyon TL’lik Ferrari

70. Yıl Özel Seri‘nin ikisi de satıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Jeep Compass

JEEP Compass ile rekabetçi geliyor

Sinan Saip Bel’in Jeep marka ayağında ise bu yıl hedef yüksek. Jeep Renegade ile “halka inen marka, yılın son döneminde 9 ileri otomatik şanzıman gibi özelliklere sahip Jeep Compass’ı satışa sunacak. İlk etapta 200 adetlik bir satış hedefi var. Siparişleri şimdiden alınmaya başlandı. Grand Cherokee Trackhawk için ise Ocak 2018’de sipariş alınmaya başlanacak. Bu modele olan ilgi ve beklenti tüm dünyada oldukça büyük. Ferrari ve Maserati müşterileri şimdiden Jeep Grand Cherokee Trackhawk ile ilgiliyetkili satıcılara ulaşmaya başlamış.

Sinan Saip Bel -Alfa Romeo Jeep Fermas Türkiye Genel Müdürü-Alfa Giulia Test Drive Mayıs 2017 Balocco – Milano- İtalya

Türkiye’de 3250 adet Alfa Romeo ve Jeep satılacak

Genel müdür Bel, bu yılki hedeflerinin Alfa Romeo ve Jeep özelinde 3500 adet olacağını söyleyerek, dağılımı şöyle yaptı:

“Alfa Romeo özelinde 2017 yıl sonu satış hedefimizi yaklaşık 750 adet olarak belirledik. Alfa Romeo ve Jeep olarak markalara birlikte baktığımızda ise 3.250 adetlik bir satış hedefimiz var. Kısa süre önceye kadar 2 adet Giulia QV modeli satışı gerçekleştirirken bu rakam, İstanbul Autoshow 2017’den hemen sonra 3’e ulaştı. Yani fuarda sergilediğimiz otomobil fuardan hemen sonra alıcı buldu. Bunun yanında İstanbul Autoshow’da sergilediğimiz Alfa Romeo Giulia Veloce modelinin de fuarda müşterisi çıktı. Oğluyla gelen müşterimiz, oğlunun da etkisiyle bu modele karar verdi. Yeni ürünler müşterilerimiz, özellikle de test edenler tarafından çok tutuluyor. Yine aynı şekilde 4C Spider’den de şu ana kadar 6 adet (4C Coupe ve Spider) satışı gerçekleştirdik. Yılın son çeyreğinde Türkiye’ye gelecek olan Stelvio modelinin satışlarımıza pozitif etki sağlayacağına inanıyoruz.”

Alfa Romeo Giulia ile Balocco pistinde gazladık.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.