İzmir’deki otomotiv şirketinde “Piston Aşağı”

İzmir ESBAŞ’ta kurulu Mahle fabrikasında toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine işçiler grev kararı astı. Almanya Stuttgart merkezli, dünya çapında otomotiv sektöründe faaliyet gösteren en büyük 30 tedarikçiden biri olan şirketin İzmir fabrikasında 550 çalışanı bulunuyor. Sendika ile işveren arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde; otomotiv araçlarının pistonlarını üreten fabrika işçileri, greve çıkacak.

Geçen yıl geliri 12,79 milyar Euro olan ve dünya çapında 78 binden fazla çalışanı bulunan Mahle Grup, Türkiye’de biri Gebze’de biri Konya’da olmak üzere 2 ayrı fabrikaya daha sahip. 2017 yılı sonunda 255 milyon TL satış geliri elde eden Mahle İzmir Fabrikası; buradan 74 milyon TL brüt kar elde etmesine rağmen 16,7 milyon TL net zarar açıklamıştı.

Yüzde 7 fark kaldı

Gaziemir’de bulunan Ege Serbest Bölgesi’nde otomotiv sektörü için piston üreten Alman firma, Sendika ile ücret artışı konusunda anlaşma sağlayamadı. Yerel haber kaynaklarına göre; Birleşik Metal-İş Sendikası, işverenden yüzde 30 oranında ücret artışı talebinde bulundu, işveren ise yüzde 23 zam önerdi. Ayrıca sendikanın yılda 3 adetlik gıda yardımı da şirket yönetimi tarafından reddedildi.

Fabrika içinde bir de yürüyüş yapan işçiler, Türkçe ve Almanca dövizlerle taleplerini dile getirdi. Sendika, 60 günlük yasal sürenin dolmasının ardından greve çıkabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.